تن خسته مسجد امام اصفهان تاب داربست ندارد

28 ژوئیه 2015 - 08:30 dsfr.ir/9h216

نصب داربست در مسجد امام خمینی اصفهان به منظور برگزاری مراسم متعدد، تن پیر و خسته این بنای تاریخی 500 ساله را رنجور ساخته است.

تن پیر و فرسوده مسجد امام خمینی دیگر تاب زخم های متعدد ناشی از میله های آهنی را ندارد و این در حالی است که هر روز زخمی تازه بر پیکره اش می نشانند. نصب داربست و چادر برای برگزاری مناسبت های مختلف از جمله زخم هایی است که این پیر 500 ساله اصفهان را رنجور ساخته است.   

شهرام امیری، مدیر امور بین الملل اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از نصب این داربست ها در 6 ماهه اول هر سال اشاره می کند و می گوید: در حال حاضر بسیاری از مراسم متفاوت در این مسجد برگزار می شود و این در حالی است این  مسجد دیگر تاب و توان این همه بار را ندارد.

وی که بهره برداری از مصلی بزرگ اصفهان را تنها راه نجات مسجد امام می داند، می گوید: خوشبختانه استاندار اصفهان در این زمینه فعالیت های قابل توجهی را انجام داده است که جای قدردانی دارد. در این راستا ورود همه مسئولان برای نجات مسجد امام ضروری است چرا که این بنا دیگر تاب مراسم سنگین را ندارد.

وی مخدوش کردن زیبایی بصری مسجد امام را نیز از دیگر عواقب نصب داربست و چادر در این اثر تاریخی عنوان می کند و می افزاید: از این رو باید توجه داشته باشیم که از هر بنایی مطابق با ظرفیت آن استفاده کنیم و مسجد امام در حال حاضر توان برگزاری نماز های یومیه را دارد.

امیری با انتقاد از بارگذاری زیاد بر روی تن خسته مسجد امام ادامه می دهد: در حال حاضر  بیش از 100 سرویس بهداشتی که فاضلاب آنها نیز به بدنه مسجد صدمه می زند در این مسجد تعبیه شده است. اما در این زمینه نمی توان از نگاه های متعجب گردشگران داخلی و خارجی که برای بازدید به مسجد امام می آیند به راحتی گذشت.

هانریش، توریستی است که از کشور آلمان برای بازدید از آثار تاریخی اصفهان به ایران آمده است با نگاهی تاسف بار به نصب داربست ها در مسجد امام می گوید: این نوع برخورد با یک اثر به این زیبایی و با قدمت اصلا درست نیست. وی که معتقد است باید از مسجد امام همچون مروارید درون صدف نگهداری شود، اضافه می کند: آثار تاریخی اصفهان شناخته شده ترین جاذبه های گردشگری ایران در بین عموم مردم جهان است و از این رو باید در نگهداری از آنها نهایت دقت بکار گرفته شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1