31 اکتبر 2020 - 13:37

نمایش برگزیده ای از آثار تاریخی هند در کاخ گلستان

5 دسامبر 2017 - 08:30 dsfr.ir/u95gr

نمایش برگزیده ای از آثار تاریخی هند در کاخ گلستان
behinsafar.com
کاخ موزه گلستان

مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان گفت: نمایشگاه برگزیده ای از آثار هند در دوره قاجار 15 آذر با حضور 20 سفیر کشورهای مختلف همزمان با سالروز میلاد پیامبر اکرم (ص) در عمارت بادگیر کاخ گلستان افتتاح می شود.

مسعود نصرتی عنوان کرد: برای نخستین بار است که کاخ گلستان تعدادی از آثار نفیس هنرمندان کشور هند متعلق به دوره قاجار را از گنجینه این مجموعه میراث جهانی برای نمایش انتخاب کرده است.

با بررسی روابط ایران و هند در طول هزاران سال به خوبی می توان مشاهده کرد که این دو کشور دارای اشتراکات فرهنگی بسیار بودند و می توان عنصر فرهنگ را اصلی ترین و کلیدی ترین مولفه در تداوم، پیوستگی و ارتباط میان آنها در طول تاریخ چندین هزارساله دانست.

نصرتی گفت: همچنین تجلی این اشتراک فرهنگی را می توان در زمینه های مختلف مانند هنر، معماری، عرفان، ادبیات و موسیقی به روشنی دید، بنا به گفته جواهر لعل نهرو «روابط دو کشور ایران و هند یک داستان کهنه تاریخ جهان است و به نظر می رسد که از این هم قدیمی تر به شمار می رود.»

وی با بیان اینکه نمایشگاه برگزیده از آثار هند در دو بخش برپا می شود، توضیح داد: بخش اول به آثار اهدایی کشور هند به ایران در دوره قاجار اختصاص دارد که می توان به نمایش 50 اثر شاخص مانند نسخه های خطی برگزیده کاخ گلستان در دوره های تیموری، صفوی و قاجار شامل «دیوان پنج گنج جامی» که مشهورترین نگارگران عصر تیموری و صفوی آن را نگارگری کردند به همراه «دیوان امیر حسن دهلوی» از شاعران پارسی هندوستان قرن 7 و 8 و دیوان «امیرشاهی سبزواری» دوره تمیموری اشاره کرد.

از دیگر آثار نفیس اهدایی کشور هند به شاهان قاجار که در این نمایشگاه به نمایش درآمده است می توان به بشقاب و گلدان از جنس یشم با تزیینات سنگهای قیمتی، حکاکی و منبت کاری شده، انواع قاب آینه، غلاف شمشیر، جعبه نقره هدیه ارامنه هندوستان، اسلحه شکاری هدیه جواهر لعل نهرو، انواع مبل و میز منبت کاری شده و کشکول برنجی دوره صفوی اشاره کرد.

در بخش دوم نمایشگاه نیز دو آلبوم از 7 آلبوم عکس مربوط به عکس های تاریخی کشور هند انتخاب شده است و به همراه 43 تصویر که به بناها، مناظر و شخصیت های کشور هند اختصاص دارد، در عکس خانه کاخ گلستان به نمایش در می آید و قرار است مجموعه آثار هر دو بخش نمایشگاه به شکل کتاب به چاپ برسد و در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.

این نمایشگاه هنری، ساعت 16 روز چهارشنبه 15 آذر با حضور مسئولان میراث فرهنگی و سفیران کشورهای مختلف در عمارت بادگیر افتتاح می شود و قطعاتی از موسیقی هند توسط استاد «راناجیت سینگوپتا» در مراسم افتتاحیه نواخته می شود.

مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان واقع در میدان ارگ از ساعت 9 تا 16 همه روزه تا پایان آذر میزبان علاقه مندان است.

کاخ گلستان از کاخ های دوره زندیه و قاجار است که در مرکز شهر تهران قرار دارد.

این مجموعه تاریخی در دوم تیرماه ۱۳۹۲ خورشیدی و در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در پنوم پن، پایتخت کامبوج به عنوان میراث بشری از جانب یونسکو به ثبت رسید.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1