3 دسامبر 2020 - 08:18

خانه تاریخی ستارخان پس از چهار سال وقفه بازگشایی شد

27 مارس 2018 - 16:30 dsfr.ir/fo37j

خانه ستار خان

خانه تاریخی و زیبای ستارخان، سردار ملی ایرانیان در نهضت مشروطه خواهی ایران و آذربایجان روز دوشنبه به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی پس از چهار سال وقفه، به روی گردشگران نوروزی بازگشایی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، با اعلام این خبر، اظهار کرد: این خانه تاریخی از حدود چهار سال قبل در اختیار دفتر شمال غرب کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران بود که بر اساس دستور استاندار مبنی بر تخلیه خانه های قدیمی توسط نهادها، سازمان ها و ادارات دولتی و غیردولتی، با انجام مکاتبات، تخلیه و در اختیار میراث فرهنگی استان قرار گرفت.

مرتضی آبدار افزود: از آنجائی که دفتر حقوق بشر از مدت ها قبل غیرفعال و بازدید از این خانه تاریخی به یکی از مطالبه های به حق مردمی تبدیل شده بود، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خود را موظف به پاسخگوئی به انتظارات مردم دانست و نسبت به تخلیه آن اقدام کرد.

وی با بیان اینکه میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از 9 ماه قبل برای تخلیه خانه ستارخان ورود پیدا کرده بود، یادآوری کرد: با تلاش های انجام شده و هماهنگی با شهرداری تبریز سه پلاک از چهار پلاک خانه ستارخان توسط میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تملک شده و قرار است یک پلاک نیز از سوی شهرداری تملک شود.

آبدار اضافه کرد: امروز که این خانه تحویل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان شد، درهایش به روی هموطنان و گردشگران داخلی و خارجی باز و این محل تاریخی آماده میزبانی از مسافران نوروزی است.

بازدید از خانه تاریخی ستارخان رایگان بوده و تا زمانی که این محل به موزه تبدیل نشود، این رویه ادامه خواهد داشت. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با بیان اینکه این مجموعه در گام اول برای تامین محتوای خانه ستارحان اقدام می کند، گفت: در ادامه قصد داریم این خانه به نمایشگاهی برای معرفی و تصاویر ستارخان تبدیل و در آینده موزه ای در این مجموعه راه اندازی شود.

آبدار وعده داد تا حداکثر یک ماه آینده خانه ستارخان به شکل آبرومندانه و در شان و منزلت نام و یاد این آزادی خواه و مبارز شهیر ایرانی آماده شود.

به گزارش ایرنا، خانه ستارخان در محله دوه چی، کوی امیرخیز و کوچه ستارخان غربی واقع و مهر ماه سال 1386 با شماره 19743 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قدمت این خانه که به دوره قاجاریه می رسد، محل سازماندهی و ستاد فرماندهی مبارزان مشروطه خواه و جنگ های ضداستعماری علیه روس در 110 سال قبل بود و در آن دوره توسط قوای اشغالگر روس به توپ بسته شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1