22 نوامبر 2020 - 08:55

درهای مدارس به روی غیرفرهنگی ها باز می شود؟

12 مارس 2018 - 08:30 dsfr.ir/j13mh

درهای مدارس به روی غیرفرهنگی ها باز می شود؟
javanonline.ir
مدارس میزبان مسافران نوروزی

اجازه اسکان نوروزی مسافران و غیرفرهنگیان در مدارس به اختیار استانداران گذاشته شد.

"علی اصغر مونسان"

علی اصغر مونسان در پی درخواست برخی استان ها برای تجدید نظر در تصمیمی که برای اجاره مدارس به فرهنگیان در نوروز گرفته شده، با توجه به شرایط اقتصادی برخی از اقشار جامعه و از سوی دیگر محدودیت امکانات اقامتی در بعضی نقاط کشور، گفت: اگر استاندار و ستاد سفر تشخیص دهند، می توانند اجازه استفاده از مدارس برای اسکان غیر فرهنگیان را صادر کنند.

در جایی که نیاز به استفاده از مدارس برای اسکان مسافر وجود داشته باشد و امکانات نیز فراهم باشد، اگر استاندار و ستاد سفر این را تشخیص دهند، می توانند اجازه استفاده از مدارس برای اسکان غیر فرهنگیان را صادر کنند.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در توافقی با وزارت آموزش و پرورش اعلام کرده بود؛ تعطیلات نوروز مدارس از چرخه اسکان عمومی حذف شده اند و این امکانات تنها برای فرهنگیان فراهم می شود.

گودرز کریمی فر مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش نیز اوایل اسفندماه در گزارش که از تجهیزات و امکانات آماده شده برای تعطیلات نوروزی داد، اعلام کرد: با آماده سازی ۳۴۵ مرکز رفاهی و خانه معلم، ۳۰۰ اردوگاه تفریحی با سوئیت های مجهز و ۵۰ پردیس دانشگاهی فرهنگیان و تجهیز ۱۲ هزار مدرسه در سراسر کشور از فرهنگیان در تعطیلات نوروز پذیرایی خواهیم کرد.

نوروز برای فرهنگیان هیچگونه افزایش تعرفه ای نداریم و در راستای افزایش منزلت اجتماعی فرهنگیان و طیب خاطر در جامعه فرهنگیان و پیش بینی آمار ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفری این قشر در میان مسافران نوروزی مدارس را تجهیز کردهایم.

کریمی فر در جلسه ستاد هماهنگی خدمات سفر هم در گزارشی که از تجهیزات آماده شده آموزش و پرورش برای تعطیلات نوروزی داد، بار دیگر تاکید کرد؛ این امکانات فقط به فرهنگیان اجاره داده می شود.

اما زند وکیلی معاون عمرانی استاندار مرکزی در همین نشست درخواست کرد؛ با توجه به محدودیت امکانات اقامتی در استان ها، ستاد هماهنگی خدمات سفر از تصمیم خود برای انحصاری کردن اقامت در مدارس کوتاه بیاید و این اختیار را به استان ها تفویض کند.

با وجود تخفیف ۳۵ درصدی هتل ها در استان مرکزی به مسافران نوروزی، اما بررسی شده تمام خانواده ها توان پرداخت همین هزینه را هم ندارند. ضمن آنکه گزارش ها هم نشان می دهد بیشتر اقامت ها در مدارس مختص خانواده های غیرفرهنگی و کم درآمد است.

پیش از این نیز محمد محب خدایی معاون گردشگری گفته بود: اگر مدارس و مراکز تحت پوشش وزارت آموزش و پرورش خلاف توافق ها عمل کنند "تخلف" شده و ستاد هماهنگی خدمات سفر، موضوع را رسیدگی خواهد کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1