25 نوامبر 2020 - 00:41

تعطیلی نوروزگاه ها و برخی موزه ها در روز سیزده بدر

1 آوریل 2018 - 08:30 dsfr.ir/287vz

تعطیلی نوروزگاه ها و برخی موزه ها در روز سیزده بدر
mizanonline.com
نوروزگاه گیلان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران از تعطیلی برخی موزه های تهران در روز سیزدهم فروردین ماه برای حفظ طبیعت و محیط زیست آن ها خبر داد.

دلاور بزرگ نیا گفت: برنامه های نوروزی در تهران تا روز هفدهم فروردین ماه برقرار است، اما در روز سیزدهم فروردین برخی از محوطه ها و موزه ها از جمله «کاخ گلستان» تعطیل می شوند تا آسیبی به فضای سبز آن ها وارد نشود.

او همچنین با بیان این که نوروزگاه ها تا ۱۲ فروردین ماه برقرار هستند، اما در روز سیزدهم که با وفات حضرت زینب (س) مصادف شده، تعطیل خواهند شد، افزود: قصد داریم این رویدادها و برنامه های فرهنگی به ویژه اجرای موسیقی محلی در حاشیه موزه ها را بعد از تعطیلات نوروز ادامه دهیم تا نگاه مخاطب محوری که ایجاد شده، پابرجا باشد.

وی اضافه کرد: پس از تعطیلات نمایش های آیینی، موسیقی اقوام و رویدادهای فرهنگی که در حاشیه موزه ها، مناسبتی و در روزهای پیک بازدید اجرا خواهند شد، تنظیم و اعلام می شود.

او سپس با اشاره به حجم مخاطبان موزه های تهران در نوروز امسال، اظهار کرد: صرف نظر از اعداد و ارقامی که از بازدیدهای نوروزی اعلام می شود، اتفاق مهمی امسال رخ داده که آن تغییرِ معنی سفر و جابه جایی ها است. حجم مخاطبان در موزه ها نشان می دهد بیشتر مردم یاد گرفته اند چگونه سفر خود را جذاب کنند، از طرفی نوعی آشتی بین مردم و موزه ها اتفاق افتاده است.

وی افزود: تا چندی پیش نگاه مردم به موزه ها «شئ محور» بود، اما حالا تغییری در شیوه ی نگرش مردم ایجاد شده و موزه ها با ایجاد فضاهایی برای دورهمی و تفرج، مخاطب محور شده اند که برگزاری رویدادهای فرهنگی مثل نوروزگاه ها و اجرای موسیقی اقوام و آیین های سنتی نیز در تغییر این رویه تاثیر زیادی داشته است.

بزرگ نیا در ادامه درباره مشارکت نهادهایی چون شهرداری در اجرای برنامه های نوروزی و مدیرت و آمادسازی شهر برای گردشگران و اجرای برنامه های موازی اظهار کرد: هر سازمان و نهادی که با گردشگری درگیر بود یا موزه ای داشت در این تعطیلات هماهنگ عمل کرد و آن را برای مخاطبان نوروزی آماده کرد. موازی کاری اتفاق نیافتاده بلکه معتقدیم نوعی هم افزایی و عزمی یکپارچه رخ داد تا مکان های بیشتری برای حضور مردم آماده شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1