7 اکتبر 2021 - 08:02

هنرهای سنتی ایران در نمایشگاه فلورانس معرفی می شود

24 آوریل 2018 - 10:30 dsfr.ir/845ni

هنرهای سنتی ایران در نمایشگاه فلورانس معرفی می شود
salmanfarsi-aci.ir
هنرهای سنتی ایران

هشتاد و دومین دوره نمایشگاه بین المللی صنایع دستی فلورانس (آرتیجیانا) با حضور هنرمندان ایرانی و کانون جهان گردی و اتومبیل رانی در ایتالیا گشایش یافت.

در این نمایشگاه که در قلعه تاریخی «فورتزا دا باسو» در شهر فلورانس آغاز به کار کرد، ۳۲ هنرمند ممتاز عرصه صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران به همراه نمایندگان کانون جهان گردی و اتومبیل رانی (به نمایندگی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) حضور دارند.

در این دوره از نمایشگاه، غرفه ایران با مساحت ۱۲٠ متر مربع، در سالن بین الملل قرار دارد و هنرمندانی از استان های تهران، اصفهان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کرمانشاه، هرمزگان، جزیره قشم، خوزستان، زنجان و گلستان، در راستای توسعه صادرات صنایع دستی کشورمان، به تولید و عرضه محصولات و دست سازه های خود می پردازند.

گوهرتراشی، گبه، سوزن دوزی، گلیم، سنگ های قیمتی، زیورالات سنتی، جاجیم، پارچه های دست باف، فرش ترکمن، شیشه گری، سفال، نقاشی روی شیشه، لباس سنتی، سوزن زنی، چرم، خاتم، مینا، قلم زنی روی مس، مینیاتور، نقاشی روی صدف، منبت کاری، نقاشی روی چوب، حصیربافی، ملیله کاری، مسگری، معرق چوب، انگشترسازی و پاپیه ماشه، رشته هایی هستند که در این نمایشگاه به مخاطبان و بازدیدکنندگان معرفی می شود.

در نمایشگاه فلورانس ٢٠١٨ که میزبان ٨٠٠ شرکت تولید و فروش صنایع دستی و ده ها هنرمند از ٥٠ کشور جهان است، دیدارهایی در خصوص توسعه صادرات صنایع دستی پیش بینی شده است.

اجرای موسیقی محلی کردی از دیگر برنامه هایی است که در غرفه جمهوری اسلامی ایران اجرا خواهد شد.

این نمایشگاه همچون گذشته سعی دارد با وارد کردن گوشه ای از هنرهای سنتی در قالب ابزار و وسایل کاربردی در زندگی روزمره انسان ها، رسالت خود را به انجام برساند.

در آرتیجیانای فلورانس، علاوه بر معرفی صنایع دستی کشورهای مختلف جهان، بخش هایی به عرضه و نمایش خلاقیت های هنری، دکوراسیون داخلی، گیاهان دارویی، سوغات محلی و غذاهای سنتی اختصاص داده شده است.

این نمایشگاه که تا ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ برپا خواهد بود، قدیمی ترین نمایشگاه صنایع دستی دنیا شناخته شده و هر ساله با استقبال چشمگیری از سوی علاقه مندان همراه است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری کهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1