17 ژانویه 2021 - 20:16

ساخت ماکت طاق بستان در دبی

5 فوریه 2018 - 14:30 dsfr.ir/k19kh

ساخت ماکت طاق بستان در دبی
karnaval.ir
طاق بستان

ساخت ماکت های بنا های تاریخی مثل طاق بستان در دبی با هدف جذب گردشگر و پر کردن خلأ تاریخی این شهر انجام می شود.

در روز های اخیر شاهد انتشار خبری با مضمون ساخت ماکت طاق بستان کرمانشاه در دبی بودیم. با مرور تاریخ شکل گیری دبی متوجه می شویم که این شهر از ابتدا با تکیه بر میراث تاریخی کشور های دیگر شکل گرفته است و مسئولانش تلاش کرده اند تا با جذب سرمایه سرمایه گذاران اقصی نقاط جهان، شهرشان را به مقصد مناسبی برای گردشگران بین المللی تبدیل کنند.

ساخت ماکت های بنا های تاریخی، چون طاق بستان در دبی با هدف جذب گردشگر و پر کردن خلأ تاریخی این شهر انجام می شود. این امر نشان می دهد که مسئولان گردشگری این شهر از هیچ فرصتی برای جذب گردشگر نمی گذرند و تلاش می کنند که از ظرفیت های کشور های دیگر به نفع خودشان استفاده کنند.

در اینجا نگاهی داریم به میزان اهمیت تاریخی طاق بستان. عنوان طاق بستان به مجموعه ای از سنگ نگاره ها و سنگ نوشته های دوره ساسانی اطلاق می شود. این سنگ نگاره ها و سنگ نوشته ها در شمال غربی کرمانشاه قرار گرفته اند و همواره توجه گردشگران بسیاری به خود جلب کرده اند.

طاق بستان در قرن سوم میلادی ساخته شده است و در گذشته تفرجگاه شاهان و مکانی برای نمایش قدرت بوده است.

طاق بستان در ۱۵ دی ماه سال ۱۳۱۰ به ثبت ملی رسیده است، اما بنابرآنچه در اخبار هفته های اخیر مشاهده شده است، اگرچه از زلزله ۷.۳ ریشتری کرمانشاه در امان ماند، اما در برابر نفوذ آب و رشد جلبک ها مقاومت چندانی از خود نشان نداده است. این بنای تاریخی در طول عمر خود در معرض آسیب های انسانی و طبیعی قرار گرفته که از آن میان می توان به دستکاری های غیر کارشناسانه متعلق به دوره قاجار در بالای حجاری های نفیس طاق بستان، تخریب عمارت مسعودیه و ایجاد ترک بر اثر حرکت تدریجی زمین اشاره کرد.

به نظر می رسد مسئولان ما با حفظ بنا های تاریخی و میراث فرهنگی کشور می توانند استفاده بهینه را از ظرفیت های گردشگری خود بکنند و اجازه ندهند که شهر های فرصت طلبی، چون دبی از ظرفیت‎هایمان سوءاستفاده کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « باشگاه خبرنگاران جوان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1