17 ژانویه 2021 - 20:14

بازدید از موزه ملی ملک در دهه فجر رایگان است

1 فوریه 2018 - 11:30 dsfr.ir/xm9t8

نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران، دوستداران آثار تاریخی و موزه ای را به بازدید رایگان از تالارهای موزه ای خود، به مناسبت فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی فرا می خواند.

به نقل از روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، این گنجینه بزرگ، در کنار کتابخانه نفیس نسخه های خطی و چاپی، مجموعه ای از آثار و اشیای ارزشمند تاریخی را در تالارهای گوناگون خود جای داده است.

مجموعه سکه، حدود ۱۰ هزار سکه تاریخی از دوران پیش از هخامنشی (از سده ششم پیش از میلاد) تاکنون را دربر گرفته است. در کنار تالار سکه، تالار کمال الملک و خاندان غفاری قرار دارد که در آنجا مجموعه ای از تابلوهای نقاشی محمد غفاری مشهورترین نقاش تاریخ معاصر ایران و دیگر اعضای هنرمند خاندان غفاری گردآمده است. تالار کتابت و نگارگری، دیگر بخش موزه ملی ملک است که مجموعه ای از آثار برجسته خوش نویسی و نگارگری، لاکی، اسناد و نسخه های نفیس خطی را دربرمی گیرد.

مجموعه هنر لاکی، شامل قلمدان ها، قاب آیینه ها و جلدهای لاکی، دیگر بخش موزه است که در کنار تالار کتابت و نگارگری جای گرفته است. یکی از بخش های جذاب موزه ملی ملک، مجموعه اهدایی بانو عزت ملک ملک، دختر بزرگ حاج حسین آقا ملک واقف این گنجینه است که گنجینه ای از تابلوهای نقاشی قاجاری، نسخه های خطی، قلمدان، سرقلیان و آثار لاکی را در خود دارد.

سالن تک اثر، بخشی دیگر در موزه ملی ملک است که در هر فصل سال، یک اثر از مجموعه آثار نادیده موجود در مخازن آثار موزه، همراه با تابلوها، توضیحات و نماهنگ های جذاب، در آن عرضه می شود. نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک، از بخش های متفاوت و جذاب موزه ملی ملک است به در قالب موزه ای، به معرفی بیش تر واقف می پردازد. در این سالن، آثار، دست نوشته ها، تصویرها و دیگر وسایل شخصی حاج حسین آقا ملک به نمایش درآمده است.

تالارهای جدید موزه ملی ملک، فرصتی تازه برای هم نشینی دوستداران فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی با آثار جذاب موزه ای و تاریخی فراهم می آورند. تالارهای «تمبر»، «هزارداستان» و «هنر و زندگی»، گنجینه ای چشم نواز از تمبر، نسخه های خطی، بافته ها، آثار فلزی و چوب و دیگر اشیای تزیینی در گستره فرهنگ و تاریخ ایران و اسلام پیش روی بازدیدکنندگان می گذارند.

دوستداران تاریخ و فرهنگ می توانند در دهه فجر انقلاب اسلامی (به جز روزهای تعطیل) به رایگان از کتابخانه و موزه ملی ملک موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی به نشانی «میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد» بازدید کنند. ساعت بازدید از این مجموعه، هر روز به جز جمعه ها و تعطیلات رسمی از ۸:۳۰ تا ۱۶:۱۵ است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1