15 ژانویه 2021 - 22:12

عرصه صنایع دستی از لحاظ اقتصادی رو به فناست

21 فوریه 2018 - 12:20 dsfr.ir/77132

عرصه صنایع دستی از لحاظ اقتصادی رو به فناست
javanonline.ir
صنایع دستی ایرانی

یک هنرمند صنایع دستی گفت: صنایع دستی از لحاظ اقتصادی رو به فناست و امروز هنرمند ذوق چندانی برای فروش آثارش ندارد.

عرصه صنایع دستی از لحاظ اقتصادی رو به فناست لوئیز دلجو که ۲۳ سال سابقه کار هنری دارد و هم اکنون در حوزه زیورآلات و ظروف کار می کند، گفت: خوشبختانه سال ۱۳۹۶ برای من سال خوبی بود، زیرا در نمایشگاه های داخلی نیاوران، سعدآباد، ملی و زیورآلات شرکت کردم و در دو نمایشگاه خارجی میلان و پاریس نیز حضور داشتم و فکر می کنم فعالیتم در این سال زیاد بود.

وی افزود: هنرمندان صنایع دستی جایگاهی را می خواهند که فروشگاه یا نمایشگاه دائمی باشد و کار های آن ها را به طور دائم در معرض دید عموم قرار دهد؛ نه اینکه نمایشگاه مقطعی باشد که کار ها را در مدت ۱۰ یا ۱۵ روز با هزینه گزاف به نمایش بگذارد، زیرا حضور در این نمایشگاه ها به صرف هنرمند نیست و وی را متضرر می کند.
امروز اگر بخش مدیریتی عرصه صنایع دستی بتواند فروشگاه های زنجیره ای را به نمایش کار هنرمندان صنایع دستی اختصاص دهد و وام های با درصد پایین را به این هنرمندان بدهد، گام بزرگی را در بهبود وضعیت اقتصادی این هنرمندان برمی دارد.

اگر مسئولان بتوانند کارگاه هایی با اجاره پایین را در اختیار هنرمندان بگذارند، هنرمندان بیشتری را برای حضور در نمایشگاه های خارجی دعوت کند و بخشی از هزینه غرفه ها و اسکان آن ها را برعهده بگیرند؛ خون تازه ای در کالبد هنرمند دمیده خواهد شد. امروز هنرمند لذت به نمایش گذاشتن آثارش را دارد و ذوق چندانی برای فروش آن ها ندارد.

دلجو ادامه داد: عرصه صنایع دستی از لحاظ اقتصادی رو به فنا است؛ البته سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای بهبود این وضعیت اقداماتی انجام داده است که شروع خوبی به نظر می رسد، اما راه زیادی در پیش است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « باشگاه خبرنگاران جوان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1