24 نوامبر 2020 - 05:00

کشف باستان شناسی تکان دهنده در «پرو»

29 آوریل 2018 - 08:30 dsfr.ir/bu4ba

گشف گور دسته جمعی

باستان شناسان موفق به کشف یک گور دسته جمعی از ۱۴۰ کودک شدند که قلبشان از سینه هاشان بیرون کشیده شده است.

این گور دسته جمعی که «لاس لیاماس» نام دارد، شامل اسکلت های ۱۴۰ کودک بین ۵ تا ۱۴ سال است که حدود ۵۵۰ سال پیش به عنوان بخشی از یک آئین سنتی کشته شده اند.

در این محوطه که در نزدیکی شهر «تروخیو» در پروی امروزی واقع شده است علاوه بر کودکان، ۲۰۰ راس لاما (شتر بومی آمریکای جنوبی) نیز در همان روز قربانی و دفن شده اند.

این گورستان ظاهرا توسط امپراطوری باستانی «چیمو» ساخته شده و گمان می رود این کودکان برای در امان ماندن از سیل ناشی ار پدیده «ال نینو» در آن زمان قربانی شده اند.

«گابریل پریتو» پروفسور باستان شناسی از دانشگاه ملی پرو که سرپرست این اکتشاف باستان شناسی بوده معتقد است: آنها مهم ترین چیزشان را به خدایان تقدیم کرده اند و کودکان مهم ترین چیز بودند چرا که آنها بازنمای آینده هستند. «لاماها» نیز از اهمیت بالایی برخوردار بودند چرا که این افراد هیچ چارپای باربر دیگری در اختیار نداشتند و این موجودات بخش مهمی از اقتصاد آن جوامع محسوب می شدند. کودکان رو به دریا و لاماها رو به رشته کوه های «آند» در شرق دفن شده اند.

کاوش ها در این محوطه باستان شناسی از سال ۲۰۱۱ آغاز شده است اما اخبار این اکتشاف اخیرا توسط نشنال جئوگرافیک منتشر شده است که از این پروژه حمایت مالی می کرده است.

سرپرست تیم باستان شناسی در این کاوش همچنین عنوان کرده محققان علاوه بر استخوان، رد پای کودکان را نیز در این محوطه پیدا کرده اند که از باران و فرسایش در امان بوده اند و این ردپاها حاکی از آن است که این کودکان از شهری کهن به نام «چان چان» در فاصله یک کیومتری «لاس لیاماس» آورده شده و قربانی شده اند.

نکته تکان دهنده دیگر این است که روی قفسه سینه این کودکان آثار جراحت مشخص بوده و ظاهرا کسی که مسئول قربانی کردن آنها بوده تلاش میکرده قلب آنها را نیز از بدنشان خارج کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1