5 دسامبر 2020 - 06:19

امنیت پایین باغ موزه بیرجند

5 آوریل 2018 - 10:30 dsfr.ir/880nq

امنیت پایین باغ موزه بیرجند
iribnews.ir
باغ موزه بیرجند

می گوید این جا موزه "باغ اکبریه" در بیرجند است، موزه ای که در بخشی از محوطه ی باغ جهانی اکبریه در بیرجند در استان خراسان جنوبی قرار دارد، او حدود یک دقیقه در مقابل دوربینی صحبت می کند و حتی یکی از ویترین های موزه را بلند می کند، اما در میانه ی این فیلم هیچ حرکت یا اعتراضی نسبت به این کار شنیده یا دیده نمی شود.

این توصیف از فیلمی است که یکی از مسافران نوروزی در زمان سفر خود به باغ موزه اکبریه در بیرجند گرفته و آن را در اختیار ایسنا قرارداده است.

این مسافر، در فیلم ضبط شده می گوید: «این جا موزه باغ اکبریه بیرجند است، حدود نیم ساعت است که در این محوطه در حال گردش هستیم، اما یک ضعف بزرگ وجود دارد "این موزه، هیچ امنیتی ندارد و به همین راحتی موزه را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می دهند."

دوربین این مسافر روی سقف می چرخد اما هیچ دوربین مداربسته ای در اطراف اتاق موزه وجود ندارد، او حتی یکی از ویترین های موزه را که شمشیرهایی از دوره ی غزنوی در آن قرار گرفته را به راحتی بلند می کند و سرجایش می گذارد و باز هم هیچ کس به این کار اعتراضی ندارد یا جلوی او را نمی گیرد.»

عمارت و باغ اکبریه، یکی از بناهای تاریخی شهر بیرجند باقی مانده از دوره ی قاجار است که درانتهای خیابان معلم در روستای اکبریه از توابع استان خراسان جنوبی و توسط شوکت الملک در دو طبقه ساخته شده است، اما با گسترش شهری بیرجند آن نیز در میانه های شهر قرار گرفته و و سرانجام در ۲۰۱۱ میلادی و به عنوان یکی از باغ های زنجیره های ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

بخشی از این باغ که در اوایل دوره قاجار ساخته شده، کتابخانه است و بخش مرکزی آن نیز به عنوان موزه باستان شناسی و مردم شناسی استفاده می شود. بخشِ پهلوی این بنا کاربری اداری دارد و حتی بخش هایی نیز به سفره خانه و چایخانه سنتی اختصاص داده شده است.

موزه باستان شناسی و مردم شناسی باغ اکبریه که در طبقه همکف بنای تاریخی این باغ جهانی قرار دارد، بخشی از معیشت، آداب و رسوم، مشاغل و حرفه منطقه جنوب خراسان به نمایش درآمده اند.

1