28 نوامبر 2023 - 15:49

هشت عامل موثر بر قیمت تمام شده هتل ها در ایران

21 فوریه 2018 - 16:20 dsfr.ir/et5lc

هشت عامل موثر بر قیمت تمام شده هتل ها در ایران
boutiquehoteladvisors.com
یک بوتیک هتل

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و مسؤلان گردشگری کشور، هزینه بالای برخی خدمات سفر در مقاصد داخلی بعضا موجب می شود هموطنان مقاصد خارجی به ویژه کشورهای همسایه را ترجیح دهند و به این باور برسند که سفرهای خارجی ارزان تر و به صرفه تر خواهد بود.

گرچه این معادله حالا به دلیل افزایش نرخ ارز و نزدیک شدن آن به نرخ واقعی کمی دچار تغییر شده اما همچنان نگرانی ها در خصوص گرانی خدمات سفر به ویژه درخصوص مراکز اقامتی و هتل ها وجود دارد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چندی پیش خواستار آن شده بود که قیمت تمام شده در بسته های سفر کاهش یابد تا مردم بیشتر بتوانند از آنها استفاده کنند. علی اصغر مونسان گفته بود همه کسانی که در زنجیره گردشگری کار می کنند، باید با به کارگیری تکنیک های بازاریابی در راستای ارزان سازی بسته های سفر بکوشند.
هتل ها یکی از بخش های زنجیره گردشگری هستند؛ تاسیساتی که فعالان آن معتقدند کاهش قیمت ها آنطور که مونسان می گوید آسان نیست و قیمت تمام شده هتل ها از عوامل گوناگونی تاثیر می پذیرد.

رئیس اتحادیه هتلداران استان تهران در این باره می گوید: «اوضاع اجتماعی و سیاسی، عوارض های متعدد، پایداری قوانین و آیین نامه ها، مالیات بر ارزش افزوده و دیگر مالیات ها، تامین زمین مناسب هتل از سوی شهرداری ها، تسهیلات بیمه ای اعم از پرسنلی و سایر بیمه ها، بستر مناسب فضای اقتصاد رقابتی، شیوه نرخ گذاری و... بخشی از عوامل موثر در کاهش نرخ هتل ها هستند.»

محمد علی فرخمهر معتقد است، سرمایه گذار هتلی در صورت دستیابی به آنچه گفته شد امکان شکستن نرخ مصوب سازمان میراث فرهنگی را نیز خواهد داشت.
وی همچنین با بیان اینکه بعضا هزینه های هتل های ایران با کشورهای همسایه مقایسه می شود، تصریح می کند: «در این کشورها در خصوص سیاست های جذب گردشگر، اجماع عمومی دست اندرکاران و مسؤلان وجود دارد.

به این ترتیب همسویی ایرلاین، آژانس و هتل برای جذب گردشگر چینش یک پازل هماهنگ است. در این کشورها مسوولان می دانند با کاهش هزینه های اولیه ایرلاین، آژانس و هتل، گردشگر با حضور خود از سایر امکانات کشور بهره می گیرد و در آن مقصد هزینه می کند و به این ترتیب درآمد گردشگری در آن کشور رشد خواهد کرد.

بر این اساس، ایرلاین و آژانس و هتل هرکدام برای دستیابی به سود خود به صورت جزیره ای عمل نخواهند کرد.» به باور فرخمهر، ارزان سازی سفر برای گردشگر از پرواز تا هتل بیانگر نگاه ملی نسبت به جذب گردشگر است.

این فعال هتلداری همچنین اضافه می کند: «با توجه به دیدگاه و اعتقادات دینی که ما در کشور داریم، هتل ها ملزم به رعایت شئون اسلامی و قوانین جاری هستند؛ این درحالی است که هتل های سایر کشورها از ده ها درآمد جانبی در هتل برخوردارند و از آنها سودهای کلان می برند که بر قیمت تمام شده آن موثر است.»

رئیس اتحادیه هتلداران استان تهران همچنین خاطرنشان می کند: «در این شرایط کمتر بودن نرخ هتل در کشورهای مجاور نسبت به ایران مشخص می شود. درواقع برخی سوبسیدهای دولتی به صنعت گردشگری و تامین زیرساخت های آن باعث ارزان شدن سفر و ورود خیل عظیمی از گردشگران به این کشورها می شود. متاسفانه تحلیلگران فقط قیمت های هتل ها و کاهش چشمگیر آن را می بینند، اما محورهای تاثیرگذار را نه.» با این همه، گره گرانی بسته های سفر ظاهرا قرار نیست به این آسانی ها باز شود.

هر کدام از بخش های درگیر در امر گردشگری دچار چالش هایی هستند که مانع کاهش قیمت بسته های سفر می شود. تسهیل امور از دریچه یک پنجره واحد شاید بتواند گامی استوار برای خروج از این وضعیت باشد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1