رییس جمهور:

بژی کردستان

26 ژوئیه 2015 - 13:00 dsfr.ir/6q4na

استقبال از ریاست جمهوری در کردستان

همه آن ها که از تهران به سنندج سفر می کنند به یک باره از افت کیفیت راه بعد از همدان در مسیر سنندج، متعجب می شوند. بخش هایی از این مسیر تنها دارای دو باند است و این سوال پیس می آید آیا این راه نامناسب در شان دو مرکز استان، یعنی سنندج و همدان است؟

سفر بیستم ریاست جمهوری ایران را باید از دید گردشگری، سفری مهم دانست؛ آن جا که حسن روحانی در سنندج از تکمیل راه های اصلی ارتباط استان کردستان به دو استان مهم کرمانشاه و همدان خبر داد. علیرغم جاذبه های فراوان موجود در استان کردستان، به دلیل مسیر ارتباطی نامناسب خصوصا از سمت همدان، گردشگری منطقه نتوانسته است رشد قابل توجهی بیابد. وجود راه مناسب از همدان به سنندج در ادامه راه تهران به همدان، نوید رونق گردشگری در غرب کشور است. تکمیل راه بین سنندج و مریوان آن طور که ریاست جمهوری وعده داد، مسیر دسترسی به دریاچه زریوار و سایر جاذبه های طبیعی و تاریخی منطقه را حتی ساده نیز خواهد کرد.

اما این سفر ریاست جمهوری به کردستان را از دید امنیتی نیز باید مهم دانست تا جایی که وی در سخنان خود به طور ویژه به آن اشاره کرد و بعدی منطقه ای به مسئله امنیت داد. تلاش حسن روحانی برای تغییر تصویری که از منطقه کردستان و مردم کرد در نزد ایرانیان وجود دارد را باید ستود. او از پیشمرگان کرد به نیکی یاد کرد و کردستان را چشم ایران دانست و در جمله ای پرشور به زبان کردی خطاب به مردم فریاد زد: بژی کردستان.

رییس دولت یازدهم تلاش برای فرق گذاشتن ببن شیعه و سنی را خطا عنوان کرد و تلاش برای فرق گذاشتن بین مردم کرد و سایر اقوام کشور را اشتباه دانست. او با تاکید بر امنیت موجود در کردستان همچنین گفت: ایران نه تنها در کردستان امنیت دارد که حتی در بغداد، اربیل، دهوک و سلیمانیه هم نقش دارد و امنیت می آفریند.

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: کردستان، استان گردشگری است و جاذبه های فراوان طبیعی دارد. او در ادامه از اجرای 9 پروژه بزرگ گردشگری و سرمایه گذاری 100 میلیارد تومانی در توسعه زیرساخت های گردشگری در استان کردستان خبر داد.

موضوع مهم دیگری که حسن روحانی در سخنان خود به آن اشاره کرد مسئله واردات کالا بود. او گفت: نخواهیم گذاشت ایران سرزمین واردات کالاهای بیگانه باشد. اشاره به مسئله واردات آن هم در استان کردستان که از طریق مرزهای آن به طور رسمی و یا غیر رسمی حجم زیادی از لوازم خانگی وارد کشور می شود را باید چالشی مهم پیش روی دولت یازدهم دانست؛ چرا که در سال های گذشته به دلیل عدم توجه به مسئله اشتغال و اقتصاد در استان کردستان، کسب و کارهای بسیاری حول واردات کالا (یا قاچاق کالا) از مرزهای کردستان شکل گرفته است که به سادگی قابل حل شدن نیست به ویژه که ریاست جمهوری روشن نکرد چگونه صادرات کالا جایگزین واردات آن خواهد شد.

سایت کرد تودی حاشیه و اخبار سفر رییس جمهور به کردستان را پوشش داده است. مشروح سخنان ریاست جمهوری را می توانید در خبرگزاری تسنیم بخوانید.

دیدگاه ها

  • یوسف 19 اوت 2015 - 09:17

    کردستان از لحاظ گردشگری مکانی بالقوه هست که متاسفانه به علت های از جمله عدم توجه و عدم سرمایه گذاری نا مناسب در زمینه گردشگری هنوز پتانسیل های بالقوه این استان در عرصه گردشگری نمو نداشته، امیدوارم این سفر و در پیامد آن توجه سرمایه گذاران و همچنین ایجاد فضای مناسب برای توسعه گردشگری این استان به جایگاه واقعی خود در حیطه گردشگری برسه.
    بژی کردستان قق

  • ali 9 اوت 2015 - 13:13

    کردستان پتانسیل خوبی برای گردشگری داره

1