3 دسامبر 2020 - 15:17

افزایش میلیونی نرخ سفرهای هوایی خارج از کشور برای نوروز ۹۷

13 ژانویه 2018 - 08:30 dsfr.ir/1f06j

افزایش میلیونی نرخ سفرهای هوایی خارج از کشور برای نوروز ۹۷
adrapanatravel.com
مسافرت هوایی

بررسی نرخ بلیت های هواپیما برای سفرهای خارجی نشان می دهد، نرخ سفرهای هوایی برای گردشگران ایرانی که قصد سفر به خارج از کشور را در ایام نوروز ۹۷ دارند میلیونی بالا رفته است.

تعطیلات ژانویه در کل اروپا برگزار شد و برخی از ایرانی ها برای دیدن این جشن راهی کشورهای دیگر شدند در این میان پروازهای خارجی و حتی ایرلاین های ایرانی که به مقصد خارج از کشور پرواز دارند نرخ خود را در این ایام بالا بردند نرخی که گاهی تا دو و یا سه برابر قیمت نیز افزایش داشت.

بعد از تعطیلات ژانویه اما تعطیلات عید نوروز نیز در پیش است و در این میان باز هم نه تنها ایرلاین های داخلی افزایش نرخ خواهند داشت بلکه ایرلاین های خارجی که دیگر تا آن زمان تعطیلات دیگری تا قبل از عید پاک ندارند بازهم نرخ پرواز خود را برای ایرانی ها بالا می برند. اما چرا این اتفاق می افتد؟ چرا وقتی کشورهای دیگر تعطیلات ندارند این نرخ برای ایرانی ها افزایش پیدا می کند؟

نرخ بلیت پرواز به سمت نپال که در روزهای دیگر سال یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده است در این ایام به دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. برای مقصد مراکش نیز از تهران اگر بلیت هواپیما تا قبل از ژانویه برای عید نوروز یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده برای ایام نوروز این رقم به ۳ میلیون و نیم رسیده است.

برای سفر به صربستان که یکی از جاذبه های جدید برای مسافران ایرانی به شمار می آید و اکنون بلیت آن از ۸۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان متغیر است مسافران باید در روزهای اول عید همین بلیت را سه میلیون و نیم بخرند. برای سفر به سریلانکا نیز در همین ایام بلیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی که برخی از روزها غیر از تعطیلات سال می شد آن را با یک میلیون و صد هزار تومان نیز تهیه کرد، برای ایام نوروز این بلیت با پرواز ایرانی به سه میلیون تومان رسیده است.

برای استفاده از پروازهای خارجی نیز در همین مسیر باید ۸۰۰ هزار تومان بیشتر هزینه کرد. بلیت ۸۰۰ هزار تومانی تهران به امارات نیز در روزهای اول تا دهم فروردین ۹۷ تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان فروخته می شود.

در این باره، یعقوب قاسمی از مدیران آژانس های مسافرتی و فعالان گردشگری می گوید: در خارج از کشور هر ایرلاینی نسبت به زمان های خاص نرخ بلیت خود را افزایش می دهد. در تعطیلات ژانویه طبیعی است که نرخ پرواز برای اروپایی ها بیشتر از هر زمان دیگری باشد.

وی افزود: مدیران ایرلاین های بزرگ تعطیلات کشورهای دیگر را رصد می کنند تا ببیند چه روزهایی تعطیلات دارند و چه زمان هایی است که مردم آن کشور می توانند به سفر بروند بنابراین در همین روزها نرخ پرواز خود را بالا می برند این کار را ایرلاین های ایرانی برای سفرهای داخل کشور نیز انجام می دهند آنها می گویند که تنها ۱۵ روز تعطیلات نوروز را فرصت دارند تا پروازشان را بفروشند و کار کنند و ممکن است برای سفر مردم کشورهای دیگر نیز این نرخ را بالا ببرند. از طرفی ایرلاین کشورهای دیگر از محل ترانزیت هوایی درآمد کسب می کنند ولی ایرلاینهای ما غیر از یکی از آنها ترانزیت ندارند.

اکنون برخی از ایرلاین ها نه تنها برای ایام ژانویه قیمت پروازهای خود را بالا برده اند بلکه نرخ بلیت خود را برای مقاصدی که سفر به آن کشورها در ایام نوروز از سوی ایرانیان زیاد است نیز افزایش داده اند. این افزایش نرخ درست تا روزهای قبل از کریسمس به روال عادی بود و افراد اگر زودتر برای ایام نوروز اقدام به خرید بلیت می کردند می توانستند با نرخ مناسب تری بلیت تهیه کنند اما اکنون این نرخ ها برای برخی از مسیرها حتی تا سه برابر افزایش یافته است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1