16 ژانویه 2021 - 07:20

عرضه غذاهای سنتی در جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری گلستان

23 ژوئیه 2017 - 11:30 dsfr.ir/n13by

عرضه غذاهای سنتی در جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری گلستان
کجارو
غذاهای محلی ترکمن ها

بهترین غذاهای #سنتی و محلی توسط برترین سرآشپزهای شمال کشور در #جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ #گردشگری در #گلستان ارایه می شود.

"مدیر کل میراث فرهنگی گلستان"

به گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان، مدیر کل میراث فرهنگی این استان در تشریح اهداف برگزاری این جشنواره گفت: هدف از برگزاری این جشنواره ترویج فرهنگ غذاهای بومی و منطقه ای استان ها و ترویج سفره های ایرانی و احیای دوباره فرهنگ استفاده از غذاهای بومی و اصیل هر منطقه در بین مردم و خانواده ها و ترویج دوباره طبخ و ارائه غذاهای سنتی، بومی و محلی هر منطقه در رستوران ها، مراکز طبخ و توزیع غذا، هتل های هر شهر و استان است.

ابراهیم کریمی ادامه داد: این جشنواره در چهار بخش پیش غذا، غذای اصلی، دسرها و دمنوش ها و نوشیدنی های سنتی بومی و محلی و با سه محور پخت غذاهای سنتی، نمایشگاه صنایع دستی مرتبط با غذا و فرهنگ غذا و موسیقی و آیین های مرتبط با غذا برگزار خواهد شد.

وی در ادامه به غذاهای بومی محلی استان گیلان اشاره کرد و افزود: استان گیلان با غذاهای مرغ ترش، گمجه کباب، سیرابیج، انارپیچ، باقلا قاتوق و پیش غذاهای کال کباب، زیتون پرورده، بورانی، ترشی هفت بیجار و دسرهای دوشاب برنجی، دس حلوا، کاکا و نوشیدنی دوغ نعنایی در این جشنواره حاضر خواهد شد.

کریمی اضافه کرد: دیگر استان شرکت کننده در این جشنواره استان قزوین می باشد که با سه غذای اصلی قیمه نثار، شیرین پلو، یخنی، پیش غذای آش دوغ قزوین، آش امام، دیماج، دسرهای باقلوا، شربتی، اگردک و دم نوش و نوشیدنی سرکه شیره، دم نوش کاکوتی، دم نوش چهارگل در استان گلستان حضور خواهد داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان در پایان محورهای جشنواره را مسابقه پخت غذاهای سنتی، نمایشگاه صنایع دستی مرتبط با غذا و فرهنگ غذا، و موسیقی و آیین های مرتبط با غذا اعلام کرد و گفت: برگزاری چنین جشنواره هایی بستری مناسب برای توسعه گردشگری فراهم می کند. منطقه با غذاهایش شناخته می شود و گردشگران یک سفر را با خاطره هایی که از مناطق و غذاهای آن استان دارند یاد می کنند؛ بنابراین غذا در رشد گردشگری تأثیری انکارناپذیر دارد.

جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری برای اولین بار در استان گلستان و به میزبانی شهرستان گرگان با حضور هنرمندان چهار استان شمالی کشور شامل گلستان، مازندران، گیلان و قزوین با پخت انواع غذاهای سنتی و محلی ایرانی از 11 الی 13 مرداد ماه 1396 به مدت سه روز برگزار خواهد شد.

1