24 نوامبر 2020 - 20:20

سونامی گردشگری؛ فرصت و زنگ خطری برای گردشگری

28 ژوئیه 2015 - 17:00 dsfr.ir/4x2i5

موج گردشگری ایران پس از توافق هسته ای چنان جدی شد که زمزمه وقوع سونامی گردشگری در ایران را به واقعیت تبدیل کرد.

افزایش هشدارها مبنی بر فراهم نبودن زیرساخت های گردشگری برای میزبانی از 20 میلیون گردشگر تا پایان سال 1404 و لزوم توجه جدی به ساخت مراکز اقامتی جدید و ساماندهی وضعیت ناوگان حمل و نقل، جاده ها و فرودگاه های کشور گرچه دیرهنگام مطرح شد، اما با ورود گردشگران خارجی که با نخستین موج از سونامی گردشگری پس از توافق هسته ای به ایران سفر کردند کاستی ها مشخص شد.

دست اندرکاران و فعالان بخش گردشگری اگرچه تلاش دارند با رفع کاستی ها بتوانند بر امواج سونامی گردشگری ایران سوار شوند، اما اگر نتوان برنامه جامع گردشگری تدوین کرد، سونامی گردشگری ایران در چشم برهم زدنی تغییر مسیر می دهد و امواج آن راهی کشورهای همسایه می شود. نتیجه این تغییر مسیر برای صنعت گردشگری ایران یک ویرانی تمام عیار است که ارزهای خارجی را به کشورهای همسایه سراریز می کند. فعالان صنعت گردشگری در ایران اعلام کرده اند که برخی شرکت های گردشگری به دلیل محدودیت اقامت و نبود ظرفیت میزبانی، ناگزیر به لغو تورهای سفر به ایران شده اند.

این اعلان، زنگ خطر گردشگری ایران است. اشتیاق گردشگران خارجی برای دیدار از ایران افزایش یافته و رسانه های بزرگ جهان ایران را مقصد گردشگری جدید معرفی می کنند. در چنین شرایطی اگر برنامه جامع برای سرعت بخشیدن به رفع کاستی های گردشگری تدوین نکنیم، خطر از دست رفتن فرصت طلایی گردشگری همزمان با طرح نام ایران در جهان ما را تهدید خواهد کرد. به همین دلیل است که زنگ خطر برای آینده گردشگری ایران به صدا در خواهد آمد. در صورت بی توجهی به توسعه سریع زیرساخت های گردشگری و تداوم بوروکراسی طولانی در مرتفع کردن کاستی ها، رتبه ایران در گردشگری جهانی کاسته می شود و فرصت طلایی گردشگری از دست می رود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « همشهری » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1