رقابت روس ها بر سر ایرانی ها

10 دسامبر 2017 - 14:30 dsfr.ir/qa5l7

رقابت روس ها بر سر ایرانی ها
tehranpress.com
روسیه

با جدی شدن زمزمه لغو ویزای روسیه و ایران در سال آینده، جمهوری های این کشورِ فدرال به تلاطم افتاده اند تا از بازاری که در سال گذشته ۹ میلیون گردشگر خروجی داشته، سهمی نصیب خود کنند.

داستان تبادل گردشگر میان ایران و روسیه از زمان دعوای سیاسی این کشور با ترکیه آغاز شد، از همان روزها که آژانس فدرال گردشگری روسیه تصمیم گرفت طرح جدیدی را با ایران پیاده کند و روس های فرهنگ دوست و نه اهل تفریح را به ایران بفرستد و در رفت وآمدهای متعدد با همتایان ایرانی خود نیز لغو روادید بین دو کشور را مطرح کرد؛ طرحی که دو طرف هنوز چراغ سبز به آن نشان نداده اند، اما پیش بینی های اخیر برای اجرای قریب الوقوعِ آن، جمهوری های روسیه را به تکاپو انداخته تا موجی که از سمت ایران راه افتاده را به سوی خود هدایت کنند.

سفیر روسیه در ایران گفته، بیش از ۶۳ هزار ایرانی سال گذشته به کشورش سفر کردند و خبرگزاری اسپونتیک نیز به نقل از عضو هیات رییسه اتحادیه آژانس های توریستی روسیه گزارش داده، «ایرانی هایی که از روسیه دیدن می کنند، چهار برابر بیشتر از تعداد مسافران روس در ایران هستند.»

سفارت روسیه در تهران نیز تابستان امسال اعلام کرد، روزانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ روادید برای ایرانی ها صادر می کند. که بیشتر آن ها گردشگری است، شرایط تا اینجا به نفع روسیه بوده است.

«لوان جاگاریان»، سفیر روسیه در ایران درباره دلیل سفر کمتر مردم کشورش به ایران گفته: «ما نمی توانیم به زور گردشگران را به ایران بفرستیم، ایران کشوری باستانی و تاریخی است، ولی اینجا محدودیت هایی وجود دارد. این محدودیت ها باعث می شود که روس ها، کشورهایی چون تایلند، امارات، اروپای جنوبی و ترکیه را ترجیح دهند. ما این محدودیت ها را درک می کنیم و آن را رعایت کرده و به آن احترام می گذاریم، ولی گردشگران ما ترجیح می دهند به جای دیگری سفر کنند.»

روس ها با همین تفکر تصمیم گرفته اند در زمین ایران بازی را به نفع خود تمام کنند. هر جمهوری و ایالتِ روسیه می خواهد بُرشی از این کیک قسمتش شود. هفته ی گذشته هیأت گردشگری باشقیرستان با پشتوانه فرمان دولت روسیه به ایران سفر کرد، پای میز مذاکره با آژانس های ایرانی نشست و خیلی واضح اعلام کرد که آمده گردشگران بیشتری از ایران به باشقیرستان ببرد. آمارهای کمیته گردشگری دولت باشقیرستان نیز نشان می دهد تا سال پیش یک هزار ایرانی به این منطقه سفر کرده بودند، اما این جمعیت امسال به ۷۰ هزار نفر رسیده است.

جمهوری تاتارستان نیز به تازگی در دیداری که با سرکنسول ایران در این منطقه داشته، از تمایلات اش برای توسعه همکاری های گردشگری با ایران سخن گفته و برای برقراری خط پروازی مستقیم با ایران و سفر هیأت گردشگری این کشور به منظور گسترش تعاملات خبر داده است.

حرکت روس ها در این مسیر آنچنان سرعت گرفته که بیشتر آژانس های ایرانی را نیز همراه کرده و آن ها را به فکر اجرای تورهای بیشتر در روسیه و جمهوری های آن انداخته تا جذب روس هایی که محدودیت در ایران را بهانه نیامدن کرده اند.

کیش، تفریحگاه روس ها می شود

با این حال یعقوب قاسمی - عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و مدیر آژانس گردشگری - که پیگیر برقراری تعامل گردشگری بین جمهوری تاتارستان روسیه و ایران است، از تمام کردن این معامله به نفع ایران سخن می گوید و درباره جزییات آن توضیح می دهد: با توجه به روابطی که بین ایران و روسیه برقرار شده و نیز جمعیت گردشگران خروجی ایران، روسیه برای گسترش تعاملات گردشگری به تلاطم افتاده است.

هفته ی گذشته هیأت گردشگری باشقیرستان هم با این رویکرد به ایران سفر کرد که به آن ها پیشنهاد شد بخشی از جمعیت روسی که به ترکیه و دبی سفر می کنند به جزیره کیش هدایت شوند.

او، موجی که در روسیه راه افتاده را تحت تاثیر سخنرانی و فرمان پوتین، رییس جمهور روسیه می داند و اظهار می کند: آقای پوتین بویژه در زمانی که روابط این کشور با ترکیه تیره شده بود، در مصاحبه ای اشاره کرد که چرا مردم کشورش به جای ترکیه به ایران سفر نمی کنند؟

کشوری که تمدن و تاریخ پرسابقه ای دارد و روابط سیاسی روسیه با آن خوب است، یقینا این سخنرانی در ترغیب آژانس های گردشگری روسیه برای گسترش تعاملات و همکاری ها در ایران بی تاثیر نبوده است.

تاتارستان جمهوری پولداری است و سالانه حدود یک میلیون نفر از چهار میلیون نفر جمعیت اش به تایلند، دبی و ترکیه سفر می کنند.

اواسط ژانویه ۳۰ توراپراتور از مسکو و تاتارستان به ایران سفر می کنند تا کیش، شیراز و تهران را ببینند. قرار است پروازهای چارتر فقط برای روس ها با قیمت ارزان راه اندازی شود.

قاسمی اضافه می کند: هرچند که مقامات این جمهوری در اندیشه ی جذب ایرانی های بیشتر هستند، ولی ما با توجه به جمعیت گردشگران تاتارستان در دیداری که با رییس جمهور این منطقه داشتیم، برقراری دو پرواز در هفته بین قازان، کیش و تهران را مطرح کردیم که هدف آن، جذب گردشگران روس به جزیره کیش بود.

با هدف گسترش همکاری های دو جانبه، از رییس جمهور این منطقه نیز دعوت شد تا در آینده نزدیک به ایران و جزیره کیش سفری داشته باشد. اواسط ژانویه نیز ۳۰ توراپراتور از مسکو و تاتارستان به ایران سفر می کنند تا کیش، شیراز و تهران را ببینند و شرایط آن ها را بررسی کنند. قرار است در این مسیر، پروازهای چارتری آن هم فقط برای روس ها با قیمت ارزان راه اندازی خواهد شد.

ما همیشه از تبدیلِ جزیره کیش به مقصد گردشگری روس ها حرف می زنیم، اما این دفعه می خواهیم عمل کنیم.

این فعال گردشگری درباره تعاملات گردشگری حال حاضر ایران و تاتارستان، می گوید: درحال حاضر این منطقه از روسیه، گردشگری از ایران ندارد، فکر می کنم طرف مقابل هم در شرایط مشابه به سر ببرد.

قاسمی ادامه می دهد: اولین بازار هدف تاتارستان، چین است و پس از آن روی ایران متمرکز شده، ولی ما نمی خواهیم آمار گردشگران ایرانی را در روسیه بیشتر کنیم، درحالی که جمعیت گردشگران روس در ایران همچنان پایین است، قصد ما از برقراری خطوط چارتری و دیدار با مقامات جمهوری های روسیه، جذب بیشتر گردشگر از این کشور است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1