4 اکتبر 2021 - 11:47

کمک ژاپنی ها و کم کاری چینی ها

10 ژانویه 2018 - 11:30 dsfr.ir/cl68t

نفتکش ایرانی در آتش

نفتکش ایرانی در آب های شانگهای همچنان در حال سوختن است و هنوز از سرنوشت ملوانان ایرانی این نفتکش ابراز اطلاعی در دست نیست.

به گفته معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی این کشتی غرق نشده و روی آب شناور است؛ بعید می دانیم که در ساعات آتی دچار غرق شدگی شود. امیدواریم کشتی همچنان روی آب باقی بماند.
 
وی با بیان اینکه اطفای سانچی همچنان ادامه دارد گفت: خوشبختانه از حجم آتش این نفتکش کاسته شده و عملیات اطفای حریق با سرعت بیشتری ادامه دارد.
 
معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در پاسخ به پرسشی در خصوص جدا شدن یکی از قایق های نجات این نفتکش تصریح کرد: در لحظه ای که این شناور دچار سانحه شد، انفجار صورت گرفته و یکی از قایق های نجات از آن کنده شده است.
 
بنابراین آنچه گفته می شود که خدمه امکان فرار داشتند، صحت ندارد. این اظهارات از روی بی اطلاعی افراد اعلام می شود.
 
به گفته حق شناس، این نفتکش ۵ مخزن داشته و هر یک حاوی ۲۰ هزار تن میعانات گازی بوده اند که اشتعال پذیری آن از بنزین هم بیشتر است بنابراین در لحظه انفجار اولیه هیچ یک از خدمه امکان فرار نداشته اند. با این حال امیدواریم بتوانیم ردی از خدمه مفقود شده بیابیم.
 
عضو هیئت عامل سازمان بنادر و دریانوردی تأکید کرد: هیئت اعزامی ایرانی وارد بندر شانگهای شده و در صحنه سانحه حضور دارند و در حال ارسال لحظه به لحظه گزارش از وضعیت نفتکش ایرانی و خدمه آن به سازمان بنادر هستند.
 
محسن بهرامی، سخنگوی شرکت ملی نفتکش نیز در نشست خبری که به منظور تشریح ابعاد حادثه برگزار شد، در این رابطه تشریح کرد: در حال حاضر بین ما و چینی ها اختلافاتی وجود دارد که باعث تاخیر در کار شده است. چینی ها در بدو امر موضوع مواد فرّار را مطرح می کردند.
 
مواد فرّار موجود در کشتی تا شعاع ١٠٠٠ متری را فرا گرفته که کار را مشکل کرده و ریسک اطفای حریق را بالا برده است.
 
سخنگوی شرکت ملی نفتکش یادآور شد: اولین موضوع برای ما نجات جان خدمه است. با توجه به اینکه موتورخانه کشتی ١٣ تا ١٤ متر زیر آب است امکان دارد که در آنجا محبوس شده و زنده باشند.
 
اکنون شرکت های ژاپنی هم فعال شده و از آنها کمک خواستیم که در امر اطفای حریق کمک کنند. ضمن اینکه از نماینده سازمان بنادر بین المللی خواستیم که چین را مجبور به تسریع در کار کنند.
 
براساس اعلام محمد راستاد؛ مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با تیم همراه به محل حادثه اعزام شد تا ارزیابی های اولیه از وقوع حادثه انجام شود، همچنین در تهران هم کمیته بررسی حادثه تشکیل شده تا به موضوعات و جوانب مختلف این حادثه رسیدگی شود و این کار تا تعیین تکلیف همه سرنشینان نفتکش سانچی ادامه دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تین نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1