24 نوامبر 2020 - 22:14

برخورد جدی با عرضه کنندگان قلیان در اماکن گردشگری

28 ژوئیه 2015 - 10:30 dsfr.ir/370yv

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از ممنوعیت عرضه قلیان در اماکن تفریحی و گردشگری استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان، محمود باقری با اشاره به تشکیل کارگروه سلامت در شهرستان بویراحمد تصریح کرد: ممنویت عرضه قلیان در این کارگروه تصویب شد.

وی یادآور شد: تا کنون گشت بازرسی با حضور میراث فرهنگی، مرکز بهداشت، اماکن نیروی انتظامی، تعزیرات از اماکن گردشگری و تفریحی شهرستان های بویراحمد انجام داده ایم و تذکرات لازم را به صاحبان باغات و قهوه خانه های سنتی داده شده است که در صورت عرضه قلیان در این مکان ها با متخلفین برخورد جدی می شود.

وی گفت: همچنین استفاده از هرگونه سلاح در اماکن تفریحی و گردشگری که بعضا جشن عروسی در آنها برگزار می شود ممنوع است و در مورد این موضوع هم گشت های بازرسی تشکیل دادیم که به صورت جد نظارت می کنند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایجاد فضای امن و سالم برای خانواده ها را یکی از مهم ترین اهداف اجرای این طرح عنوان کرد و گفت: با توجه به درخواست بسیاری از خانواده ها جهت جلوگیری از در دسترس بودن آسان قلیان برای جوانان و نوجوانان، این طرح ضربتی اجرا شد.

باقری با اشاره به اینکه تابستان یکی از اصلی ترین پیک ‌های سفر داخلی است و مانند نوروز، گردشگران زیادی به نقاط استان سفر می کنند اظهار کرد: به کلیه دفاتر خدمات مسافرتی، هتل‌ها، رستوران ها و امکان تفریحی ابلاغیه ‌ای برای رسیدگی بیشتر و نظارت دقیق تر ارسال شد، همچنین با هماهنگی تعزیرات‌، گروه‌هایی برای بازرسی از واحدهای خدمات گردشگری اعزام کردیم.

گزارش ها حاکی از آن است که در برخی استان های دیگر نیز چنین ممنوعیت هایی اعمال شده است. مشهد که یکی از قطب های مهم گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی است، یکی از نمونه های بارز این موضوع است.

به گزارش دنیای سفر؛ قُل زدن یا قُل نزدن قلیان داستان امروز و دیروز نیست که قدمتی به اندازه تاریخ دارد و مورخان و جهانگردان بسیاری از قلیان کشیدن ایرانیان در کتب خود اشاره کرده اند. در مسئله قلیان و فرهنگ چند صد ساله قهوه خانه نباید یکسره از دید سلامتی نگریست که کارکردهای تاریخی و اجتماعی آن را نیز باید مد نظر داشت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « میراث آریا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1