22 نوامبر 2020 - 02:14

اولین جشنواره گل و گلاب محلات برگزار شد

28 آوریل 2018 - 12:30 dsfr.ir/dz65q

اولین جشنواره گل و گلاب محلات برگزار شد
qamsar.org
جشنوراه گل و گلاب

اولین جشنواره گل و گلاب محلات از 6 تا 14 اردیبهشت 97 در مجتمع نمونه گردشگری نور شهر محلات برگزار می شود.

به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرکزی، سیدمحمد حسینی مدیرکل میراث فرهنگی این استان با اعلام این خبر گفت :جشنواره گل وگلاب با هدف گلاب گیری از باغات گل محمدی برای اولین بار در شهرستان محلات برگزار می شود. این مراسم یکی از منحصربه فردترین و زیباترین آیین های کهن سرزمین ما به شمار می رود که با گل و شکرگزاری همراه است و می تواند یکی از راه های جذب گردشگر باشد چراکه مراسمی رسته از دل طبیعت است.

گردشگران می توانند با مراجعه به کارگاه های گلاب گیری از نزدیک گل چینی و گلاب گیری به شیوه سنتی و صنعتی را مشاهده کنند. از سوی دیگر شهرستان محلات به عنوان قطب گردشگری استان و پایتخت گل ایران، قابلیت های بسیار منحصر به فردی برای جذب گردشگر و اغنای آنان دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرکزی گفت: با توجه به شرایط کم آبی در کشور و استان مرکزی بایستی محصولات کشاورزی را به سمت کشت های کم آب بر سوق دهیم که با شرایط اقلیمی منطقه سازگاری داشته باشد. نمونه کشت های کم آب بر، گل محمدی است که درختچه های این گل با شرایط اقلیمی این منطقه سازگاری دارد و در مقابل کم آبی بسیار مقاوم است و همچنین شرایط اشتغال بیشتری را برای این منطقه فراهم می آورد.

او افزود: شهرستان محلات دارای کشت انواع گل و گیاه است و حدود 50 هکتار ازاراضی این شهرستان تنها به کشت گل محمدی اختصاص دارد و سالانه 200 تن برداشت محصول دارد. این شهرستان پتانسیل وجود کارگاه های بزرگ گلاب گیری، فرآوری گلاب و گیاهان دارویی و عرقیات را دارد که نه تنها به توسعه اقتصادی منطقه ختم می شود بلکه یکی دیگر از فرصت های گردشگری منطقه را شکوفا می کند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1