12 ژوئیه 2024 - 12:22

تجاری سازی صنایع دستی، اقدامی برای بهبود وضعیت صنعت و حمایت از تولید داخلی

17 آوریل 2018 - 12:30 dsfr.ir/sz8ea

تجاری سازی صنایع دستی، اقدامی برای بهبود وضعیت صنعت و حمایت از تولید داخلی
salmanfarsi-aci.ir
صنایع دستی

سرپرست معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی گفت: صنایع دستی می تواند ظرفیت های خالی را در سایر صنایع پر کند.

پویا محمودیان، سرپرست معاونت صنایع دستی در خصوص نحوه حمایت معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی از تولید داخلی و چگونگی ارتباط صنایع دستی و تولیدات داخلی با یکدیگر گفت: صنایع دستی به دلیل اینکه یک هنر -صنعتی است که از ظرفیت های مختلفی برخوردار است، می تواند در کنار بسیاری از صنعت های دیگر مطرح شود و ظرفیت های خالی را در سایر صنایع پر کند. مثلا زمانی که ما بحث خانه ایرانی را مطرح کردیم و بعد مدل خانه ایرانی را در دو نمایشگاه ارائه کردیم (خانه ای است که قابلیت های صنایع دستی را چه در بعد کاربردی و چه در بعد تزیینی نشان می دهد) بر این باور بودیم که صنایع دستی می تواند در مسکن و صنعت ساختمان هم تأثیرات خاص خودش را بگذارد.

در بخش هنر های سنتی، استفاده از صنایع دستی به عنوان صنایع تزیینی و معماری مثل آینه کاری ها و گچبری ها و گره چینی ها که در درب و پنجره ها به کار می رود، می تواند معماری و هنر های سنتی و صنایع دستی را در کنار هم تعریف کند و تصویر ویژه ای به معماری های ساختمان های ما بدهد. تصویری که درخور هنر شرق باشد و زندگی و زیبایی را به محیط شهری ببخشد. از طرف دیگر در چیدمان هایی که ما در برج ها، دفاتر کار و منازل داریم صنایع دستی می تواند چه از بعد کاربردی و چه از بعد تزیینی مطرح بشود و به خاطر همین ما سعی کردیم که ارتباط صنایع دستی و برج سازان را در کلان شهری مثل تهران برقرار کنیم که ان شاء الله طی هفته های آینده جلسه مفصلی در این خصوص خواهیم داشت.

محمودیان ادامه داد: مثلا در کسب و کاری مثل گل فروشی، گل های زیبایی که می توانند در گلدان های ساخته دست صنعتگران ایرانی باشند، گلدان هایی که در لالجین تولید می شوند، گلدان های شیشه ای و گلدان های سفالی و سرامیکی و یا بقیه اقلام صنایع دستی می توانند زینت بخش گل ها باشند. جدیدا دیده شده که وقتی گلدانی را می خرید، یک پرنده کوچک سفالی کنار گلدان هایی که در خاک و ریشه ای هستند، می گذارند و آن پرنده کوچک سفالی آذینی برای یکی از شاخه ها است که خیلی هم خوب است. در نهایت زمانی که گل ها پژمرده می شوند، گلدان می ماند یا آن گلدان ریشه ای که در خاک است با همان پرنده کوچک صنایع دستی که در کنارش قرار می گیرد، می تواند جلوه زیباتری داشته باشد.

محمودیان خاطرنشان کرد: «معتقدم که همنشینی و در کنار هم قرار گرفتن صنایع دستی و سایر صنایع می تواند به یک هم افزایی منجر شود که این هم افزایی یک بازی چند سر بُرد است و می تواند به نفع همه ذی نفعان صنایع دستی باشد. از طرف دیگر به عنوان هنر ملی و آن چیزی که جزو تفاوت های کشور ما با سایر کشور هاست، می تواند خودش را نشان بدهد.»

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1