5 دسامبر 2020 - 21:56

سرنوشت قدیمی ترین کتیبه خلیج فارس از زبان معاون رییس جمهور

3 می 2018 - 12:30 dsfr.ir/2842w

سرنوشت قدیمی ترین کتیبه خلیج فارس از زبان معاون رییس جمهور
tourism.doctv.ir
جزیره خارک

معاون رییس جمهور در شرایطی قول بررسی نهایی کتیبه خارک را داد که این کتیبه ـ منسوب به قدیمی ترین کتیبه "خلیج فارس" ـ ۱۰ سال پیش توسط عده ای ناشناس تخریب و بعد از آن در حاشیه قرار گرفت.

مهر ۱۳۸۶ بعد از توجه یک شهروند جزیره خارک در جریان عملیات احداث یک جاده، نسبت به کتیبه ای به خط میخی در نقطه ای از این جزیره و با اعلام به میراث فرهنگی استان بوشهر، تعدادی از باستان شناسان برای بررسی و مطالعه این کتیبه به خارک می روند، اظهارنظر آن ها درباره ی قدمت این کتیبه، تاریخ این اثر را به یکی از قدیمی ترین اسناد هویتی «خلیج فارس» نسبت می دهد.

اما به نظر می رسد فقط این بررسی برای لزوم توجه به آن و حفاظت از این اثر تاریخی کافی نبود، چون کمتر از یک سال بعد از پیدا کردن آن در خرداد سال ۱۳۸۷ و با وجود ثبت ملی کتیبه و قرار دادن آن در میانِ فنسِ قفل و کلیددار، فردی با ورود به محوطه، روی قسمتی از کتیبه را خط می کشد، به اندازه ای که معاون وقتِ بخشدار جزیره ی خارک اعلام می کند، «هفتاد درصد نوشته های کتیبه به شدت آسیب دیده و تنها یک خط از آن سالم مانده بود.»

آخرین اقدام میراث فرهنگی برای این کتیبه، قرار دادن آن در قفسی فنس مانند بود تا به دور از هرگونه آسیب نگه داری شود و از آن زمان به بعد به گفته شهرام اسلامی، یکی از فعالان میراث فرهنگی خارک، کمتر توجهی به این اثر تاریخی شد، به حدی که حتی هیچ کارشناس یا متولی آثار تاریخی همتی برای بررسی با هدف رد یا تایید "قدیمی ترین کتیبه خلیج فارس" نداشتند.

حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یک روز بعد از روز ملی خلیج فارس در استان بوشهر نیز باعث نشد تا قدمی در این زمینه برداشته شود.

علی اصغر مونسان در مورد آخرین وضعیت این کتیبه تاریخی ابتدا پاسخ را به معاونش واگذار می کند. بنابراین پرسش خبرنگار ایسنا در این زمینه در بدو امر با توضیحات طالبیان همراه می شود که اواسط سال گذشته به خبرگزاری دانشجویان ایران اعلام کرده بود، به زودی کارشناسانی را برای بررسی کتیبه به خارک می فرستند؛ اتفاقی که تاکنون رخ نداده است.

طالبیان در توضیحات جدیدش، همچنان حرف های گذشته را برای ایسنا تکرار می کند.

«یک گروه قبلا به خارک رفتند و گزارش های ضد و نقیضی دادند. در نامه ای به پژوهشگاه میراث فرهنگی خواسته ایم گروه دیگری برای بررسی بروند که به زودی هیاتی برای بررسی روانه خواهند شد.»

مونسان نیز بعد از این صحبت ها به ایسنا می گوید: «در حال بررسی هستند، دو گزارش متفاوت در این زمینه وجود دارد؛ باید کارشناسان بیشتری فرستاده شوند تا جمع بندی در این زمینه انجام شود.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1