3 اکتبر 2021 - 08:58
گزارشی از خبرنگار مهر

سرگردانی گردشگران بخاطر کمبود هتل و مراکز اقامتی در تبریز

28 ژوئیه 2015 - 10:00 dsfr.ir/tc71b

سرگردانی گردشگران بخاطر کمبود هتل و مراکز اقامتی در تبریز
گردشگران در پارک ائل گلی تبریز

در حالی که دور دوم سفرهای تابستانی از هفته پیش آغاز شده ولی کمبود مراکز اقامتی در آذربایجان شرقی و پر شدن بیشتر هتل ها در این استان گردشگرپذیر، نارضایتی گردشگران را به دنبال داشته است.

در حالی که در هفته های اخیر هوای بیشتر شهرهای کشور طوفانی، بارانی و یا آلوده و گرد و غبار است و تعطیلات تابستانی هم به میانه راه رسیده است ولی در آذربایجان شرقی با شهرهای زیبا و روستاهای دیدنی و آثار تاریخی بکر، وضعیت فرق می کند و هوا صاف صاف است و خبری از آن طوفان ها و گرد و غبارها نیست. آب و هوا مساعد برای گردش و تفریح است ولی دریغ که خبری از امکانات رفاهی، خدماتی و اقامتی برای جذب گردشگر نیست. شاید تنها داشتن بیش از 5 هزار اثر تاریخی در یک استان برای جذب گردشگر کافی نیست که نسبت به سال های گذشته آمار مسافران و گردشگران ورودی به تبریز و آذربایجان شرقی کاهش چشمگیری داشته است.

بر اساس این گزارش، هم اکنون بیشتر هتل ها و مهمانسراهای تبریز تخت خالی برای پذیرش گردشگر ندارند و این کمبود تخت های اقامتی در استان باعث شده تا گردشگران چندان رغبتی برای سفر به این استان نداشته باشند. گویا گردشگران نیز به این نکته تاکید دارند که فقط داشتن این هوای مطبوع و دلنشین در کنار بیش از 5 هزار اثر تاریخی و داشتن صدها روستا و شهر زیبا و طبیعت دوست داشتنی برای سفر کردن به آذربایجان شرقی کافی نیست؛ که چندان رغبتی برای آمدن به تبریز ندارند.

همه این مزایا همچون تنوع آب و هوایی و استعدادهای خدادادی در این استان و قرار گرفتن آثار تاریخی و باستانی یعنی اینکه پتانسیل و توانمندی برای جذب گردشگر در این استان وجود دارد ولی متاسفانه کمبود امکانات و زیرساخت های گردشگری همچون هتل ها و مراکز اقامتی باعث شده تا شاهد کاهش چشمگیر گردشگران ورودی به این استان باشیم.

هتل های تبریز در تعطیلات تخت خالی ندارند

برای اطلاع از آخرین وضعیت هتل های تبریز سری به چند هتل شهر می زنم، نزدیک یکی از مسافرانی که در لابی یکی از هتل های در حال گپ و گفت با خانواده خود است، شده و متوجه می شوم که فقط چند ساعتی است به تبریز رسیده اند و حالا در تلاش هستند تا مکانی برای اقامت در این شهر پیدا کنند.

حسین ابراهیمی پدر این خانواده، می گوید: ابتدا به هتلی در نزدیکی مرکز شهر رفتیم که آنجا اتاق خالی پیدا نکردیم و حالا به این هتل آمده ایم که اینجا هم می گویند که تمام اتاق هایشان پر است. پارسال هم در تعطیلات عید نوروز به تبریز آمدیم تا آب و هوایی عوض کنیم ولی هتل ها ظرفیت خالی نداشتند و مجبور شدیم در یکی از مهمان سراهای شهر اقامت کنیم.

ابراهیمی که از بوشهر به تبریز آمده است، ادامه می دهد: تبریز نیز مثل بوشهر هتل های زیادی ندارد و هتل ها در تعطیلات تخت خالی ندارند. فکر می کنم امسال نیز باید با خانواده قید اقامت در هتل های تبریز را بزنیم و دنبال اتاق خالی در میهمان سراها باشیم. وی با اشاره به وجود آثار تاریخی در تبریز و اینکه این شهر در تابستان های داغ بوشهر بهترین مکان برای گردش و مسافرت است، می گوید: تبریز طبیعت دوست داشتنی دارد و آب و هوای خاص آن باعث می شود تعداد زیادی گردشگر به این شهر بیایند.

کمبود امکانات رفاهی و اقامتی در تبریز گردشگران را فراری می  دهد

رضا اسماعیلی یکی از گردشگرانی است که در بازار تبریز مشغول خرید سوغات است، گفتگویی با وی انجام می دهم. این گردشگر از اصفهان برای مسافرت و همچنین انجام کار اداری به تبریز آمده و در یکی از مهمان سراهای تبریز اقامت کرده است. وی می گوید: تا آنجایی که بنده اطلاع دارم این استان قطب گردشگری شمال غرب کشور است ولی امکاناتی که من در این چند روز در این استان دیدم جوابگوی نیازها نیست. اسماعیلی با تاکید بر اینکه بدون شک کمبود امکانات در تبریز گردشگران را فراری خواهد داد، می افزاید: باید زیرساخت های گردشگری و امکانات و خدمات لازم همچون هتل و مرکز اقامتی برای حضور گردشگر و مسافر در آذربایجان شرقی مهیا باشد تا کسی با خانواده خود به این شهر بیاید و از آثار تاریخی این استان دیدن کند.

تعداد هتل های تبریز جوابگوی نیازهای گردشگران نیست

احتشام حاجی پور، رئیس شورای اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه تبریز هتل های به معنی واقعی 5 ستاره ندارد، می گوید: تعداد هتل های تبریز جوابگوی نیازهای گردشگران نیست. مشکل پر بودن هتل ها و مهمان سراها در تبریز چیز جدیدی نیست، بیشتر گردشگرانی که آذربایجان شرقی را مقصد مسافرت خود بر می گزینند، هوای خنک این استان را در تابستان علت اصلی این انتخاب می دانند ولی به دلیل کمبود مکان های اقامتی در هتل ها و هتل آپارتمان ها متاسفانه این گردشگران در سال های بعد مقصد گردشگری خود را عوض می کنند.

حاجی پور می افزاید: وقتی تعداد گردشگر ورودی به استان همزمان با شروع فصل تابستان به یکباره رشد چند برابری می کند، هتل ها و مراکز اقامتی پر می شوند و تازه مسئولان و مدیران مربوطه یادشان می افتد که در استان ما زیرساخت های گردشگری کافی نیست و به فکر ضرورت ساخت هتل می افتند و باز بعد از اتمام تعطیلات تابستان همه چیز فراموش می شود تا اینکه تابستان سال دیگر فرا رسد و این قضیه همین طور ادامه پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه شورای شهر تبریز برای سرمایه گذاران ساخت هتل و مرکز اقامتی تسهیلات و مزایای خاصی در نظر گرفته است، می گوید: تبریز شهری است که به جهت موقعیت سیاسی، فرهنگی، گردشگری و جغرافیایی خود پذیرای گردشگران داخلی و خارجی زیادی در ایام مختلف سال است و بدون شک سرمایه گذاری در صنعت هتلداری سودآور خواهد بود.

در فصل تابستان بیشتر هتل های تبریز پر هستند

رئیس جامعه هتلداران آذربایجان شرقی نیز با بیان اینکه در فصل تابستان بیشتر هتل های تبریز پر هستند، می گوید: کمبود هتل های 5، 4 و 3 ستاره در شهرهای بزرگ کشور کاملا مشهود است.

کریم رسول زاده با اشاره به اینکه در فصل زمستان با توجه به فصل کاری هتل ها اتاق های خالی زیادی دارند، می افزاید: البته در این فصل از سال نیز با توجه به برگزاری همایش ها و برنامه های کشوری و بین المللی در تبریز شاهد حضور گردشگران و میهمانان داخلی و خارجی زیادی در هتل های شهر تبریز هستیم.

وی با تاکید بر ضرورت معرفی جاذبه های گردشگری تبریز و آذربایجان شرقی ادامه می دهد: اگر گردشگران داخلی و خارجی از این ظرفیت ها و دیدنی های استان باخبر شوند شاهد افزایش حضور مسافران در این شهر خواهیم بود که باعث رونق صنعت گردشگری استان می شود.

رسول زاده میانگین اشغال تخت هتل های آذربایجان شرقی را در سال 60 درصد بیان می کند و می گوید: در برخی موارد گردشگران خارجی هم که به استان سفر می کنند به علت نوع زندگی و عاداتشان توقع بیشتری از بابت کیفیت خدمات هتل ها دارند، بنابراین باید تلاش کنیم تا خدماتی که به آنها ارائه می شود از هتل محل اقامت گرفته تا رستوران، انواع غذاها و نحوه بازدیدها در سطح مطلوب باشد.

وجود 7500 تخت در قالب 36 هتل و هتل آپارتمان و 75 میهمان پذیر

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی نیز در خصوص کمبود هتل و مراکز اقامتی در استان می گوید: هم اکنون 7500 تخت در قالب 36 هتل و هتل آپارتمان و 75 مهمانپذیر در استان وجود دارد و برنامه هایی برای افزایش تعداد مراکز اقامتی استان داریم.

فرزین حق پرست با اشاره به اینکه تاسیس خانه مسافر در آذربایجان شرقی یکی از راه های جبران کمبود مراکز اقامتی در استان است، می افزاید: ابلاغ تاسیس خانه مسافر در برخی شهرستان ها در حال انجام است و با آموزش و پرورش نیز مکاتبه می  کنیم تا سطح پوشش و کیفیت خدمات را افزایش دهد.

وی با اشاره به ضرورت کیفی سازی هتل های تبریز ادامه می دهد: کیفی سازی هتل های تبریز از سال گذشته مورد توجه قرار گرفته و تعمیرات و استانداردسازی انجام شده که نتیجه این امر در افزایش سطح اشغال منعکس شده تا جایی که امسال سطح اشغال به 90 درصد رسیده است.

حق پرست با اشاره به افتتاح هتل بهبود در تبریز می گوید: افتتاح هتل بهبود بخشی از نیازهای اقامتی را مرتفع کرده است و امید می رود روند مراحل نهایی تجهیز و راه اندازی هتل 5 ستاره لاله پارک انجام شود و قبل از پایان تعطیلات تابستانی این هتل به بهره برداری برسد که می تواند بخشی از نیازهای گردشگری استان را پاسخ دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با بیان اینکه در نوروز امسال 326 هزار و 771 نفر در هتل ها و مراکز اقامتی آذربایجان شرقی اسکان یافتند، می افزاید: در سال گذشته بیش از نیم میلیون گردشگر خارجی از جاذبه های تاریخی و طبیعی استان بازدید کردند و در تعطیلات نوروز سال جاری نیز بیش از 1500 گردشگر خارجی از کشورهای مختلف به آذربایجان شرقی سفر کردند.

کمبود هتل و مراکز اقامتی فقط مختص تبریز نیست

البته در این میان سرپرست سازمان توسعه گردشگری شهرداری تبریز نیز با تاکید بر اینکه کمبود هتل و مراکز اقامتی فقط مختص تبریز نیست، می گوید: باید زیرساخت های گردشگری استان ارتقا یابد چراکه کشور ما فقط 34 هتل پنج ستاره دارد در حالیکه فقط در شهر آنتالیای ترکیه بیش از 350 هتل پنج ستاره وجود دارد. باید امکانات و زیرساخت های اقامتی تبریز افزایش یابد چراکه هتل ها در تعطیلات با ورود یکباره گردشگر پر می شوند.

رضا خلیلی با اشاره به اینکه شهرداری تبریز برای سرمایه گذارانی که می خواهند در بخش هتل سرمایه گذاری کنند تسهیلات ویژه ای در نظر گرفته است، ادامه می دهد: باید امکانات و زیرساخت های اقامتی تبریز افزایش یابد چراکه هتل ها در تعطیلات با ورود یکباره گردشگر پر می شوند.

وی با بیان اینکه باید رسانه ها برای معرفی تسهیلات شهرداری همت کنند، می افزاید: مشکل اقامت در تبریز مهم ترین معضل گردشگران برای سفر به این شهر به حساب می آید و باید فکری برای این موضوع اندیشید. نگاه های مسئولان در بحث گردشگری باید جهانی شود و باید تا زمانی که زیرساخت ها تکمیل شود از خانه های استاندارد برای اقامت گردشگران استفاده کنیم.

امسال در آذربایجان شرقی 4 هتل به بهره برداری می رسد

معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری آذربایجان  شرقی نیز از جذب 1120 میلیارد تومان در قالب 27 طرح سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی خبر داد و در خصوص کمبود هتل و مراکز اقامتی در آذربایجان شرقی می گوید: امسال 4 هتل در استان افتتاح می شود. این طرح ها در قالب پروژه های گردشگری، ساخت هتل، مناطق نمونه گردشگری و کمپ های گردشگری اجرا می شوند و امید می رود با اجرایی شدن این پروژه ها گامی مثبت برای توسعه صنعت گردشگری برداریم.

وی با اشاره به طرح های جدید سرمایه گذاری در سال 94 ادامه می دهد: 7 طرح سرمایه گذاری نیز در سال 94 با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اجرایی می شود که مجموعه این طرح ها 850 میلیارد تومان ارزش دارد.

وی می افزاید: اداره کل میراث فرهنگی، با تامین زیرساخت های سرمایه گذاری و ارائه خدمات مورد نیاز سعی می کند سرمایه گذاران را برای سهولت روند اجرایی پروژه ها همراهی کند. اختصاص سود یارانه پرداختی به ارزش 530 میلیارد تومان، ارائه تسهیلات بانکی به ارزش 25 میلیارد تومان، اختصاص کمک هزینه های زیرساختی به ارزش 540 میلیارد تومان، معرفی طرح های سرمایه گذاری برای اخذ اعتبار از صندوق توسعه ملی به ارزش 87 میلیارد تومان از جمله اقدامات انجام شده برای ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران است. با افتتاح این هتل ها در سال جاری در مجموع 750 تخت به ظرفیت تخت های استان اضافه می شود.

آذربایجان شرقی با داشتن بیش از 3 میلیون و 700 هزار نفر جمعیت و 45 هزار و 481 کیلومتر مربع مساحت، یکی از بزرگترین استان های کشور است که یکی از قطب های اصلی گردشگری کشور به حساب می آید ولی کمبود امکانات و زیرساخت های گردشگری همچون کمبود هتل ها و مهمان سراها باعث شده تا چندان از صنعت گردشگری در این استان استفاده ای نشود و آمار گردشگران ورودی به استان نیز هر سال کاهش قابل ملاحظه ای نسبت به دیگر استان های کشور داشته باشد.

وقتی از معاون سرمایه گذاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خداحافظی می کنم همچنان به مسافران سرگردانی فکر می کنم که نا امید از پیدا کردن هتل، سراغ پارک مسافر و یا پارک ائل گلی را می گیرند تا شب را در چادر صبح کنند و این سوال همچنان در ذهن من تداعی می شود که چرا ما در کشورمان از ارزش افزوده گردشگری غافل هستیم، آبا این مسافران نمی دانند که خنکی شب های تبریز تا مغز استخوان شان نفوذ خواهد کرد.

با همه این اوصاف همچنان ما امیدواریم تا با تسهیل شرایط ورود سرمایه گذاران به صنعت هتلداری استان شاهد افزایش تعداد هتل ها و مراکز اقامتی به عنوان یکی از ارکان و زیرساخت های گردشگری باشیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1