22 نوامبر 2020 - 00:34

تلاش برای ثبت جهانی خانه حاج آقا علی رفسنجان

28 ژانویه 2018 - 15:30 dsfr.ir/jv819

خانه حاج آقا علی رفسنجان

در حال حاضر خانه حاج آقا علی رفسنجان در مرحله تجهیز جهت تبدیل به یک هتل چهارستاره قرار دارد و مقدمات فرایند مستندسازی پرونده آن جهت ثبت در فهرست میراث جهانی نیز آغاز شده است.

محمود وفایی در حاشیه بازدید از خانه حاج آقا علی رفسنجان، با تقدیر از نگاه ویژه استاندار کرمان به اماکن تاریخی این خطه، افزود: خوشبختانه با حمایت های بی دریغ مقام عالی دولت در استان، در مدت ۴ سال اخیر شاهد زنده سازی و نجات بسیاری از آثار تاریخی از خطر ویرانی کامل بودیم.

وی با بیان اینکه «باغ فتح آباد» و «خانه حاج آقا علی رفسنجان» با پیگیری استاندار کرمان و مشارکت اداره کل اوقاف استان و بنیاد توسعه موقوفات کرمان از یک بنای مخروبه به بناهایی زیبا و ماندگار تبدیل شدند، تصریح کرد: خوشبختانه هرگونه فعالیت مرمتی در این آثار با نظارت دقیق کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان انجام گرفت.

وفایی با اشاره به برخی انتقادها در خصوص نحوه مرمت و یا برخی تغییرات و یا مداخلات در جریان عملیات بازسازی بناهایی از قبیل باغ فتح آباد و خانه حاج آقا علی رفسنجان افزود: بدون شک انجام برخی تغییرات در جریان مرمت بناهای تاریخی با توجه به موضوع کاربری آنها در آینده اجتناب ناپذیر است اما با همه این شرایط، مداخلات و تغییراتی برای میراث فرهنگی قابل قبول است که به اصل بنا و معماری آن لطمه نزند و قابل بازگشت باشند که این موضوع در خصوص بناهای فوق الذکر رعایت شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در خصوص زمان دقیق افتتاح خانه (هتل) حاج آقا علی رفسنجان خاطر نشان کرد: در حال حاضر کار مرمت بنا پایان یافته و در مرحله تجهیز جهت تبدیل به یک هتل ۴ ستاره قرار دارد که امیدواریم در سفر استانی رئیس جمهور به کرمان به طور رسمی افتتاح شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1