30 سپتامبر 2023 - 20:25
با اعلام فدراسیون کوهنوردی ایران:

کوهنوردان ایرانی مستقر در هیمالیا سلامت هستند

26 آوریل 2015 - 05:30

هر سه کوهنورد ایرانی به نام‌های پروانه کاظمی، عظیم قیچی‌ساز و علیرضا بهپور که در هیمالیا مستقر هستند، در اثر ریزش بهمن ناشی از زلزله نپال، آسیبی به آن‌ها وارد نشده است.

دنیای سفر: فدراسیون کوهنوردی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: هر سه کوهنورد ایرانی به نام‌های پروانه کاظمی، عظیم قیچی‌ساز و علیرضا بهپور که در هیمالیای خومبو روالینگ مستقر هستند، در اثر ریزش بهمن ناشی از زلزله نپال، سالم هستند و آسیبی به آن‌ها وارد نشده است.

فدراسیون فوتبال ایران هم اعلام کرد: اعضای تیم ملی دختران زیر 14 سال که به کاتماندو پایتخت نپال سفر کرده‌اند، در سلامت کامل هستند.

کشور نپال به عنوان بام دنیا شناخته می شود. قله معروف اورست (بلندترین کوه دنیا) و هفت قله دیگر بالای هشت هزار متر در این کشور قرار دارند. با آغاز بهار و شروع فصل کوه نوردی در منطقه هیمالیا، خیل عظیمی از گردشگران، طبیعت گردان و کوهنوردان دنیا به سوی هیمالیا سفر می کنند. این توریست ها سالانه میلیون ها دلار سود عاید خزانه این کشور می کنند. دولت نپال تا کنون 326 قله را در کوهستان های هیمالیا به توریست ها و کوه نوردان معرفی کرده است.

صنعت گردشگری در کشور نپال فرصت کسب درآمد و تامین زندگی بهتر را برای گروه‌های کم درآمد محلی فراهم می کند. طبق بررسی‌های انجام شده توسط موسسات مطالعات اشتغال توریسم در سال 2014 که برای نخستین بار درباره کشور نپال صورت گرفت، روشن شد که مجموعا 616 هزار و 797 گردشگر به این کشور وارد شده‌اند که به تولید اشتغال برای 138 هزار و 148 نفر منجر شده است.

نرخ اشتغال در بخش گردشگری نپال حاکی از آن است که از هر 4 گردشگر ورودی به این کشور در یک دوره یکساله یک شغل ایجاد می‌شود. با این حال این میزان بسیار کمتر از میزانی است که از سوی سازمان گردشگری جهانی درباره کشورها اعلام شده است. طبق گزارش سازمان توریسم جهانی هر گردشگر برای 12 نفر اشتغال ایجاد می‌کند.

1