25 فوریه 2024 - 04:05

خشکی بلای جان 80 هزار هکتار جنگل کهگیلویه و بویراحمد

21 دسامبر 2017 - 14:30 dsfr.ir/1r06z

خشکسالی در جنگل بلوط

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت که 80 هزار هکتار از جنگل های بلوط این استان در سال های اخیر دچار خشکیدگی شده است و احتمال افزایش آن تا 100 هزار هکتار وجود دارد.

گودرز باقری فرد اظهار داشت: درختان بلوط این مناطق پنج تا 70 درصد دچار خشکیدگی شده اند.
وی با بیان اینکه بیماری خشکیدگی یکی از تهدیدهای جنگل های بلوط منطقه است گفت: در صورت مساعد نشدن آب و هوا و کاهش بارندگی ها و رطوبت، سطح این میزان خشکیدگی به 100 هزار هکتار خواهد رسید. کهگیلویه و بویراحمد بیش از 874 هزار هکتار جنگل دارد که از این میزان 90 درصد گونه بلوط است.

وی با بیان اینکه برداشت بذر در جنگل های بلوط غیرقانونی است افزود: کاهش توان اکولوژیک و افزایش تخریب اکوسیستم جنگل و مرتع و فقر بانک بذر و خاک و فرسایش ژنتیکی زادآوری جنگل از پیامدهای جمع آوری بی رویه بذر بلوط است.

باقری فرد تغییر شرایط اقلیمی، کاهش بارندگی و رطوبت را از مهمترین دلایل پدیده خشکیدگی درختان بلوط اعلام کرد و گفت: کاهش بارندگی و افزایش برداشت از منابع آب زیرزمینی ازجمله عوامل تهدید کننده سلامت جنگل هاست.

بیشترین خشکیدگی بلوط در مناطق بوستان در باشت، شهرستان لنده و کوه خاییز در کهگیلویه است.

مبارزه بیولوژیک، غنی سازی با بذر و اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری از راهکارهای حفظ جنگل های بلوط این استان است. این بیماری به صورت سرخشکیدگی درخت، کاهش رشد و ریزبرگی نشان داده می شود. به گفته وی کاهش بارندگی مهم ترین عامل خشکیدگی درختان بلوط است.
36 هزار هکتار جنگل دست کاشت در مناطق مختلف این استان وجود دارد که 14 هزار هکتار از سال 92 تاکنون ایجاد شده است.

کهگیلویه و بویراحمد با بیش از 15 هزار کیلومتر مربع مساحت در جنوب غربی ایران قرار دارد و 30 درصد کل گونه های گیاهی کشور را در خود جای داده است.

کهگیلویه و بویراحمد با حدود 16 هزار و 249 کیلومترمربع وسعت و 713 هزار نفر جمعیت، دارای یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت کشور است.
این استان با 2 اقلیم متفاوت و مناظر بکر و طبیعی و موقعیت خاص گردشگری دارای هشت شهرستان، 17 شهر و یک هزار و 676 روستای دارای سکنه است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1