22 نوامبر 2020 - 09:15

انگلستان و هلند مقاصد بعدی اشیای باستانی ایران هستند

10 آوریل 2018 - 10:30 dsfr.ir/2l0hl

انگلستان و هلند مقاصد بعدی اشیای باستانی ایران هستند
elicdn.com
اشیاء باستانی ایران

مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی کشور می گوید: «بریتیش میوزیوم» انگلستان در اواخر بهار و موزه تاریخی هلند در اوایل پاییز امسال، میزبان نمایشگاهی از اشیای باستانی ایران خواهند بود.

محمدرضا کارگر درباره چگونگی تبادلات موزه ای ایران با کشورهای خارجی در سال 97 اظهار کرد: امسال برنامه ریزی خوبی برای نمایشگاه های ورودی و خروجی داریم.

نمایشگاههایی در هلند و انگلستان داریم که در آنها اشیایی از آثار دوران پیش از اسلام، اسلامی و معاصر موزه ملی و دیگر موزه ها انتخاب شده و به نمایش گذشته می شود.

البته نمایشگاه «امپراطوری گل های سرخ» مربوط به نقاشی های قاجاری کاخ گلستان در موزه «لورلانس» هم از هفت فروردین در پاریس شروع شده است.

اگر حداقل هزینه ها مثل پول ترانسپورت (انتقال) و بیمه اشیا تامین می شد ما امکان نمایشگاهی و درخواستهای زیادی از کشورهای مختلف داریم که می توانستیم همه را به سرانجام برسانیم.

مدیرکل موزه ها و اموال منقول تاریخی کشورافزود: استقبال چشمگیر مردم از نمایشگاه لوور، مسئولان را به این واداشت که بیشتر به این موضوع فکر کنند.
در تمام دنیا هیچ اتفاق فرهنگی از جنس این نمایشگاه را شاهد نیستیم که بخش خصوصی حامی آن نباشد و این موضوع در کشورهای پیشرفته تبدیل به یک استاندارد فراگیر شده است.

حمایتی هم که وجود دارد این است که دولت به واسطه حمایت مالی از رویدادهای مهم فرهنگی از آنها مالیات کمتری می گیرد و به این شکل دولت ها تلاش می کنند تا بخش خصوصی را برای مشارکت در امر ملی ترغیب کنند.

ولی قانون ما این است که میزان هزینه کرد و مشارکت بخش خصوصی در امور فرهنگی به عنوان بخشی از هزینه های جاری آن بخش محاسبه می شود نه به عنوان کسر مالیات؛ که این اشکال دارد.

موزهٔ ملی ایران، معروف به «موزه مادر ایران»، سال گذشته در راستای رونق بخشی به مراودات و تبادلات نمایشگاهی بین المللی با موزه های مطرح دنیا، برنامه هایی را طراحی و اجرا کرد که با استقبال چشمگیر مردم و مسئولان مواجه شد.
بر همین اساس، نمایشگاه های مختلفی از جمله نمایش آثار باستانی از ارمنستان در مهرماه، آثاری از کره جنوبی در آبان ماه و 56 اثر متعلق به موزه لوور فرانسه در اسفند ماه 96 در موزه ملی برپا شد که 56 اثر موزه لوور از تمدنهای جهان تا 14 مرداد کماکان میهمان این موزه خواهند بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1