استان های کویری در صدر، سرسبزها در قعر

آمار جدید اقامتگاه های بومگردی کشور

22 اوت 2017 - 08:30 dsfr.ir/fr0cd

آمار جدید اقامتگاه های بومگردی کشور
میثم رودکی
اقامتگاه بوم گردی عباس برزگر

شمار اقامتگاه های بومگردی کشور تا مردادماه امسال به 669 واحد رسید، اما 4 استان با وجود منابع طبیعی و ظرفیت بالای روستایی، سهمی از این آمار ندارند.

به گزارش ایسنا، از میان 669 اقامتگاه بومگردی که در 31 استان و دو منطقه آزاد قشم و چابهار پراکنده شده، اصفهان با 208 واحد بوم گردی پرتراکم ترین استان از این نظر به شمار می آید. کرمان و پس از آن یزد به ترتیب با 104 و 102 واحد در جایگاه بعدی قرار گرفته اند.

استان پر مسافری چون مازندران که چند سالی است جز دریا، روستاهای آن نیز مقصد گردشگری شده و سفرهای اکوتوریستی در آن رونق گرفته نیز تا کنون موفق شده 54 واحد بومگردی داشته باشد، اما استان همجوار آن گیلان با توان اکوتوریستی بالا، تنها سه واحد رسمی بومگردی دارد.

در کردستان، کرمانشاه، گلستان، هرمزگان، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، زنجان، خوزستان، آذربایجان غربی، بوشهر، چابهار و مرکزی که اتفاقا سفر به بیشتر آن ها به قصد دیدار طبیعت، روستا و بافت های تاریخی است، شمار بوم گردی ها به کمتر از عدد 5 می رسد. در برخی از استان ها از جمله لرستان که طبیعت بکرشان نیاز به بومگردی را در مقایسه با سازه هایی شبیه هتل، شدت بخشیده، تنها یک واحد رسمی بومگردی وجود دارد.

 آذربایجان شرقی، البرز، تهران و قم هم استان هایی هستند که هنوز هیچ اقامتگاه بومگردی رسمی ندارند، این درحالی است که این استان ها روستاها و مناطق طبیعی ناشناخته ی زیادی دارند که نه تنها در مسیر گردشگران داخلی قرار دارد، بلکه جزو مقاصد خارجی ها است.

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری سال پیش اعلام کرد که تا 5 سال پس از آن قصد دارد شمار بومگردی ها را به 2000 واحد برساند، طرحی که انتقادهای زیادی را به همراه داشت. پرسش این است که آیا صدور مجوزهای بومگردی براساس ظرفیت بُرد منطقه و یا نیاز و ضرورت های گردشگری هر استان صادر می شود یا صرفا تقاضا، محوریت صدور مجوزها است؟ آیا کیفیت همسو با کمیت در بوم گردی ها پیش می رود؟ مساله ی دیگر این است که مناطق کویری در استان های اصفهان و کرمان تا چه زمان قرار است رشد فزاینده ای را در راه اندازی اقامتگاه های بومگردی تجربه کنند؟ چقدر نیروی انسانی برای نظارت بر این واحدها و پیش از آن، آموزش بومگردی ها تربیت شده است؟ و آیا در توسعه ی کمی، شاخص های توسعه پایدار همسو با ایجاد سازه درنظر گرفته شده و یا بومگردی ها همانند هتل های داخلی بیشتر درگیر استانداردهای فیزیکی و ظاهرسازی شده اند؟

جدول زیر تراکم بومگردی ها در 31 استان و دو منطقه آزاد کشور را نشان می دهد که در توزیع این سهم و سرمایه گذاری در این مناطق بر اساس نیاز و همچنین ظرفیت بُرد به فراخور محصول موجود می تواند کارآمد باشد.

دیدگاه ها

  • بابک 22 اوت 2017 - 08:40

    لرستان میبایست با وجود طبیعت بکر و شگفت انگیز با دهها آبشار و کوهستانهای جنگلی زاگرسی با پوشش متنوع گیاهی و تنوع جانوری و آثار فرهنگی و تاریخی بسیار کهن نظیر پلهای تاریخی قلعه ها گورستانها و شهرهای باستانی که احیا و از زبر خاک بیرون کشیدن آنها میتواند خود و نیز وجود ظرفیتهای فرهنگی قابل توجه نظیر موسیقی و رقص محلی ، پوشش محلی ، سور و سوگ ، کوچ و نیز خوراکیهای محلی و متاسفانه جمعیت زباد نیروهای جوان و تحصیلکرده اما بیکار دارای دهها واحد بومگردی باشد

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1