22 نوامبر 2020 - 14:20

شب تاب دریایی؛ جاذبه ای که ساحل چابهار را آبی و درخشان می کند

3 می 2018 - 10:30 dsfr.ir/ou9mk

شب تاب دریایی؛ جاذبه ای که ساحل چابهار را آبی و درخشان می کند
mehrnews.com
شب تاب دریایی

شگفت انگیزترین جاذبه گردشگری ایران تنها چند ماه از سال در چابهار قابل دیدن است پدیده ای به نام شب تاب های دریایی که همانند شبرنگ آبی روی موج ها سوار می شوند و به ساحل چابهار در رفت و آمدند.

نام علمی شب تاب های دریایی فیتوپلانکتون هاست کافی است در برخی شب های ماههای پاییز و زمستان به سواحل چابهار رفته و در تاریکی شب همان موقع که یکی دو ساعتی از تاریکی آسمان می گذرد، در کنار ساحل ماند و دید که شب تاب های آبی رنگ همراه با موج آب به ساحل می آیند و می روند. تعدادی زیادی از آنها در خاک ماسه ای ساحل می مانند و تعداد زیاد دیگری دوباره به آب برمی گردند. برای دیدن آنها باید جایی تاریک در ساحل چابهار پیدا کرد.

از سالها پیش این موجودات ریز برای چابهاری ها شناخته شده بودند آنها به شنا در آب دریا می رفتند و با تنی آبی و درخشان به ساحل برمی گشتند چون روی تن آنها فیتوپلانکتون های زیادی چسبیده بود و آنها را در شب درخشان می کرد. موجودات ریزی که به سختی قابل دیدن و جدا کردن هستند درست مانند نقطه های آبی.

در چند سال اخیر تعداد فیتوپلانکتون هایی که به ساحل می آید کمتر شده است. برخی از مردم تصور می کنند که می توانند با آنها تفریح کنند و یا آنها را داخل لیوانی ریخته و با خود ببرند اما اینطور نیست عمر فیتوپلانکتون ها بسیار کم است و در عرض چند دقیقه ناپدید می شوند.

مسلم بارکزئی یکی از فعالان و راهنمایان گردشگری در استان سیستان و بلوچستان است که اکنون به عنوان کارمند اداره میراث فرهنگی چابهار نیز مشغول به کار شده می گوید: از کارشناسان آزمایشگاهی دعوت کرده ایم تا از این پدیده بازدید کنند آنها مقداری از آنها را برداشته تا روی آن آزمایش انجام دهند. هنوز پاسخی از مطالعات آنها دریافت نکرده ایم. اما این پژوهش باعث خواهد شد تا ما درباره فیتوپلانکتون ها اطلاعات بیشتری به دست بیاوریم و از نحوه حفاظت از آنها و تکثیرشان بیشتر مطلع شویم.

 اکنون سواحل چابهار به خصوص سواحلی که فیتوپلانکتون ها در آنجا قابل دیدن هستند به عنوان سواحل گردشگری در میان مردم چابهار شناخته شده اند اما اگر قرار باشد تا همه مردم از این پدیده دیدن کنند می بایست برنامه ای برای حفاظت از آنها داشت و گرنه به زودی این چابهار این جاذبه گردشگری و طبیعی خود را از دست خواهد داد چون عمر فیتوپلانکتون ها بسیار کم است و ممکن است به زودی نابود شوند.

اطلاعاتی درباره اینکه دقیقا چه روزهایی و چه ساعت هایی از ماههای پاییز و زمستان می شود این پدیده را شاهد بود در اختیار مردم بومی چابهار است اما مردم جزیره قشم نیز مدعی هستند که این پدیده را در سواحل جزیره دیده اند اما هنوز تصاویری از این پدیده در جزیره قشم منتشر نشده است تا گویای این پدیده باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1