27 نوامبر 2023 - 19:34
رئیس سازمان میراث فرهنگی؛

ایران کانون گردشگری حلال در دنیاست

29 ژوئیه 2015 - 12:30 dsfr.ir/fd4nc

ایران حتما مهم ترین کانون گردشگری حلال در دنیاست و در آینده نیز این رویکرد را دنبال می کنیم. ایران اصول و مبانی مربوط به گردشگری حلال را بدون اینکه سرمایه گذاری جدید کند، اجرا و مدیریت می کند.

مسعود سلطانی فر، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نخستین روز هفته جاری ضمن بازدید از خبرگزاری مهر به سوالات خبرنگاران این رسانه پاسخ داد.

سلطانی فر در رابطه با برنامه سازمان میراث فرهنگی در مورد بافت تاریخی شیراز گفت: بحث بافت تاریخی شیراز یک پروژه ملی و فرادستگاهی است بنابراین اتفاقی که باید در ساماندهی آنجا بیافتد عزم و اراده و همگرایی بین چند دستگاه را می طلبد. اینکه ما بخواهیم با مخربان، برخورد داشته و شکایت کنیم بدون اینکه نسخه ای برای حل مشکلات داشته باشیم، ما را به نتیجه نمی رساند. من یک سال پیش از بافت مرکزی شیراز و مجموعه محوطه های اطراف شاهچراغ بازدید کردم و با آقای دکتر آخوندی به عنوان متولی شورای عالی شهرسازی کشور صحبت کردم و گفتم اگر می خواهید مشکلات اینجا مثل شهرها و بافت های تاریخی دیگر شهرها نشود و بافت های تاریخی از بین نرود، باید اراده جمعی در اینجا وجود داشته باشد. بالاخره در استان ملاحظات استانی وجود دارد اما در تهران حتی با برخی از نهادهای انقلاب که تخلفاتی را مرتکب شده اند برخورد کرده و جلوی کارشان را می گیریم، در استان ها شاید این طور نباشد.

وی افزود: موفق شدیم جمع بیشتری را برای مقابله با این اقدامات غیرقانونی در شیراز به صحنه بکشانیم. این کارها جواب داد چون اگر این اقدامات انجام نشده بود، شاید سه، چهارم بافت تاریخی شیراز تا الان تخریب شده بود.

سلطانی فر ادامه داد: الان هیچ بنای ثبت ملی شده، دچار تعرض نشده و آنهایی که خراب شده بنای غیرثبتی بوده که می گفتند ارزش تاریخی دارد اما هیچ کدام از آن بناها در فهرست میراث ملی ثبت نشده بودند. با این حال توجه به آن بناهای دارای ارزش نیز مورد توجه ما هستند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی بیان کرد: اکنون با تدابیری که در قالب شورای عالی شهرسازی اتخاذ کردیم مشاور در حال انجام تهیه طرح است و طرح ساماندهی آن را با جدیت دنبال می کند. یکی از معاونان وزیر راه و شهرسازی و فردی که کار ساماندهی اطراف حرم حضرت معصومه را کار کرده، به عنوان مدیر پروژه انتخاب شده است.

وی ادامه داد: الان کارها خوب جلو می رود ولی ممکن است که فردا تعرضی نسبت به بنایی شود. با این حال مجموعه عوامل خود را در آنجا بسیج کرده ایم و خوشبختانه همه NGO ها نیز روی موضوع میراث فرهنگی حساس هستند و تا لودری حرکت می کند، در فضای مجازی منتشر می شود. این اتفاق خوبی است اما گاهی اوقات جوسازی هم می شود  و بیش از آنچه که هست، هیاهو ساخته می شود اما از آن جهت که در حفظ میراث فرهنگی به ما کمک می کنند، خوب است.

سلطانی فر بیان کرد: در زمینه حفظ و حراست از بناها باید با استفاده از ابزارهای حفاظتی کارها را انجام دهیم. یگان حفاظت ما با استعداد و نیروی انسانی موجود، نمی تواند به تنهایی کار انجام دهد جدا از اینکه فعالان و NGO ها حضور دارند و ما آنها را به عنوان بازوهای خود می دانیم؛ انجمن های میراث فرهنگی که مدت 10 سال  تعطیل شده بودند و ظرفیت خوبی هستند را نیز فعال کرده ایم و اکنون انجمن 10 استان فعال شده است و انجمن های بقیه استان ها را نیز تا دو سه ماه دیگر راه اندازی می کنیم.

وی افزود: شبکه انجمن های دوستداران میراث فرهنگی در استان، شهرستان، بخش و روستا تشکیل می شود و در حال ساماندهی است. در گام اول انجمن های میراث فرهنگی در استان ها را با حضور یکی از معاونان سازمان تشکیل می دهیم و اولین انجمن نیز در استان فارس با حضور خودم تشکیل شد. پس از تشکیل انجمن دوستداران در استان ها، این انجمن ها در شهرستان، دهستان و روستاها نیز راه اندازی می شود. این شبکه گسترده که چند سال تعطیل بود، به خوبی در جهت حفاظت از بناهای فرهنگی و سایت های تاریخی می تواند نقش موثر و تعیین کننده ای داشته باشد. فکر می کنیم اگر تا سه چهار ماه آینده، همه شبکه ها را راه اندازی کنیم، 80 درصد خیال مان راحت می شود که میراث ارزشمند فرهنگی مان حفاظت می شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی درباره نیروهای یگان حفاظت نیز گفت: سهمیه ای که از سربازان وظیفه داشتیم به تعداد انگشت شماری رسیده بود با توجه به دستورات مقام معظم رهبری و پیگیری های شخص رئیس جمهور در شورای عالی امنیت ملی توانستیم چند صد نفری را به نیروی یگان اضافه کنیم اما اگر نیروی یگان حفاظت چند برابر هم شوند، بازهم نقش انجمن ها در حفاظت از میراث فرهنگی بسیار بیشتر است.

وی همچنین درباره آمار گردشگران خارجی ورودی به ایران نیز گفت: آمار گردشگران خارجی دقیق تر از آمار گردشگران داخلی است. می دانیم که ممکن است در جمع بندی آمار خارجی فقط یک درصد خطا وجود داشته باشد اما در گردشگری داخلی خیلی نمی توانیم آمار دقیقی بدهیم. با هر روشی که بخواهیم آمار گردشگر داخلی را محاسبه کنیم بازهم نمی توانیم آمار دقیقی بدهیم.

سلطانی فر گفت: اکنون آمار 5 و میلیون و 100 هزار نفری از گردشگران خارجی ورودی داریم. ما چند فرصت خوب داریم یکی اینکه به هر دلیلی گردشگری فرهنگی تاریخی در کشورهای منطقه مانند عراق، سوریه، تونس، لیبی، یمن و غیره تعطیل شده است اما در ایران، امنیت خوبی داریم که باعث می شود گردشگران تاریخی و فرهنگی که ذهن شان متوجه فرهنگ و تمدن خاورمیانه است، فعلا ایران را برای سفر انتخاب کنند چون کشور دیگری نمی توانند بروند.

وی درباره آیین نامه ارتقای امنیت گردشگران خارجی نیز گفت: ارتقای امنیت گردشگران خارجی دارای طبقه بندی حفاظتی است. در آنجا وظایف هر یک از دستگاه ها مشخص شده است. اتفاقاتی که برای گردشگران می افتد هیچ ارتباطی به امنیت آنها ندارد. فقط این آیین نامه اعلام می کند که چگونه دستگاه ها با هم درباره تامین امنیت گردشگران خارجی هماهنگ شوند.

وی درباره گردشگری حلال و حضور در نمایشگاه هایی که در این حوزه برگزار می شود، گفت: ما در نمایشگاه ها شرکت می کنیم مانند نمایشگاه ابوظبی و نمایشگاهی در مالزی. شاید اطلاع رسانی به شکل درستی انجام نشده است. اعتقاد داریم که ایران حتما مهم ترین کانون گردشگری حلال در دنیاست و در آینده نیز این رویکرد را دنبال می کنیم. ایران اصول و مبانی مربوط به گردشگری حلال را بدون اینکه سرمایه گذاری جدید کند، اجرا و مدیریت می کند چون در کشور غذاها با گوشت ذبح اسلامی طبخ می شود و مقررات عدم سرو مشروبات الکلی را داریم و بسیاری از مسائل شرعی دیگر در کشور رعایت می شود. بنابراین در این حوزه نسبت به کشورهای دیگر که تازه می خواهند رستوران و هتل حلال ایجاد کنند، حدود 80 تا 90 درصد جلوتر هستیم.

وی تأکید کرد: بنابراین بازار گردشگری حلال برایمان بسیار مهم است. اما هنوز در زمینه توسعه گرشگری حلال و بخش ویژه و تخصصی آن مشکلاتی وجود دارد. به عنوان مثال هتل و یا پلاژ ساحلی برای بانوان مسلمان کم داریم. برای ورود گردشگر خارجی 27 دستگاه باید با هم هماهنگ شوند تا یک گردشگر به ایران بیاید. اگر 1 یا 2 دستگاه دچار مشکل شود ما هم مشکل پیدا می کنیم باید همه باور کنند که گردشگری ظرفیت مغفول مانده ای در توسعه فرهنگی اقتصادی کشور است و اگر بخواهیم مبانی اقتصاد مقاومتی را دنبال کنیم؛ یکی از مهم ترین ابزارها، توسعه گردشگری است بنابراین سعی شده تا پرچم گردشگری حلال را بالا ببریم.

سلطانی فر در پایان تأکید کرد: اگر موفق شویم که  چنین رویکردی را در دو سه سال ایجاد کنیم، قدم های اساسی برداشته ایم. ترکیه اگر امروز به 36 میلیون گردشگر رسیده به خاطر این است که مطالعاتش را در سال 1981 شروع کرده و برنامه اجرایی اش از سال 1992 شروع شده است بنابراین در مدت 24 سال در حوزه اجرا کار کرده اند تا از 3 میلیون گردشگر به 36 میلیون گردشگر رسیده اند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1