اقتصاد توریسم در ۱۷ شهر اروپایی

19 نوامبر 2017 - 12:30 dsfr.ir/kf789

اقتصاد توریسم در ۱۷ شهر اروپایی
kojaro.com
پاریس- برج ایفل

استانبول بین سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۶ بیشترین رشد را در میان شهرهای اروپایی خواهد داشت.

گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری حاکی از آن است. که ۱۷ شهر آمستردام، آنتالیا، بارسلون، برلین، بروکسل، دوبلین، استانبول، لیسبون، لندن، مادرید، مسکو، مونیخ، پاریس، پراگ، رم، استکهلم و ورشو در اروپا، روی هم رفته به طور مستقیم ۱۸ درصد از تولید ناخالص داخلی سفر و گردشگری این منطقه را تشکیل می دهند؛ سهمی که انتظار می رود تا سال ۲۰۲۶ تقریبا دو برابر شود و به ۲۵ درصد افزایش یابد.

اقتصاد توریسم در 17 شهر اروپایی

بیش از ۲۵ سال است که شورای جهانی سفر و گردشگری دست به ارزیابی آثار اقتصادی و اشتغال سفر و گردشگری در سطوح کشوری و منطقه ای می زند. این اطلاعات برای تصمیم گیران درون دولت ها، بانک های سرمایه گذاری، تحقیقات آکادمیک و سازمان های چندجانبه در سراسر جهان و به خصوص در ۱۸۵ کشوری که گزارش های مفصلی برای آنها تهیه می شود، منبعی کلیدی محسوب می شوند.

گزارش اخیر شورای جهانی سفر و گردشگری (WTTC) درصدد آن است که یک ارزیابی مناسب از تاثیر اقتصادی و اشتغال بخش سفر و گردشگری در شهرها ارائه دهد. رشد آینده و موفقیت این بخش نیازمند تشخیص و نظارت بر روندهایی است که بر عادات سفرهای آینده حکمفرما هستند.

به طور کلی برآوردها نشان می دهد ۱۰ درصد از فعالیت اقتصادی جهان و ۲۹۲ میلیون فرصت شغلی در دنیا به بخش توریسم اختصاص دارد که حدود ۱/ ۰ از اشتغال جهانی را تشکیل می دهد.
طبق گزارش های سازمان ملل، جمعیت شهری جهان به سرعت از ۷۴۶ میلیون نفر در سال ۱۹۵۰ به بیش از ۴ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۶ رسیده و امروزه بیش از ۵/ ۵۴ درصد از جمعیت جهان در مناطق شهری زندگی می کنند.

انتظار می رود این نسبت تا سال ۲۰۵۰ افزایش یافته و به ۶۰ درصد برسد. تعداد کل گردشگران جهان نیز تا سال ۲۰۳۰ افزایش یافته و به ۸/ ۱ میلیارد نفر خواهد رسید. از سوی دیگر، تعداد گردشگران داخلی نیز به میلیاردها نفر می رسد. مشخص است که سهم شهرها از این میان چه اندازه مهم است و درک نرخ و تمرکز توریسم شهری در مقایسه با رشد گردشگری کشور برای سیاست گذاران مساله مهمی خواهد بود.

با هرچه بیشتر شهرنشین شدن جهان، نیاز به مدیریت این رشد و برنامه ریزی موثر برای آن بیشتر می شود. یک شهر موفق شهری است که در آن کسب و کار، زیرساخت، منابع و محیط، مشاغلی مناسب را برآورده کرده و از حمایت موثر دولت نیز برخوردار باشند.

۱۷ شهر و ۱۸ درصد اقتصاد گردشگری اروپا

براساس گزارش WTTC، بخش سفر و گردشگری مشارکت زیادی در اقتصاد کشورهای اروپایی دارد. در مجموع در سال ۲۰۱۶، این بخش ۱۴ میلیون فرصت شغلی ایجاد کرد که ۱/ ۰ کل شغل های قاره اروپا را تشکیل می داد و بیش از ۲تریلیون یورو نیز به تولید ناخالص داخلی این قاره کمک می کرد که معادل ۷/ ۹ درصد از کل تولید ناخالص داخلی اروپا است. پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۷ مجموع مشارکت اقتصادی بخش سفر و گردشگری به ۱۷ میلیون شغل و ۸/ ۲ تریلیون یورو افزایش یابد که برابر ۹/ ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این قاره است.

چنانچه اشاره شد طی سال گذشته میلادی آمستردام، آنتالیا، بارسلون، برلین، بروکسل، دوبلین، استانبول، لیسبون، لندن، مادرید، مسکو، مونیخ، پاریس، پراگ، رم، استکهلم و ورشو در اروپا، در مجموع و به طور مستقیم ۱۸ درصد از تولید ناخالص داخلی سفر و گردشگری اروپا را در اختیار داشتند.

بر این اساس پاریس با مشارکت ۵/ ۲۲ میلیارد یورویی در تولید ناخالص داخلی سفر و گردشگری، بزرگ ترین مقصد اروپایی در این گزارش است و در جهان نیز در رده سوم قرار دارد. این شهر مستقیما بیش از یک چهارم فعالیت های توریستی فرانسه را در بر می گیرد. سفر و گردشگری ۲/ ۳ درصد از کل تولید ناخالص داخلی این شهر را تولید و ۲۳۰ هزار شغل در آن ایجاد کرده است.

بخش سفر و گردشگری لندن نیز ۱۵ میلیارد یورو معادل ۳/ ۱۲ میلیارد پوند تولید ناخالص داخلی و ۲۲۸ هزار شغل ایجاد کرده و دومین مقصد بزرگ اروپا و یازدهمین مقصد مهم در جهان است. این شهر حدود ۶/ ۱۸ درصد از کل تولید ناخالص داخلی بخش سفر و گردشگری بریتانیا را به خود اختصاص می دهد. با این وجود، مشارکت بخش سفر و گردشگری در کل تولید ناخالص داخلی لندن ناچیز و به میزان ۹/ ۱ درصد است. لیسبون و مادرید نیز مثال هایی از سایر شهرهای اروپایی هستند که بازارهای سفر بزرگی را به خود اختصاص می دهند.

سه شهر در این مطالعه بیش از ۵۰ درصد تولید ناخالص داخلی سفر و گردشگری کشورشان مشارکت می کنند؛ پراگ، پایتخت جمهوری چک با ۳/ ۶۰ درصد، دوبلین پایتخت جمهوری ایرلند با ۱/ ۵۹ درصد و بروکسل پایتخت بلژیک با ۶/ ۵۲ درصد.

جایگاه شهرهای برتر

نگاهی به شهرهای برتر گردشگری در اروپا حاکی از آن است که اگر شهرها را به ترتیب اندازه بازار گردشگری یعنی تولید ناخالص داخلی توریسم در سال ۲۰۱۶ و برحسب میلیارد یورو مرتب کنیم، این فهرست به ترتیب عبارت است از:

پاریس با ۵/ ۲۲ میلیارد یورو، لندن با ۱۵ میلیارد یورو، مونیخ با ۴/ ۹ میلیارد یورو، استانبول با ۲/ ۸ میلیارد یورو و رم با ۸/ ۷ میلیارد یورو. این به معنای آن است که استانبول در سال ۲۰۱۶ و به رغم افت جریان ورود گردشگران خارجی به این شهر و در نتیجه کاهش درآمدهای آن، علاوه بر کسب جایگاه چهارم در این گزارش، رقمی بیشتر از درآمد یک سال گردشگری ایران داشته است؛ هرچند آمار ۸ میلیارد دلار اعلام شده برای گردشگری ایران نیز با نقدهای جدی روبه رو است و بسیاری از کارشناسان معتقدند میزان این درآمد کمتر از مقدار اعلام شده است.

پس از این پنج شهر، به ترتیب شهرهای بارسلون، مادرید، برلین، بروکسل، استکهلم، آمستردام، لیسبون، مسکو، ورشو، دوبلین، پراگ و آنتالیا بیشترین تولید ناخالص داخلی گردشگری را داشته اند. اندازه بازار گردشگری آنتالیا نیز ۷/ ۱ میلیارد یورو اعلام شده است. همچنین در این گزارش، بررسی سهم گردشگری شهرهای مختلف اروپا از تولید ناخالص داخلی آنها نیز انجام گرفته است که با این حساب، آنتالیا با ۲/ ۲۱ درصد در جایگاه نخست قرار گرفته است و پس از آن نیز لیسبون با ۳/ ۵ درصد، بارسلون با ۳/ ۵ درصد، پراگ با ۵ درصد و ورشو با ۹/ ۴ درصد جای دارند.

در رده های بعدی نیز به ترتیب شهرهای رم، استانبول، مونیخ، آمستردام، برلین، بروکسل، پاریس، مادرید، استکهلم، دوبلین، لندن و مسکو قرار دارند. استانبول نیز ۶/ ۴ درصد از تولید ناخالص داخلی کل شهر خود را از محل گردشگری تامین می کند. علاوه بر این موارد، سهم گردشگری شهرهای اروپایی از کل تولید ناخالص داخلی گردشگری کشورشان نیز اعلام شده است که از این نظر همان طور که گفته شد پراگ، دوبلین و بروکسل در رده های اول تا سوم قرار دارند و ورشو با ۱/ ۴۴ درصد و استکهلم با ۱/ ۳۸ درصد در رده چهارم و پنجم جای گرفته اند.

رده های بعدی نیز به ترتیب متعلق به شهرهای لیسبون، آمستردام، استانبول، پاریس، مسکو، لندن، بارسلون، مادرید، رم، مونیخ، آنتالیا و برلین است. همچنین استانبول ۶/ ۳۱ درصد از کل تولید ناخالص داخلی گردشگری ترکیه را به خود اختصاص می دهد و آنتالیا نیز ۶/ ۶ درصد از آن را به خود اختصاص داده است.

استانبول؛ پیشتاز رشد درآمدهای گردشگری

مروری بر رشد تولید ناخالص داخلی گردشگری شهرهای مختلف در اروپا نشان می دهد استانبول در فاصله سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۶ بیشترین رشد را در میان شهرهای مختلف این قاره با ۸/ ۹ درصد خواهد داشت.

 

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1