2 ژوئیه 2020 - 22:48

ممانعت از ادامه ساخت و ساز در محوطه باستانی سیلک کاشان

27 ژوئیه 2015 - 16:00 dsfr.ir/v24vo

گمانه زنی محوطه باستانی سیلک کاشان به منظور حفاظت فیزیکی از محوطه و جلوگیری از انجام ساخت و سازهای بی رویه اخیر شروع شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محسن جاوری سرپرست هیأت گمانه زنی محوطه باستانی سیلک کاشان با اعلام این خبر، یکی دیگر از اهداف این گمانه زنی را حفاظت هرچه بهتر از محدوده از نظر رعایت ضوابط معماری، شهرسازی و حریم منظری و ارتفاعی این محوطه 7 هزار ساله اعلام کرد.

جاوری تصریح کرد که به دلیل ساخت و سازهای گسترده و معضلات خرده مالکیتی که 2 دهه اخیر در این منطقه ایجاد شده است گمانه زنی در این محوطه در دستور کار قرار گرفت. در جریان  انجام عملیات گمانه زنی تعدادی ابزار سنگی، قطعات سفال و ... کشف شد اما یافته شاخصی به دست نیامد.

این باستان شناس ابراز امیدواری کرد با اجرای عملیات تعیین عرصه و پیشنهاد حریم از ادامه ساخت و سازهای غیرمجاز در این محوطه تاریخی با ارزش جلوگیری شود.

جاوری گمانه زنی در محوطه تاریخی سیلک را مهم توصیف کرد و افزود: پیش از این برای تعیین عرصه خطوطی ترسیم شده بود اما کار مدون و علمی که به لحاظ باستان شناسی قابل تبیین باشد، صورت نگرفته بود.

محوطه باستانی سیلک در ضلع جنوب غربی کاشان و در سمت راست جاده کاشان به فین قرار دارد قدمتی در حدود 7 هزار سال دارد و از دو تپهٔ شمالی و جنوبی که در فاصله 600 متری یکدیگر قرار دارند و 2 گورستان تشکیل شده است.

گمانه زنی به منظور بازنگری تعیین عرصه و پیشنهاد حریم محوطه سیلک کاشان که در تاریخ 25 خرداد ماه امسال با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری شروع شده است تا 28 مرداد ادامه دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1