طرح هایی که به رشد بنادر ایران کمک می کند

24 آوریل 2018 - 12:30 dsfr.ir/gk7ln

طرح هایی که به رشد بنادر ایران کمک می کند
seanews.ir
بندر شهید رجایی

مزیت های دریا در مباحث بازرگانی، صیادی، گردشگری و مسافری ، انرژی و... بسیار پربازده و سودمند است و کشور ما می تواند بهترین بهره را از این مزیت ها ببرد.

یک کارشناس حمل و نقل گفت: مزیت های دریا در مباحث بازرگانی، صیادی، گردشگری و مسافری ، انرژی و...بسیار پربازده و سودمند است و کشور ما می تواند بهترین بهره را از این مزیت ها ببرد.

رضا مرادی با بیان این مطلب در گروه جامعه بندری و دریایی در توضیح این مطلب نوشت: ایران با داشتن مرزهای آبی به طول 889 کیلومتر در شمال و 4900 کیلومتر در جنوب و مرز مشترک آبی با 12 کشور از 15 کشور همسایه پیرامون خود، می تواند بیش ترین بهره را از این موهبت الهی در جهت توسعه دریا پایه کشور داشته باشد.

قرن بیست و یکم قرن دریاها و قرن تمدن آبی است، شکل گیری جمعیت ها و شهرها در حاشیه سواحل نوید نقش و جایگاه واقعی دریاها را در شکل گیری سبک نوینی از توسعه نشان می دهد، همگرایی و هم افزایی تفکرات استراتژیکی مسئولان ملی و استانی حاشیه سواحل در جهت توسعه موزون دریا پایه می تواند بستر بسیار مهمی در جهت شکوفایی این پتانسیل ارزشمند باشد.

طرح های توسعه ای بنادر موجود با ارتقای بنادر از نسل های اول و دوم (با کارکرد صرف تخلیه و بارگیری) به نسل های سوم و چهارم (با کارکردهای صنعتی و بین المللی) در حاشیه شهرهای ساحلی با ایجاد صنایع مرتبط بندری و همچنین صنایع فرآوری محصولات، ارزش افزوده کالایی و کاهش هزینه های حمل ونقلی و به تبع آن کاهش هزینه های تولید را در پی خواهد داشت.

مرادی تاکید کرد: امید می رود با توجه به بهره برداری کشورهای مختلف دنیا از این مزیت بسیار خوب و شکل گیری اکثر کلان شهرهای دنیا ( 60 درصد از 39 کلانشهربزرگ با جمعیتی بیش از 5 میلیون نفر) در فواصل کمتر از 100 کیلومتری ساحل، برنامه ریزان کشور نیز از این مزیت مهم سواحل کشور در جهت تمرکز جمعیتی شهرهای ساحلی با ایجاد صنایع مرتبط با بندر و دریا در حاشیه این شهرها متعاقب آن توسعه دریاپایه اقتصاد ملی را بیش از پیش رونق ببخشند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تین نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1