12 ژوئیه 2024 - 12:22

گارگاه زنده تولید سفال در پایگاه میراث جهانی شوش برپا شد

1 آوریل 2018 - 12:30 dsfr.ir/5s9ob

کارگاه تولید سفال

به مناسبت ایام نوروز کارگاه زنده تولید سفال در پایگاه میراث جهانی شوش برپا شد.

حمد حسین ارسطو زاده مدیر پایگاه میراث جهانی شوش گفت: سفالگری هنری است که به دلیل عمومیت و رواج مواد اولیه مورد نیاز ساخت آن بعد از هنر سبد بافی در ابعاد جهانی گسترش یافت و با گذشت زمان و پیشرفت زندگی، سفال و صنعت سفالگری هم تکامل یافت و انسان خلاق و هنرمند با دستان توانای خود برظروف و سفالینه ها نقش و نگارهای گوناگون و متنوع کشید تا آنجا که سفالینه های یافت شده گویای ویژگی های تاریخی، فرهنگی، هنری، اجتماعی، اقتصادی و جغرافیایی سازندگان آن ها در زمان و مکان خاص خود هستند.

درواقع سفال نخستین محصول هنری دست بشر است که تمام صفات انسانی را در خود جای داده و خموش اما گویا زبان مردمان عصر خویش است.

سفالگری هنری است که به صورت سنتی از ادوار گذشته به انسان امروز رسیده است و بشر امروز وظیفه حفظ این هنر ارزشمند و کهن را بر عهده دارد.

او از برگزاری کارگاه زنده تولید سفال در پایگاه میراث جهانی شوش خبر داد و تصریح کرد: پایگاه میراث جهانی شوش با هدف تدوین استاندارد رشته سفال، تعریف و معرفی وظایف عوامل انسانی تولید در کارگاه های سفال، ایجاد زمینه برای اشتغال در حرف سنتی، آشنایی گردشگران و مسافران با تکنیک ها و نحوه ساخت سفال و جلوگیری از منسوخ شدن این رشته از صنایع دستی، با همکاری 9 نفر از سفالگران شوشی اقدام به برگزاری کارگاه زنده سفال در سالن جانبی موزه شوش کرده است.

ارسطوزاده با اشاره به اینکه دو کوره سنتی پخت سفال در باغ موزه شوش به این دلیل ساخته شده اند تصریح کرد: تولیدات این کارگاه که محصولات خود را در سطح کشور ارائه می دهد عبارت اند از سفال نخودی با نقش سیاه، سفال خاکستری، سفال لعابدار دوره های تاریخی، سفال مینیاتوری، زیور آلات سفالی و پیکرک های کوچک جانوری که با هدف تزیینی و کاربردی از نمونه های اصلی آن ها کپی برداری می شود.

این کارگاه قبل از ایام نوروز برگزار شده و تا پایان تعطیلات نوروزی دایر است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1