27 فوریه 2021 - 12:21

همدان میزبان وزیران گردشگری 34 کشور آسیایی

26 نوامبر 2017 - 14:30 dsfr.ir/pc5q2

همدان میزبان وزیران گردشگری 34 کشور آسیایی
mehrtabenergy.com
همدان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان گفت: وزیران گردشگری 34 کشور آسیایی میهمان رویداد بزرگ و بین المللی همدان 2018 به عنوان پایتخت گردشگری آسیا می شوند.

علی مالمیر روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: اکنون روند احصای رویدادهای ملی و بین المللی برای برگزاری آنها در سال 2018 میلادی به میزبانی همدان در دستور کار است و بعد از پیگیری های آن در سطح ملی و هماهنگی با وزراتخانه های مربوطه، برگزاری تعدادی از این رویدادها قطعی می شود.

وی با اشاره به پیگیری ها درخصوص برپایی جشنواره بین المللی صنایع دستی با محوریت سفال در شهر جهانی لالجین، گفت: چنانچه موفق به اجرای این رویداد بین المللی در سال 2018 شویم می توان آن را یکی از مهمترین رویدادهای همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا برشمرد.

سازمان ورزش و جوانان نیز می تواند در سال 2018 با اجرای رویدادهای مبتنی بر ورزش های زمستانی و مسابقات ورزشی همچون صخره نوردی نقش بسزایی در معرفی ظرفیت های ورزشی همدان ایفا کند.

در حوزه گردشگری کشاورزی نیز با توجه به محصولات خاص و منحصر به فرد همدان همچون کشمش، گردو، سیر ، آلو و سیب زمینی می توان با همکاری وزارت جهاد کشاورزی در برگزاری رویدادهای متناسب با این ظرفیت ورود کرد.

مالمیر، مشاهیر ادبی همچون باباطاهر عریان و میر رضی الدین آرتیمانی را از مهمترین ظرفیت های استان همدان برشمرد و گفت: وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی می تواند با برگزاری برنامه های ملی همچون همایش باباطاهر در حوزه گردشگری ادبی استان همدان نقش آفرینی کند و مهمترین رویدادهای همدان در سال 2018 را رقم بزند.

وی بر نقش مهم شهرداری ها در میزبانی مطلوب رویدادهای سال 2018 همدان تاکید کرد و گفت: با انتخاب شهردار جدید، بخش اعظم کار را می توان از طریق این نهاد دنبال کرد و در قالب ستاد اجرایی با همکاری شهرداری رویدادی در شان همدان و کشور رقم زد.

برگزاری نشست اعضای وابسته سازمان گردشگری در همدان نیز اتفاق بسیار مهمی است. که می تواند یکی از مهمترین رویدادهای همدان 2018 باشد که در گسترش و معرفی ظرفیت های گردشگری استان موثر باشد .

ابتدا قرار بود افتتاحیه همدان 2018 به عنوان پایتخت گردشگری آسیا با افتتاحیه تبریز 2018 به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام همزمان برگزار شود. اما همزمانی افتتاح این 2 رویداد بین المللی می توانست به دستاوردهای آنها آسیب بزند، لذا به دنبال تغییر در زمان مراسم افتتاحیه رویداد همدان پایتخت گردشگری آسیا هستیم تا این 2 برنامه تحت الشعاع یکدیگر قرار نگیرد.

2018 سالی است که همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا معرفی می شود و در طول سال 2018 فعالیت های ما مختص این عنوان خواهد بود و برای افتتاح این رویداد، وزرای گردشگری 34 کشور آسیایی در همدان حضور به هم می رسانند.

استان همدان که در دامان کوه الوند پهنه گسترانیده با تمدن سه هزار ساله از کهن ترین شهرهای جهان است که به واسطه دارا بودن بیش از یکهزار و 800 اثر تاریخی و گردشگری در سال 85 با مصوبه مجلس شورای اسلامی به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران معرفی شد.

این استان با دارا بودن آثار تاریخی و باستانی ارزشمندی همچون تپه هگمتانه، کتیبه های گنجنامه، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، گنبد علویان و جاذبه های طبیعی همچون غار علیصدر هم اکنون به عنوان پنجمین شهر گردشگری کشور شناخته می شود.

1