5 اکتبر 2021 - 17:54

ساخت اولین راهدارخانه نوین کشور در دامغان

11 ژانویه 2018 - 15:30 dsfr.ir/9t6kp

راهدارخانه

امسال اولین راهدارخانه نوین کشور با تجهیزات کامل در دامغان ساخته و تعداد ۴ دستگاه نمک پاش مکانیزه و ۳ دستگاه خودروی گشت راهداری خریداری شده است.

سیدعبدالمجید نجات صفوی؛ مدیرکل راه و ترابری استان سمنان در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، در خصوص تمهیدات زمستانی این استان برای امسال اظهار کرد: همانند سال های قبل برای طرح راهداری زمستانی برنامه ریزی شده و ۲۲ اکیپ راهداری در گردنه های برفگیر و نقاط صعب العبور مستقر هستند که ۵ تیم پشتیبانی آن ها را حمایت می کنند.

مدیر کل راه و ترابری استان سمنان با اشاره به فعالیت ۲۵۰ دستگاه ماشین آلات در طرح راهداری زمستانی گفت: ۲۶۷ نفر نیروی راهداری به صورت مستقیم در طرح راهداری زمستانی فعالیت می کنند و افراد شاغل در سطح اداره کل راهداری نیز در زمان های مورد نیاز خدمات رسانی می کنند.

مدیر کل راه و ترابری استان سمنان با اشاره به فعالیت ۲۵۰ دستگاه ماشین آلات در طرح راهداری زمستانی تصریح کرد: ۲۲ راهدارخانه ثابت داریم که تمام آن ها به طور کامل تجهیز شده و علاوه بر این تعداد، ۵ راهدارخانه سیار نیز خدمات رسانی می کنند که ۲ راهدارخانه سیار در حوزه شهر های سمنان و دامغان و ۳ راهدارخانه در محل اداره کل قرار دارند و تمام راهدارخانه ها به صورت شبانه روزی به تمام مسافران خدمات ارائه می کنند.

وی درباره گردنه های برفگیر و اولویت دار استان سمنان اظهار داشت: با توجه به اینکه استان سمنان در مسیر ترانزیتی قرار دارد، در مجموع ۱۶ گردنه حادثه خیز شناسایی شدند که بسیاری از راهدارخانه ها مانند راهدارخانه های آبخوری، چایخوران و آهوان نیز در این نقاط قرار دارند.

نجات صفوی افزود: با توجه به اینکه ۶۶۰ کیلومتر از بزرگراه تهران- مشهد در استان سمنان قرار دارد، بعد از گردنه آهوان سمنان تا مسیر خروجی استان به سمت میامی و عباس آباد برفگیر است که خدمات راهداری شامل برفروبی و نمک پاشی در این مسیر انجام می شود.

وی درباره روش های یخ زدایی متداول در محور های استان سمنان گفت: برای یخ زدایی در محور های استان از مخلوط شن و نمک استفاده می شود که در مجموع در طول سال با توجه به بارش برف، ۲ هزار تا ۲۵۰۰ تن مصرف نمک و شن داریم که با تمهیدات انجام شده برای امسال تمام این مقدار خریداری و در راهدارخانه ها و گردنه ها ذخیره شده است.

مدیرکل راه و ترابری استان سمنان ادامه داد: در برخی مکان ها نیز با توجه تجربیات گذشته، در کنار جاده ها در طول مسیر به خصوص بزرگراه ها شن و نمک ذخیره شده تا همکاران راهدار و مسافران بتوانند از آن ها استفاده کنند.

وی درباره تغییرات برنامه های راهداری زمستانی امسال استان سمنان نسبت به سال گذشته تصریح کرد: با پیگیری های انجام شده و با توجه به ضرورت، تعداد ۴ دستگاه نمک پاش مکانیزه خریداری و به تجهیزات راهداری اضافه شده، همچنین ۳ دستگاه ایسوزو گشت راهداری که در تیم های گردشی در طول محور ها موثر است از سازمان راهداری دریافت کردیم که براساس برنامه ریزی ها در نظر داریم ۳ دستگاه ماشین آلات معمولی را به مکانیزه تبدیل کنیم.

نجات صفوی افزود: همچنین برای امسال تعداد راهدارخانه را افزایش دادیم و در دامغان نیز برای اولین بار راهدارخانه نوینی با تجهیزات و امکانات کامل شامل مهمانسرا به عنوان یک الگوی جدید ساخته شده است که در مواقع بروز بحران های احتمالی و جاده ای می توان از آن استفاده کرد.

وی به زائرانی که از این استان عبور می کنند، توصیه کرد: برنامه ریزی کردیم تا هموطنان از استان سمنان تنها به عنوان راه عبور به مشهد مقدس استفاده نکنند و در این استان توقف داشته و از آثار تاریخی و موهبت های طبیعی آن بهره ببرند تا با کاهش خستگی و خواب آلودگی شاهد کاهش تصادفات در محور ها و بزرگراه استان باشیم.

مدیر کل راه و ترابری استان سمنان تاکید کرد: هموطنان در طول مسیر به توصیه های پلیس راه توجه و با آن ها همکاری کنند، تجهیزات لازم مانند غذا، وسایل گرمایشی و زنجیرچرخ را همراه داشته و در اولین پمپ بنزین سوخت مورد نیاز خود را تامین کنند تا در مواقع مسدود شدن جاده در هنگام بارش برف، خودرو های خود را روشن نگه دارند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تین نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1