25 فوریه 2024 - 04:04

بانک جهانی سرمایه گذاری روی سوخت های فسیلی را متوقف می کند

17 دسامبر 2017 - 14:30 dsfr.ir/vq13z

بانک جهانی سرمایه گذاری روی سوخت های فسیلی را متوقف می کند
matboatfars.com
سوخت های فسیلی

بانک جهانی در همایش یک سیاره در پاریس اعلام کرد بعد از سال 2019 میلادی از عملیات اکتشاف نفت و گاز حمایت مالی نخواهد کرد.

بانک جهانی وام هایی را با هدف توسعه اقتصادی در اختیار کشورهای درحال توسعه قرار می دهد و در سال 2015 متعهد شد تا سال 2020 میلادی 28 درصد از سرمایه گذاری خود را به بهبود وضعیت آب و هوای زمین تخصیص دهد.

اقدام اخیر این بانک در توقف سرمایه گذاری در صنایع بالادستی نفت و گاز در راستای اجرای آن تعهد و امتیازی ارزشمند برای طرفداران محیط زیست محسوب می شود. ساختار اقتصادی بخش انرژی، به طور مستمر استفاده از انرژی های تجدیدپذیر را جذاب تر می کند. در واقع ایجاد و نگهداری زیرساخت های لازم برای تولید انرژی تجدیدپذیر در سراسر جهان، ارزان تر از اداره و نگهداری نیروگاه های سوخت فسیلی موجود است.

البته بانک جهانی در مورد قطع سرمایه گذاری در حوزه صنایع بالادستی نفت و گاز یک استثنا قایل شده و آن سرمایه گذاری در کشورهای بسیار فقیر است که این نوع سرمایه گذاری در آن ها می تواند امکان دسترسی مردم فقیر را به انرژی فراهم کند، مشروط بر این که فعالیت اکتشاف در چهارچوب مقررات معاهده پاریس انجام پذیرد.

معاهده پاریس تاثیر زیادی بر این تصمیم بانک جهانی داشته است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1