لوفیگارو:

بازگشت مقتدرانه ایران به صنعت گردشگری

26 ژوئیه 2015 - 15:00 dsfr.ir/eq5pt

روزنامه فرانسوی 'لوفیگارو' نوشت: پس از توافق تاریخی میان قدرت های غربی و ایران، این کشور به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری با قدرت به تبلیغات آژانس های مسافرتی باز می گردد.

در گزارش روزنامه لوفیگارو آمده است: در شب 14 ژوئیه 2015 (23 تیر) ایران و گروه 1+5 در مورد متنی به توافق رسیدند که مشروعیت بین المللی را برای ایران به ارمغان آورد. ایران با لغو تحریم ها خود را برای اتخاذ سیاستی باز به روی دنیا آماده می کند و به این ترتیب موسسات گردشگری فرصت مناسبی یافته اند تا مقصد جدیدی را به مشتریان خود پیشنهاد دهند. ایران با بناها و اماکن فرهنگی متعدد (اصفهان، شیراز، پایتخت جمشید و غیره) و نیز با قابلیت های تفریحی (سواحل خلیج فارس، دریای خزر و پیست های اسکی البرز) طیف وسیعی از جذابیت های گردشگری را در اختیار مسافران قرار می دهد.

شرکت نوول فرونتییر (Nouvelles Frontières) قرار است از ماه سپتامبر نام ایران را به فهرست مراکز گردشگری خود اضافه کند. این گروه گردشگری که از ماه ها پیش درخواست های زیادی را برای سفر به ایران دریافت کرده است، پیش بینی می کند در فصل آینده، ایران یکی از پرطرفدارترین کشورها برای سفر باشد.

آژانس گردشگری انترمِد (Intermèdes) نیز عنوان می کند، تعداد درخواست سفر به ایران تنها در سه ماه، دو برابر میزان درخواست های سال گذشته این آژانس بوده است.

آژانس تِرلوانتِن (Terres lointaines) با اشاره به اشتیاق شدید مسافران برای سفر به ایران ، اعلام می کند که شمار رزرو تور برای سفر به ایران در سال 2015 میلادی، پنج برابر شده است.

گزارش لوفیگارو حاکی است: بیشتر مسافران ایران در پی یافتن کشوری متفاوت برای سفر هستند. یکی از این مسافران گفته که می خواهد چیزی فراتر از اخباری را که می شنود، ببیند و درک کند.

این روزنامه فرانسوی نوشت: موسسه های مسافری دو دسته گردشگر را برای سفر به ایران جذب می کنند؛ گردشگران سنتی که می خواهند به مقصدی تازه سفر کنند و گردشگران تجاری که در نظر دارند از سفر خانوادگی خود برای شناسایی فرصت های اقتصادی استفاده کنند. این در حالی است که ایران اقتصاد خود را به روی دنیا گشوده است.

'تییری کوویل' کارشناس مسائل ایران با اشاره به تلاش هایی که تا کنون در ایران برای جذب گردشگران صورت گرفته، گفت: ایران سال هاست همانند یونان در اندیشه توسعه صنعت گردشگری است. زیرساخت های هتلداری در ایران هنوز ضعیف است و هتل های بزرگی با استانداردهای بین المللی وجود ندارد اما هتل های کوچک و ارزان قیمت متعددی را می توان در این کشور یافت.

'کریم پاکدل' از پژوهشگران موسسه روابط بین الملل و راهبردی پاریس پیش بینی می کند، اگر سیاست باز ایران (در قبال غرب) ادامه یابد، گردشگری می تواند به سومین محل درآمد کشور پس از نفت و گاز تبدیل شود.

لوفیگارو می نویسد: باید چندین سال بگذرد تا ایران در صنعت گردشگری پیشرفت موثری داشته باشد؛ چرا که به سبب تحریم های بین المللی، خارجی ها هنوز نمی توانند در این کشور از کارت های اعتباری خود استفاده کنند. همچنین مسافران خارجی در ایران با مشکلاتی چون کرایه خودرو و دریافت پول نقد در خارج از هتل های بزرگ مواجه هستند. در عوض، دریافت ویزای ایران ساده است و با ورود به ایران، مستقیما در فرودگاه ممکن است.

در بخش دیگری از این گزارش در مورد مشکلات سفر به ایران، آمده است: مقامات فرانسه همچنان سفرهای شخصی را به ایران توصیه نمی کنند؛ حتی اگر امنیت کامل برقرار باشد. وزارت امور خارجه فرانسه همچنین به مسافران توصیه می کند در دوره اقامت خود هشیار باشند. وزارت خارجه همچنین در مورد 'موارد متعدد سرقت و کلاهبرداری' در ایران هشدار می دهد.

در پایان این گزارش آمده است: توافق هسته ای یکی از نخستین عوامل عادی سازی روابط ایران با فرانسه محسوب می شود. وزارت خارجه فرانسه با اعلام این که توصیه های این نهاد به مسافران موقتی است، عنوان کرد که دستورالعمل ها در مورد ایران ممکن است به زودی اصلاح شود.

انگلیس روز شنبه در بیانیه ای با تجدید نظر در هشدارهای مسافرتی قبلی اش در مورد ایران، بیشتر مناطق کشورمان را برای گردشگران انگلیسی امن و مطمئن اعلام کرد. وزارت خارجه انگلیس در این بیانیه تصریح کرد: هشدارهای قبلی مسافرتی اکنون تنها به مناطقی هم مرز با افغانستان، پاکستان و عراق محدود شده است. «فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس در ارتباط با این تجدیدنظر صورت گرفته، گفت: باور داریم که خطر برای شهروندان انگلیسی در ایران در دوران اخیر تغییر یافته است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

  • ماداکتو 11 اوت 2015 - 09:11

    روزنامه لوفیگارو خبر نداره که مدیریتی که در سال هشتادو هشت بر سازمان میراث ایران حاکم شد ومیراث فرهنگی را به نابودی کشاند هنوز مدیریت میکنه واقای دکتر سلطانی فر فقط ناظرهستند اقای دکتر وقتی کارمندان شما در استانها زیر خط فقر هستند چطور می خواهی توریست را وارد کشور کنید شما حتی یه سرویس بین راهی خوب تو مسیرهای گردشگری کشور ندارید اگه راست میگید سرزده از رستورانها ی مسیرهای غربی وجنوبی بازدید کنید ببینید چه به خورد ملت میدن اثار تاریخی شما در حال نابودی هستش از خواب بیدار شید اقای دکتر باگماشتن مدیران ومعاونین لایق در استانها درصنعت گردشگری تحول ایجاد کنید به امار وگزارش های دروغ مدیران در استانها بسنده نکنید من خودم کارمند شما هستم اما دارای بدترین شرایط زنگی به دلیل حقوق کم هستم

  • محسن ذکایی 5 سپتامبر 2015 - 13:59

    احسنت بسیار عالی

1