افتتاح کاخ نوروز در ترکمنستان

1 مارس 2018 - 10:30 dsfr.ir/m81df

افتتاح کاخ نوروز در ترکمنستان
naznews.ir
پوشش محلی ترکمنستان

سفیر ترکمنستان در ایران گفت: مراسم نوروز در سالن ۳ هزار نفری به نام کاخ نوروز که شبیه به آلاچیق است، در شهر عشق آباد برگزار می شود.

احمد قربان اف سفیر ترکمنستان در ایران گفت: ما با هیچ کشوری لغو روادید نداریم و این موضوع برای سفر به کشورمان سختی ایجاد می کند اما برای صدور ویزا اگر مطابق با قوانین و مقررات باشد، مشکلی نداریم.

برای ویزای توریستی هر آژانسی می تواند درخواست کند اما این شرط وجود دارد که آن آژانس با آژانس دیگری در ترکمنستان قرارداد داشته باشد و یا اینکه یک فردی در ترکمنستان برای توریستی که می خواهد وارد کشور شود، دعوت نامه ارسال کند.

قربان اف بیان کرد: درست است که تقاضای زیادی برای صدور ویزای توریستی به کشورمان نداریم و شاید مانند تایلند و ترکیه جاذبه طبیعی و تاریخی نداشته باشیم اما تا به حال نشده آژانس هایی که با ترکمنستان قرارداد دارند، درخواست ویزا از ما کنند و تقاضای آن ها رد شده باشد.

تنها دلیل ما برای سخت گیری در صدور ویزا برای توریست کشورهای دیگر این است که اگر صدور ویزا آزاد شود، تبعات منفی هم خواهد داشت مانند ورود مواد مخدر به کشور. به همین دلیل است که دولت ترکمنستان به کسانی که دعوت نامه ای برای گردشگران ارسال می کنند می گوید که باید مسئولیت آن دعوت را هم بپذیرند. 

زمانی بین ایران و ترکمنستان تا لغو روادید هم پیش رفتیم و پرواز مستقیم داشتیم اما اکنون نداریم ما پیش از این ویزای گذر مرزی برای افراد مرزنشین داشتیم که تا ۴۵ کیلومتر آن طرف مرز می توانستند تردد کنند.

اکنون دولت ترکمنستان مجموعه گردشگری آوازه در کنار دریای خزر با سرمایه گذاری ۵ میلیارد دلاری ایجاد کرده که ۳۰ هتل ۵ ستاره آماده بهره برداری دارد. فاز بعدی آن نیز مراکز تفریحی، گردشگری و سالن های کنسرت و غیره است. این شهرک ساحلی در آینده آمادگی دارد تا از مسابقات بین المللی میزبانی کند. این منطقه یک زمین خشک و بیابانی بود، اما با سرمایه گذاری انجام گرفته اکنون به منطقه توریستی تبدیل شده است.

سفیر ترکمنستان بیان کرد: امسال فستیوال نوروز را در ترکمنستان برگزار می کنیم به همین دلیل سالنی به شکل آلاچیق ترکمنی ساخته شده که ازدور شبیه به آلاچیق است اما از نزدیک ساختمانی گنبدی شکل است که ۳ هزار نفر درون آن می توانند حضور داشته باشند. این ساختمان که نامش کاخ نوروز است، در گینس به ثبت رسید. امسال برای اولین بار مراسم نوروز در آن برگزار می شود. ما اگر چه مانند کشورهای دیگر شاید جاذبه توریستی زیادی نداشته باشیم اما سعی می کنیم آن را در کشورمان ایجاد کنیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرنگار مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1