21 ژانویه 2021 - 11:05

شبانه به اینجا سفر نکنید!

16 آوریل 2018 - 12:30 dsfr.ir/hz27k

شبانه به اینجا سفر نکنید!
mehrnews.com
کال جنی طبس

برخی از جاذبه های گردشگری به دلایل متعدد با وهم و خیال آمیخته اند و همین بر شهرتشان افزوده مانند شکاف عمیق زمین های طبس و دالان های هزار تویش که به دره جنی شهرت پیدا کرده است.

به یاد داشته باشید هیچ گاه به فکرتان هم خطور نکند که کال جنی شهرستان طبس را در شب ببینید! این جاذبه گردشگری در عین زیبایی هایی که در روز دارد اما به همان اندازه در شب ترسناک، هولناک و خطرناک است.

فاصله ۲۴ کیلومتری از شهر طبس تا کال جنی را باید یا با خودروهایی که هتلها و مراکز اقامتی در شهر برای دیدن کال جنی رزرو می کنند طی کرد و یا اینکه با آژانس ها طی کرد تا گردشگران را ببرد توقف کند و دوباره برگرداند چون مسیری نیست که پر تردد باشد و خودرو در نزدیکی آن زیاد.

در آینده یعنی وقتی که این جاذبه گردشگری به عنوان یک ژئوسایت در پرونده ثبت جهانی ژئوپارک طبس به رسمیت شناخته شد، قرار است که فکری به حال پارک خودروها شود تا ماشین هایی که به این محدوده می آیند عاملی برای تخریب این محوطه نشوند. البته باید فکری هم به حال زباله ها و خاکسترهایی بود که گردشگران از خود در این منطقه به جای می گذارند.

برخی از افراد می خواستند تا در این دره بکر کافی شاپ بزنند و شاید به قول خودشان زیر ساخت آن را آماده کنند حتی از اداره میراث فرهنگی استان هم مجوزش را گرفتند اما تیم ژئوپارک مداخله کرد و این موضوع ختم به خیر شد و از ایجاد چنین فضایی که هیچ همخوانی با محیط نداشت جلوگیری شد.

در نزدیکی کال جنی روستای ازمیغان قرار دارد همان روستایی که به واسطه قرار گرفتن نخل و شالیکاری برنج در کنار هم شهرت زیادی دارد در این روستا زمینه برای جذب گردشگران در خانه های محلی نیز فراهم است. کال جنی از نزدیکی این روستا شروع می شود و تا شرکت شن و ماسه ادامه دارد. این آبادی نزدیک ترین زیرساخت برای گردشگران کال جنی است.

کال جنی جایی است که شاید اگر از فاصله ای دور به آن نگاه شود هیچ پدیده خاصی قابل رویت نیست چون این پدیده زمین شناسی مانند یک شکاف داخل زمین واقع شده است شکافی که ۹ کیلومتر طول دارد.

کال در زبان طبسی ها به معنای دره است و اینجا را کال جنی یا همان دره جنی نامیده اند اما اینکه چرا از کلمه جن برای نامگذاری آن استفاده شده است به دلایل متفاوت برمی گردد شاید یکی از دلایل آن همین وهم و خیالات و یا شاید سنگ های عظیمی باشد که در دره قابل دیدن است و به دودکش جن معروف است.

باید برای دیدن این جاذبه گردشگری که میلیون ها سال قدمت دارد حتما با یک راه بلد و یا راهنمای گردشگری همراه شد وگرنه احتمال گیر افتادن و یا ایجاد خطر و شاید سقوط در سنگ ها زیاد باشد و یک سفر گردشگری را به خاطره ای تلخ تبدیل کند.

این جاذبه در طول میلیون ها سال پدید آمده است قدیمی ترین سنگ های کال جنی ۱۶۰ میلیون سال قدمت دارد. باد و باران، سیل و جاذبه هایی سنگ ها و صخره ها و مهمتر از آن فرسایشی که آب بوجود آورده، موجب شده تا وقتی مسافری پا در این دره می گذارد با جاذبه های متفاوت و زیبایی مواجه شود. به عنوان مثال نمونه ای از فرسایش لانه زنبوری یا تافونی در این دره قابل مشاهده است این فرسایش باعث شده تا در روی صخره ها حفره هایی شبیه به لانه زنبور ایجاد شود. برخی دیگر از اشکال عجیب روی سنگ ها به دلیل فرسایش باد بوجود آمده اند.

گاهی در میانه راه رودی قابل دیدن است که اتفاقا آب آن قابل آشامیدن است. در سالهای دور برخی از مردم از این آب استفاده بهینه ای کرده اند و رد مهارت آن ها در این دره قابل دیدن است. درست در میانه این دره می توان سه یا چهار چاه آب را دید که اتفاقا روی آن ها باز است مقنی ها درون این سنگ ها قنات و یا جوی آبی کنده اند و آبی که از این رود می گذرد را در این کانال ها هدایت کرده اند شاید نزدیک به یک و نیم کیلومتر بعد از آن وارد قنات شده و بعد وارد دشت می شده است.

این هنر مقنی ها هنوز توسط باستان شناسان مورد پژوهش قرار نگرفته تا اطلاعات بیشتری از نحوه ایجاد قنات در داخل دیوار صخره ای به دست آورد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1