19 فوریه 2020 - 12:57

گرانی سفر به ایران برای ژاپنی ها

21 فوریه 2018 - 08:30 dsfr.ir/6x89s

گرانی سفر به ایران برای ژاپنی ها
faradeed.ir
گردشگران خارجی

یکی از فعالان تورهای ورودی به ایران گفت: نرخ نهایی سفر به ایران برای گردشگران خارجی از جمله ژاپنی ها گران است چون برای بسیاری از کشورها پرواز مستقیم نداریم.

سید عباسعلی امامیه نماینده اطلاع رسانی گردشگری ایران در ژاپن و از فعالان تورهای ورودی به کشور، گفت: سفر ٨ روزه به ترکیه برای ژاپنی ها با ٨٠٠ دلار و سفر استاندارد به ایتالیا نیز از ٩٠٠ تا هزار دلار انجام می شود ولی آنها باید برای سفر به ایران ٣۵٠٠ دلار هزینه کنند چون پروازها به ایران بسیار گران است و از این هزینه، هزار دلار به پرواز تعلق دارد.

از سوی دیگر بهترین هتل در تهران شبی حداقل ۶٠٠ هزار تومان است که به آژانس دار شاید تنها ده درصد تخفیف بدهند اما شرکت های دولتی از آن ها ۵٠ درصد تخفیف می گیرند اینها عواملی هستند که در گران شدن تور تاثیر می گذارد.

وی ادامه داد: آژانس های مسافرتی در همه جای دنیا برای ورود گردشگر از مالیات معاف می شوند ولی ما در ایران ارزش افزوده نیز می دهیم در حالی که به عنوان نمونه در ژاپن اگر پولی از ما گرفته شود حتما آن را برمی گردانند چون معتقدند که ارز وارد کشورشان خواهیم کرد اما در ایران این مشوق ها وجود ندارد.

امامیه گفت: چند سال پیش به خاطر اینکه گردشگری در جهان دچار رکود شده بود، در ایران نیز گفتند که ۱۵ میلیون تومان وام ۱۹ درصد خرید تجهیزات می دهیم تا بتوانیم در حوزه گردشگری فعال شوید بعد آنقدر تبصره برای ما گذاشتند که از خیر آن گذشتیم چون گفتند باید بروید تجهیزات بخرید بعد این پول را به خریدار می دهیم نه آژانس. بنابراین این سوبسیدها هم برای رونق کسب و کار افاقه نکرد.

امامیه درباره اینکه پکیج قیمت ها توسط آژانس های مسافرتی بسته می شود بنابراین آژانس ها نیز در ارائه قیمت تورها دخالت دارند گفت: ما جبران یک نرخ را تعیین می کنیم یک تور هزینه پرواز، تبلیغات و راهنما نیز دارد. نرخ یک تور را که نگاه می کنید به این معنا نیست که همه آن هزینه به جیب آژانسدار ایرانی می رود بلکه هزینه های سربار آن زیاد است. قیمت نهایی یک تور از مبدا ایران سه برابر قیمت تورهایی است که مبدا آن ها کشورهای دیگر هستند. این درحالی است که کیفیت و مشکلات تورهای گردشگری ایران را هم ندارند.

ما حتی پرواز مستقیم به شهرهای گردشگری کشورهای دیگر نیز کم داریم. وقتی ایرلاین یک کشوری پرواز مستقیم به کشور دیگر ندارد، ایرلاین های دیگر آن خط هوایی را پر می کنند در این صورت نرخ را هم گران خواهند کرد. به عنوان مثال پرواز امارات از ژاپن به لندن ۵۵۰ دلار نرخ خواهد داشت اما به مقصد ایران هزار دلار چون هیچ پرواز مستقیمی از ژاپن به ایران وجود ندارد. نبود خط مستقیم و گران بودن این هزینه ها به گردشگران خارجی تحمیل می شود. 

این گرانی تنها در پرواز نیست بلکه به عنوان مثال غذای یک رستوران ژاپنی در ایران گران تر از همان غذا در یکی از رستوران های کشور ژاپن است. درحالی که غذای ژاپنی که در ایران عرضه می شود آن کیفیت لازم را ندارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرنگار مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1