کودکان باستان شناس در کاخ نیاوران

22 اوت 2017 - 09:20 dsfr.ir/s40jz

کودکان باستان شناس در کاخ نیاوران
روابط عمومی مجموعه فرهنگی - تاریخی نیاوران
کارگاه آموزش خلاق باستان شناسی برای کودکان

کارگاه آموزش خلاق باستان شناسی برای کودکان در گروه های سنی 6 تا 12 سال در مجموعه فرهنگی تاریخی #نیاوران آغاز به کار کرد.

"مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران"

به گزارش روابط عمومی مجموعه فرهنگی - تاریخی نیاوران، سومین کارگاه آموزش خلاق باستان شناسی برای کودکان در 12 جلسه و برای گروه های سنی 6 تا 12 سال در روزهای یکشنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت 16:00 تا 18:30 تا تاریخ 26 شهریور در مجموعه فرهنگی نیاوران برپا می شود. این کارگاه در سال های گذشته و به خصوص در هفته میراث فرهنگی و تعطیلات تابستان به صورت سالانه برگزار می شود.

سید رحمت اله رئوف حنان درباره ی برگزاری این کارگاه آموزشی اظهار کرد: با توجه به اینکه یکی از وظایف و اهداف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، امکان سنجی توانایی میراث فرهنگی در تحقق توسعه پایدار با تمرکز بر آموزش کودکان است، این کارگاه آموزشی با هدف آموزش غیرمستقیم باستان شناسی به منظور ایجاد دغدغه حفظ و نگهبانی میراث فرهنگی در کودکان و به رسمیت شناختن نقش آموزش عمومی در تحول دانش عمومی نسبت به حفاظت از میراث فرهنگی برپا شده است.

وی در ادامه با بیان این که باستان شناسی به صورت مستقیم تجربه های حسی و تخیل کودک را درگیر کرده و باعث پرورش مهارت های عملی و رفتاری آن ها می شود، گفت: مفاد کارگاه های آموزشی این دوره شامل آشنایی کودکان با دوران پارینه سنگی و نوسنگی در ایران، شناخت انسان و هویت اجتماعی، شبیه سازی باستان شناسی زیر آب، آشنایی با تجارت و کشاورزی باستانی، شناخت نقاشان ابتدایی، لایه نگاری تپه های باستانی، سیر اندیشه و خط در ایران، شناخت ایران باستان، چگونگی ساخت موزه با استفاده از روش های قصه گویی خلاق، نمایش، فیلم، عکس، انیمیشن، ساخت کولاژ، کاردستی، نقاشی و کار با ابزار است.

به گفته ی او این کارگاه آموزشی به یاد دکتر عزت اله نگهبان و دکتر باقر آیت اله زاده شیرازی که نقش بسیار مهمی در حفاظت میراث فرهنگی، تحولات مدرن نهادهای اداری میراث فرهنگی و باستان شناسی و جلوگیری از قاچاق اشیاء باستانی داشتند، برگزار می شود و در پایان این دوره نیز نمایشگاهی از آثار کودکان در محل موزه برپا می شود.

1