جذاب ترین صنایع دستی ایران از نگاه «کوین مورای»

1 اوت 2017 - 09:30 dsfr.ir/9q25q

جذاب ترین صنایع دستی ایران از نگاه «کوین مورای»
رحیم بنی اسدزاده
کوین مورای، معاون رییس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی

معیار مهم انتخاب شدن شهرهای خلاق صنایع دستی این است که هنرمندان فضایی برای #خلاقیت داشته باشند و به این موضوع، توجه بیشتری نشان دهند.

«کوین مورای» اهل استرالیا و سردبیر «گارلند» است و از سال 1999 به عنوان نویسنده در مرکز صنایع دستی «میت مارکت» حضور دارد. او خود را وقف حمایت از صنایع دستی و معرفی آن به طیف وسیعی از مخاطبان از طریق نوشته ها و نگهداری از آن ها کرده و حدود سه سال است که در شورای جهانی صنایع دستی، به عنوان معاون رییس منطقه آسیا و اقیانوسیه این شورا فعالیت می کند.

کوین مورای - معاون رییس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی - در گفت و گو با ایسنا، درباره روند ثبت جهانی شهرهای صنایع دستی، توضیح داد: بعد از دیدن شهرهای کاندیدا و بررسی ارزیابان، من، غدا هیجاوی - معاون رییس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی - و ویدا توحدی - مشاور معاون صنایع دستی - به عنوان سه ارزیاب، گزارشی را برای شورای جهانی صنایع دستی که مقر آن در انگلیس است، ارسال می کنیم. رئیس شورای جهانی صنایع دستی نیز گزارش را به چهار منطقه آمریکای لاتین، آمریکای شمالی، آفریقا و اروپا می فرستد و براساس گزارش و پیشنهادهایی که این هیات به شورا می دهد، نتیجه قطعی اعلام می شود.

او درباره معیارهایی که برای خروج یک شهر از ثبت جهانی وجود دارد، اظهار کرد: معیارهای شهرها متفاوت است. همه افرادی که در یک شهر فعالیت می کنند، باید با یکدیگر همکاری کنند. در حال حاضر معیار مهم این است که هنرمندان فضایی برای خلاقیت داشته باشند و به این موضوع، توجه بیشتری نشان دهند. از طرفی با هنرمندان دیگر در این حوزه در ارتباط باشند تا بتوانند تبادل اطلاعات کنند.

معاون رییس آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی در پاسخ به این که عرضه کالاهای چینی در شهر جهانی لالجین می تواند عنوان جهانی را از این شهر بگیرد؟ گفت: این موضوع مشکلی برای ثبت جهانی لالجین ایجاد نمی کند. مهمترین عامل برای شورای جهانی صنایع دستی، تهیه گزارش است. شهرهایی که ثبت می شوند، باید مرتب گزارش سالانه بدهند. این گزارش را که به ارتباط و تعامل بین شهرها کمک می کند، باید دبیرخانه لالجین و هنرمندانی که در این حوزه فعال هستند، تکمیل کنند.

مورای با بیان این که کشور چین اولین و ایران دومین کشورهایی هستند که بیشترین شهرهای ثبت شده در شورای جهانی صنایع دستی را دارند، ادامه داد: به نظر می رسد دولت ایران توجه خوبی به صنایع دستی، بویژه در ارتباط با بیمه هنرمندان دارد. هنر صنایع دستی در ایران قوی و غنی است، اما نیازمند مستندات و تهیه اطلاعات جامعی به زبان انگلیسی است تا مردم کشورهای دیگر بتوانند آن ها را بخوانند و با صنایع دستی ایران آشنا شوند.

او با بیان این که شورای جهانی در حال تدوین دایره المعارف صنایع دستی است، گفت: این دایره المعارف می تواند معرف صنایع دستی کشورهایی باشد که در حال حاضر وضعیت خوبی ندارند و حتی در حال جنگ هستند. در واقع، ما منابع یا دفاتری در کشورهای در حال جنگ مثل سوریه یا عراق نداریم که بتوانیم اطلاعاتی از آن ها بگیریم و قرار است اطلاعات مربوط به صنایع دستی آن ها را از مردمی که به کشورهای دیگر مهاجرت کرده اند، کسب کنیم.

معاون رییس آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی براساس عکس هایی که از هنرهای سنتی و تجسمی در گالری تصاویر سایت های مربوط به صنایع دستی استرالیا دیده می شود، در پاسخ به پرسشی درباره تفاوت هنرهای تجسمی و صنایع دستی در کشور استرالیا، توضیح داد: در هنرهای تجسمی، یک کالا خرید و فروش می شود که این موضوع در هنرهای سنتی هم صدق می کند، اما معیارها و ارزش هایی نیز ماورای آن وجود دارد. این دو هنر، تکمیل کننده یکدیگر هستند و نمی توانیم بگوییم کدام یک بهتر است.

او حاضر نیست به عنوان یکی از ارزیابان شورای جهانی درباره این که کدام شهر ایران، صنایع دستی بهتری دارد، توضیح دهد؛ اما به عنوان یک شخص حقیقی در این باره معتقد است: صنایع دستی مریوان، کلپورگان و شهرهای مشهد و تبریز به ترتیب خوب و جذاب هستند و برای تولید صنایع دستی آن ها برنامه ریزی شده است و من با توجه به علاقه ای که به این شهرها دارم، دوست دارم برای توسعه صنایع دستی با این شهرها همکاری و به آن ها کمک کنم.

مورای همچنین درباره این که کشور خودش، استرالیا چه صنایع دستی معروفی دارد؟ گفت: در کنار جواهرات و سرامیک که کشورهای دیگر نیز آن ها را به عنوان صنایع دستی تولید می کنند، تخته چوب سِرفینگ صنایع دستی بومی کشور استرالیاست، اما هیچ شهری از استرالیا تا کنون در شورای جهانی صنایع دستی ثبت نشده است.

1