22 نوامبر 2020 - 05:52

صد یادگار ماندگار اصفهان در صنایع دستی و هنرهای سنتی

30 ژانویه 2018 - 17:30 dsfr.ir/8m31t

صد یادگار ماندگار اصفهان در صنایع دستی و هنرهای سنتی
hamgardi.com
صنایع دستی

سومین شماره ماهنامه گردشگر مثبت، با عنوان «۱۰۰ یادگار ماندگار اصفهان در صنایع دستی و هنرهای سنتی» به صورت کتاب مجله به دو زبان فارسی و انگلیسی، با یادداشتی از معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور درباره عناوین جهانی اصفهان در صنایع دستی، منتشر شد.

ماهنامه سراسری "گردشگر مثبت"، بر حوزه های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی اصفهان تمرکز دارد و در هر شماره از زاویه ای نو به پتانسیل های مختلف گردشگری استان اصفهان می پردازد. جدیدترین شماره این مجله نیز به معرفی ۱۰۰ عنوان از هنرهای سنتی و صنایع دستی اصفهان اختصاص یافته است و برای هر کدام بین دو تا چهار صفحه در نظر گرفته شده که به متن معرفی فارسی، متن معرفی انگلیسی، افزونه های فارسی و انگلیسی گردشگری و عکس تعلق دارند.

در بخشی از یادداشت معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور آمده است: «اصفهان، شهر شهرهای صنایع دستی و پیشگام این عرصه در جهان محسوب می شود. این ادعا از آن روی مطرح می گردد که این شهر بزرگترین عناوین مرتبط با صنایع دستی در دنیا را به خود اختصاص داده است.
یکی عنوان «شهر جهانی صنایع دستی» که از سوی شورای جهانی صنایع دستی داده شده و دیگری «شهر خلاق صنایع دستی» که از جانب سازمان یونسکو اعطاء گردیده است. اصفهان از معدود شهرهایی است که به طور توأمان این دو عنوان را دریافت کرده است و تعداد شهرهایی با این خصیصه و افتخار، از انگشتان یک دست بیشتر نمی شود.»

در فهرست سومین شماره مجله گردشگر مثبت، ۱۰۰ صنعت دست و هنر سنتی استان اصفهان مانند: قلمزنی، نقره کاری، قفل سازی، فیروزه کوبی، اسطرلاب سازی، ملیله کاری، کوفته گری (طلاکوبی روی فولاد)، زمودگری، چاقوسازی نجف آباد، مسگری، کاشی معرق، کاشی مشبک، کاشی معقلی، کاشی هفت رنگ، سفال زرین فام، سفال زیرلعابی (زیررنگی)، سفال مینایی، سفال نقش برجسته، سفال شهرضا، ابریشم بافی، مخمل بافی، زری بافی، ترمه بافی، شعربافی، ماشته بافی، صنایع دستی ارامنه (دوخت و ساخت جلفایی)، سنگتراشی (حجاری)، نقاشی قهوه خانه ای، نقاشی دیواری سنتی، لایه چینی، گره چینی، یزدی بندی، آهک بری، مقرنس، آئینه کاری، کاربندی (رسمی بندی)، آجرکاری، قواره بری، حصیربافی خور و بیابانک، سازسازی سنتی (تار و نی)، ارغوان بافی، قلمکار نقاشی و قلمکار چاپ مهری (چیت سازی) معرفی شده اند.

سومین شماره "گردشگر مثبت" نیز ویژه دی ماه و در بهمن با عنوان فارسی «۱۰۰ یادگار ماندگار اصفهان در صنایع دستی و هنرهای سنتی» و عنوان انگلیسی «Top ۱۰۰ Eternal Memorabilia of Isfahan in craft and folk art» ، در قالب کتاب مجله تمام گلاسه همراه با تصاویر رنگی در ۲۲۸ صفحه و با قیمت ۲۵ هزار تومان منتشر شده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1