4 دسامبر 2020 - 23:28

کوچ ایل شاهسون به ایتالیا

28 ژوئیه 2015 - 19:30 dsfr.ir/oq2c3

کوچ ایل شاهسون به ایتالیا
گروه موسیقی و آیینی «هالای» - عکس از ایسنا

آیین ها و بازی های محلی ایل شاهسون همراه موسیقی مقامی این ایل، در اکسپو 2015 میلان به نمایش در می آید.

گروه موسیقی و آیینی «هالای» عازم ایتالیا شد تا مراسم آیینی و بازی های محلی ایل شاهسون را به مخاطبان اکسپو 2015 معرفی کند.

سرنا، قوپوز، بالابان، دهل، دایره و دف سازهایی هستند که این گروه همراه دارد تا با همراهی موسیقی، آیین هایی را مانند "مشق"، "یرهایری"، "ایکی ایاق"، "ناوا زینیم"، "قاراهان"، "یایا خان" و "ترلان و جیران" در میلان اجرا کند. این آیین ها به نوعی شکرانه است و در آیین ها و مراسم مختلف این قوم استفاده می شود.

همچنین "لیلا ناچی" با همخوانی سایر اعضا و صدای سازهای سرنا و دهل، آواها و تصانیف شاد ایل را مانند قاراخان، سلبی ناز، ترلان جیران، ناری ناری، قاشی قارا، جانیم اینچه و یالان را در اکسپو میلان اجرا خواهد کرد. بخشی از اجرای گروه موسیقی هالای در میلان، بالابان نوازی، دایره و دف نوازی با ریتم های شاد است تا مخاطبان اکسپو با سازهای ایرانی آشنا شوند.

موسیقی در میان ایل شاهسون جایگاه خاصی دارد و داستان های خنیایی در میان اهالی ایل بسیار مورد توجه است. شاهسون ها مردمی غیور هستند، به این دلیل بیشتر آیین های نمایشی ایل درون مایه حماسی دارد و در گذشته برای تقویت روحیه سلحشوری ایل اجرا می شدند؛ ولی امروزه این آیین ها در قالب شکرگزاری جزیی از مراسم و جشن های ایل است. همچنین بازی های محلی در ایل شاهسون اهمیت ویژه ای دارد و بخش هایی از این بازی ها در محل نمایشگاه اکسپو میلان به نمایش گذاشته می شود.

به همت موسسه توسعه هنرهای معاصر و کمیته فرهنگ و هنر اکسپوی 2015 میلان، گروه های موسیقی و آیینی کشور، موسیقی محلی، حرکات و آیین های نمایشی مناطق مختلف ایران را به مخاطبان اکسپو معرفی می کنند.

اکسپو 2015 میلان با موضوع «تغذیه زمین، انرژی برای حیات» از 11 اردیبهشت ماه تا 9 آبان ماه سال 1394 در شهر میلان ایتالیا برپا است و 145 کشور در این رویداد جهانی شرکت کرده اند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1