کاخ سبزِ سعدآباد تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

25 ژوئیه 2017 - 10:30 dsfr.ir/jv8nl

کاخ سبزِ سعدآباد تا اطلاع ثانوی تعطیل شد
تیشینه
کاخ موزه سبز

کاخ موزه سبز در مجموعه فرهنگی تاریخی #سعدآباد از روز یکشنبه (اول مرداد) تا اطلاع ثانوی تعطیل شد تا پروژه مرمت آن آغاز شود.

"مسئول کاخ سبز"

به گزارش ایسنا، «لیلی رئوف» درباره ی روند مرمت این کاخ اظهار کرد: این پروژه شامل مرمت پارکت ها، پلکان، درها و پنجره های کاخ است که توسط استادکاران و با نظارت واحد حفاظت و مرمت و تزئینات وابسته به معماری سعدآباد در دست اقدام است.

به گفته رئوف؛ در حال حاضر کار تخلیه کاخ رو به پایان است و پس از آن به سرعت پروژه مرمت این بنای تاریخی آغاز می شود.

پروژه حفاظت و مرمت ارسی، درب ها و پنجره های چوبی کاخ سبز آغاز شد

فاطمه محسنی، مسئول واحد حفاظت و مرمت آثار و تزئینات وابسته به معماری سعدآباد نیز در این زمینه گفت: این پروژه بر اساس اولویت های بدست آمده از آسیب شناسی های انجام شده و بر اساس شرح خدمات علمی ارائه شده در واحد حفاظت و مرمت آثار و تزئینات وابسته به معماریِ مجموعه تعریف و توسط اساتید مجرب کارهای هنری چوبی با نظارت حفاظتی و ارائه شرح خدمات تخصصی واحد حفاظت و مرمت در کاخ سبز آغاز شد.

او افزود: در این پروژه، کلیه پنجره ها نمای بیرونی ساختمان، ارسی و چند در با آسیب های مختلف مانند آلودگی حاصل از آلاینده ها، آلودگی های بیولوژیکی، تخریب های رطوبتی، سستی، آسیب لایه رنگ، ترک و شکاف در بخش اتصال قطعات آغاز شدو

او تاکید کرد: پروژه حفاظت و مرمت تعریف شده برای این کاخ تاریخی نیز شامل پاکسازی، رنگ بری لایه رنگ آسیب دیده و بعضاً مرمتی سطح، استحکام بخشی، ساخت بخش های دارای تخریب غیر قابل احیاء و مرمت و اجرای طرح حفاظت پیشگیرانه است.

براساس این گزارش، کاخ شهوند که امروز «کاخ موزه سبز» نامیده می شود محل اقامت تابستانی پهلوی اول بود. علت سبز نامیدن این کاخ استفاده از سنگ های سبز منحصر به فرد معادن خمسه زنجان در نمای خارجی آن است.

زیربنای کاخ 1203 مترمربع است که از دو بخش تشکیل شده، بخش اول شامل: پله ورودی، اتاق انتظار، اتاق کار، تالار آیینه، اتاق غذاخوری خصوصی و اتاق خواب است و بخش دوم، زیرزمین که در سالهای 1350-1352 به دستور محمدرضا پهلوی برای پذیرایی از مهمانان خارجی به بخش اول افزوده شد شامل اتاق پذیرایی، دو اتاق خواب و اتاق غذاخوری است.

در این کاخ انواع هنرهای ایرانی شامل آیینه کاری، گچبری، حجاری، تذهیب و خاتم کاری بکار رفته است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1