25 سپتامبر 2023 - 16:36

متوسط سن ایرانگردان خارجی 65 تا 70 سال است

19 فوریه 2018 - 16:30 dsfr.ir/6j5ol

متوسط سن ایرانگردان خارجی 65 تا 70 سال است
jamnews.ir
گردشگران خارجی

رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی گفت: متوسط سن ایرانگردان خارجی 65 تا 70 سال است و اغلب این گردشگران که از حرفه ای ترین گردشگران دنیا هستند، براساس تبلیغات کلامی به ایران می آیند.

علی صدرنیا در نشست خبری جامعه راهنمایان کشور افزود: از آنجا که تور ایران به دلیل تنوع شهرها، طولانی بودن مسافرت بین شهرها و هزینه بالا شرایط خاص تری نسبت به سایر تورهای بین المللی دارد، اغلب گردشگران که به ایران سفر می کنند توریست های حرفه ای با سن وسال بالا هستند که هر یک به حدود 40 کشور یا بیشتر مسافرت داشته اند.

راهنمایان ایران بر خلاف دیگر راهنمایان مسوولیت های پیچیده تری مثل رزور و هماهنگی برای رستوران، بیمارستان و غیره را برعهده دارند و چون توریست های ایرانگرد از سواد و تجربه بالا برخوردارند، راهنمایان ما باید دارای سواد و روابط عمومی بالایی بوده و از اطلاعات روز و پیچیده تری نسبت به سایر راهنمایاها سایر کشورها برخوردار باشند.

صدرنیا ادامه داد: راهنمایان ما در اغلب کارگاه ها و سفرهای آموزشی تعلیم می بیند و راهنمای ملی به شمار می روند زیرا از ابتدا تا انتهای سفر در ایران که حدود دو هفته است همه هماهنگی ها بر عهده آنها است.

رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان گفت: دستمزد راهنمایان گردشگری برای تورهای خارجی در ایران روزی 300 هزار تومان است که برای زبان های خاص 10 درصد به این مبلغ اضافه می شود در صورتی که تا پنج سال پیش راهنمای ارشد ما روزی 30 هزار تومان دستمزد می گرفت.

راهنمایان ایران بهترین راهنمایان جهان هستند برای اینکه خدمات 24 ساعته به توریست ها ارائه می کنند. تعیین و اعلام دستمزد طبق قانون بر عهده سازمان میراث فرهنگی است اما بطور معمول سازمان پیشنهاد می دهد تا بخش خصوصی با کارشناسی و مشورت برای تعیین دستمزد به تفاهم برسد.

صدرنیا هدف از برگزاری همایش راهنمایان را بهبود ارتباط بین این مسوولان و راهنمایان دانست و ابراز امیدواری کرد با گسترش زیرساخت ها با مشارکت بخش خصوصی، صنعت گردشگری توسعه یابد.

وی گفت: فایده برگزاری این همایش این است که راهنمایان فرصتی می یابند تا به طور مستقیم مشکلات و نیازهای خود را با مسئولان امر بازگو کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1