20 نوامبر 2019 - 20:48

چشمه علی شهرری خشک شد

18 سپتامبر 2017 - 11:00 dsfr.ir/345ik

چشمه علی شهرری خشک شد
زهرا سادات راد
قالیشویی در چشمه علی شهر ری

مدیر اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرری اعلام کرد: در یکی دو روز گذشته ناگهان دبی آب در چشمه علی شهر ری پایین آمده و این چشمه خشک شده است.

به گزارش ایسنا، باروی ری، کتیبه فتحعلی شاه، چشمه هشت هزار ساله که با اعتقادات مردم عجین شده، همگی جزو محوطه ای تاریخی و یکی از مناطق نمونه گردشگری تهران هستند که نام باستانی چشمه اش «سورینی» و احتمالاً منسوب به دودمانی بزرگ در دوره اشکانیان و ساسانیان بوده، اما بعدها به یاد امام علی (ع) به چشمه علی معروف شد.

اما حالا و بعد از گذشت حدود هشت هزار سال از قدمتی که برای چشمه علی شهر ری می دانند، امیر مصیب رحیم زاده، رئیس نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرری می گوید: دبی آب در محوطه کم است، هر چند آب به دلیل برداشت های آب زیرزمینی و ایجاد چاه های کشاورزی توسط مردم به مرور در همه جا کم شده بود، اما در چشمه علی شهر ری به طور ناگهانی متوجه شدیم که آب در این منطقه تاریخی طبیعی خشک شده است.

وی با تاکید بر لزوم انجام مطالعات زمین شناسی برای پی بردن به علت کم آبی ادامه می دهد: میراث فرهنگی باید در مکاتبه با دستگاه های دولتی از زمین شناسان بخواهد تا هر چه زودتر مطالعات زمین شناسی را در این منطقه انجام دهند تا به نتیجه قطعی و علت دقیق این قضیه برسیم.

او در پاسخ به پرسش ایسنا که آیا در طول سال های گذشته متوجه کم شدن بیش از حد دبی آب در این محوطه ی طبیعی نشده بودید، ادامه می دهد: در هر صورت این اتفاق به مرور رخ می دهد، چون دبی آب در همه محوطه ها در حال پایین آمدن است، برداشت های آب زیرزمینی زیاد شده است.

مردم منطقه چشمه علی شهر ری در گذشته این آب را مقدس می دانستند و روزهای قبل از نوروز فرش های خود را در آن شستشو می دادند با این نیت که ناپاکی را از زندگی خود دور می کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1