خانه خاطرات مردم کرمان ثبت ملی شد

1 اوت 2017 - 08:00 dsfr.ir/bn28r

خانه خاطرات مردم کرمان ثبت ملی شد
ایسنا
خانه شهر کرمان

خانه شهر #کرمان (خانه خاطرات مردم) در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دوشنبه نهم مرداد در نامه ای به استاندار کرمان اعلام کرد، «خانه شهر کرمان در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است»، با این اقدام شاید برنامه ریزی ها برای تخریب خانه خاطرات مردم کرمان که براساس طرح های تهیه شده قصد داشتند ورودی استانداری کرمان را جای خانه بسازند، تغییر کند.

«علی اصغرخان اصفهانی»، از اولین گروه معماران ایرانی و هم دوره با پیرنیا بود که اوایل سال 1348 «خانه - شهر» کرمان را در میدان فلسطین، خیابان شورا برای کرمانی ها ساخت، خانه ای برای همه مردم کرمان که مردم شهر ماهانه 15 ریال برای ساختش هزینه می کردند.

تا مدتی نیز این خانه در اختیار شورای شهر کرمان بود تا این که بهمن 1395 که خبرهایی مبنی بر تهیه طرحی برای بازسازی استانداری کرمان رسید، طرحی که به واسطه قرار گرفتن این خانه در جوار استانداری کرمان باید تخریب می شد تا بتوانند ورودی این ساختمان را جایش بسازند، در همان زمان هم سیف الهی، معاون عمرانی استاندار کرمان، 20 روز به شورای شهر فرصت داده بود تا «خانه-شهر» کرمان را برای تخریب تخلیه کند، خانه ای که محل خاطرات جمعی مردم کرمان است؛ براین اساس قرار است ورودی استانداری کرمان جای این خانه باز شود!

با مطرح شدن این اتفاق محمدحسن طالبیان که در بهمن سال گذشته برای نشست استانی کنگره معماری و شهرسازی به کرمان سفر کرده بود، وضعیت این خانه را نیز از نزدیک بررسی کرد.

او پس از انجام بررسی ها درباره ی این خانه ی تاریخی و برگزاری جلساتی با استانداری و مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان اعلام کرده است که براساس قول استانداری کرمان؛ قرار است هر گونه اقدامی تا پایان بررسی های میراث فرهنگی درباره ی ارزش این خانه ی قدیمی و با اهمیت برای مردم کرمان متوقف شود. این دستور تا روز دوشنبه 9 تیر 96 همچنان اجرائی شد و سرانجام این خانه ی تاریخی که مردم کرمان آن را خانه ی خاطرات گذشته ی خود می دانند، در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

زهرا احمدی پور، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در متن نامهی ابلاغ ثبت ملی خانه شهر کرمان خطاب به علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان نوشته است؛ «در اجرای بند ”ج“ ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب 1364 مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب 1367 مجلس شورای اسلامی مبنی بر ثبت آثار ارزشمند منقول و غیرمنقول فرهنگی تاریخی کشور در فهرست آثار ملی و فهرست های ذی ربط، مراتب ثبت اثر فرهنگی تاریخی ”خانه شهر“ واقع در استان کرمان، شهر کرمان، خیابان ابوحامد، میدان بسیج، میدان شورا که پس از طی تشریفات قانونی لازم به شماره 31770 مورخ 96/4/14 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده، ابلاغ می شود.

اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این سازمان است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد 558 لغایت 569 از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی، تعزیرات و مجازات های بازدارنده، جرم محسوب می شود و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود. خواهشمند است دستور فرمایید مراتب جهت اطلاع و اجرا به مقامات و مسئولان ذی ربط در استان ابلاغ شود و از نتیجه این سازمان را مطلع کنند.»

بر اساس این گزارش، همچنین در نامه ای دیگر احمدی پور ثبت ملی «خانه اوشیدری» به شماره 31766 را به استاندار کرمان ابلاغ کرده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1