4 تجربه بازاریابی گردشگری با لباس های ورزشی

19 ژوئیه 2017 - 13:30 dsfr.ir/7r149

4 تجربه بازاریابی گردشگری با لباس های ورزشی
میثم رودکی
تبلیغ رویداد «تبریز 2018» در نمایشگاه بین المللی گردشگری

با استفاده از لباس های ورزشی می توان تدابیری برای استفاده حداکثری از رقابت های #ورزشی برای #توسعه #توریسم #تبریز به کار بست.

در نشست ستاد ملی سیاست گذاری تبریز 2018 که چندی پیش برگزار شد، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به اهمیت تبلیغ این رویداد با استفاده از لباس های ورزشی اشاره کرد و گفت: «اجرای رویدادی ورزشی در سال 2018 و با تعیین مکان تبریز خوب است، ولی باید در تمام لباس های ورزشی این رویداد تبلیغ شود؛ مثلا اگر قرار است تیم ملی فوتبال در جام جهانی روسیه شرکت کند، باید با لوگوی تبریز 2018 باشد. بر اساس این گفته های زهرا احمدی پور، اگر تبریز بخواهد میزبانی خود را برای ورود گردشگران به خوبی تبلیغ کند، می تواند از تجارب دیگر کشورها در این زمینه بهره مند شود. با این حال به نظر می رسد استفاده از لوگوی تبلیغاتی برای مسابقات جام جهانی فوتبال، با توجه به قوانین فیفا ممنوع باشد و در این خصوص نتوان کاری انجام داد. با وجود این، چنین محدودیتی بر سایر ورزش ها مانند والیبال وجود ندارد و در زمینه باشگاهی نیز کشورها می توانند دست به چنین تبلیغاتی بزنند.

مروری بر تجربه سایر کشورها نشان می دهد پیش از ایران برخی کشورهای همسایه، به فکر استفاده از ظرفیت مسابقات ورزشی برای جذب گردشگر افتاده اند و مروری بر تجربه آنان می تواند برای ایران بسیار راهگشا و سودمند باشد.

به طور کلی امضای قرارداد برای اسپانسرینگ یک تیم ورزشی، علاوه بر اینکه توجه هواداران این تیم را نسبت به آن جلب خواهد کرد، بازار بزرگ تری را نیز در نظر دارد که شامل تماشاگران حریف، مخاطبان اخبار و رسانه ها و بینندگان فراوان تلویزیونی می شود. هر چه تیمی معتبرتر باشد و در رقابت های معتبرتری شرکت کند، بازار بزرگ تری را تحت پوشش قرار می دهد؛ برای مثال تیم های بزرگ علاوه بر هواداران بسیار، به دلیل پخش تلویزیونی و مواردی از این قبیل بیشتر به چشم خواهند آمد و سطح اثرگذاری آنها در مواردی می تواند قاره ای یا حتی جهانی باشد. نگاهی به آمار مربوط به هواداران لیگ های مختلف به خوبی استراتژی اتخاذ شده از سوی مسوولان گردشگری و حمل و نقل کشورهای امارات، قطر و آذربایجان را نشان می دهد.

طبق اطلاعات سال 2015، بیشترین بینندگان لیگ برتر انگلستان را کشورهای اندونزی، ویتنام، تایلند، هند، ترکیه، مالزی، ایرلند، هنگ کنگ، بریتانیا و آفریقای جنوبی تشکیل می دهند که شمار بینندگان مرد تقریبا 2 برابر بینندگان زن و بیشترین بازدید نیز به ترتیب متعلق به گروه های سنی 35 تا 44 سال و 25 تا 34 سال بوده که حدود دوسوم بینندگان این رقابت ها را تشکیل می داده اند. جالب اینجا است که این افراد همان کسانی هستند که قابلیت برنامه ریزی و بازاریابی آنها برای سفر و تشویق آنها برای جذب به مکانی خاص وجود دارد. در واقع در 5 لیگ مهم فوتبال در اروپا، 25 باشگاه قرارداد همکاری با مقامات گردشگری امضا کرده اند که در ادامه به چهار تجربه استفاده از تبلیغات روی لباس های ورزشی تیم های فوتبال نگاهی خواهیم انداخت.

«امارات»، از منچسترسیتی تا آرسنال

امارات در سال های اخیر توانسته است از ظرفیت فوتبال برای تبلیغ سفر به این کشور و خطوط هوایی خود استفاده کند. این کشور با استفاده از تبلیغات روی پیراهن های ورزشی باشگاه های پیشتاز اروپا به یکی از معروف ترین برندها در اسپانسری فوتبال نیز تبدیل شده است. هواپیمایی امارات پورتفولیوی تاثیرگذاری در سطح باشگاه های اروپا داشته و با تیم هایی نظیر آرسنال همکاری کرده است. در سال 2004، خطوط هوایی امارات و باشگاه فوتبال آرسنال بزرگ ترین قرارداد اسپانسرینگ را در تاریخ فوتبال انگلستان به امضا رساندند. این قرارداد شامل نام گذاری استادیوم جدید این باشگاه به نام «استادیوم امارات» بود و علاوه بر آن شامل قرارداد 8 ساله اسپانسری پیراهن این تیم از فصل 2007-2006 به این سو می شد. افزون بر این، در همکاری با کنفدراسیون فوتبال آسیا، هواپیمایی امارات می تواند در بازارهای مهم آسیا دیده شود. این کار برای دیده شدن این کشور و هواپیمایی آن در کشورهای غربی و سایر نقاط جهان انجام گرفته است. با این حال، تبلیغات برای خطوط هوایی این کشور بیش از گردشگری آن است. هواپیمایی اتحاد نیز دیگر شرکت اماراتی است که با باشگاه منچسترسیتی برای انجام تبلیغات به توافق رسیده است.

بازاریابی «قطر» با آبی اناری ها

مقامات گردشگری قطر نیز در سال های اخیر به تاکتیک های مختلفی برای بازاریابی گردشگری خود برای رسیدن به سطح یک جهانی دست زده اند که یکی از مهم ترین آنها از طریق تبلیغات ورزشی پیگیری شده است. اسپانسر شدن آنها برای دو باشگاه بزرگ اروپایی یعنی بارسلونا و پاری سن ژرمن به آنها کمک کرده است تا در جهان بسیاری از افراد را نسبت به این کشور آگاه کنند. دستیابی به بازار اروپا برای افزایش سفرهای گردشگری به قطر، با توجه به مخارج عموما بالای این افراد، از اهداف مهم سازمان گردشگری قطر بوده است. در سال های اخیر، قطر قصد دارد میزبان دو رویداد مهم ورزشی بازی های المپیک و جام جهانی فوتبال شود. علاوه بر این و با وجود به دست آوردن میزبانی رقابت های جام جهانی در سال 2022، این کشور درصدد است تا رقابت های دیگری نظیر موتوجی پی، هندبال، تنیس و گلف را نیز میزبانی کند که هر ساله علاقه مندانی را که مایلند هزینه زیادی کنند، به این کشور بکشاند. حسن الابراهیمی، از مسوولان گردشگری قطر پیش تر ادعا کرده بود که هدف وی جذب 7میلیون گردشگر تا سال 2030 است که هرچند هدفی جاه طلبانه برای این کشور محسوب می شود، امکان دارد با چنین رویکردهایی قابل تحقق باشد. با وجود این، بحران قطر در روابط با کشورهای همسایه خود نیز می تواند تا حدودی روی این هدف قطر سایه بیندازد.

تبلیغات برای سفر به «سرزمین آتش»

در همین حال، از روزهای نخست سال 2013 میلادی جمهوری آذربایجان با اتلتیکو مادرید، تیم معتبر اسپانیایی قراردادی امضا کرد که به موجب آن در رقابت های باشگاهی این تیم با پیراهنی با عنوان «آذربایجان سرزمین آتش» شرکت کند. این تبلیغات به خصوص در سال 2014 برای معرفی آذربایجان به کشورهای دیگر و شهروندان غربی مهم بود. باکو عزم خود را برای رقابت های مختلف ورزشی و جذب گردشگر از این طریق جزم کرده است که از آن جمله می توان به تلاش های دیگرش در خصوص برگزاری رقابت های اتومبیلرانی فرمول یک و مواردی از این دست اشاره کرد. نگاهی به شاخص جست وجوهای انجام گرفته در موتور جست وجوی گوگل نشان می دهد که پس از امضای قرارداد این کشور با تیم باشگاهی اتلتیکو مادرید، به ویژه در سال 2014، همگام با افزایش جست وجوها در سطح جهان برای جست وجو برای کلید واژه «آذربایجان سرزمین آتش»، جست وجو برای «خطوط هوایی آذربایجان» نیز رشد داشته و علاوه بر آن جست وجو برای «تور آذربایجان» نیز به خصوص در برخی ماه های اوج سفر، افزایش قابل توجهی نسبت به سال های پیش از امضای قرارداد با آن تیم نشان می دهد که تا حدودی می تواند ناشی از کارآمدی این روش بازاریابی باشد.

پورتوریکو، روی پیراهن سویا

یکی دیگر از کشورهایی که بازاریابی برای سفر به کشور خود را از طریق پیراهن تیم های باشگاهی نسبتا پرطرفدار و استفاده از برند آنها برای دیده شدن دنبال کرده، پورتوریکو است. این کشور بسیار کوچک با استفاده از تبلیغات روی پیراهن تیم باشگاهی سه ویا در اسپانیا سعی داشته، جریان گردشگران خارجی ورودی به کشور خود را متاثر کند؛ به ویژه آنکه اسپانیا و شهروندان این کشور می توانند مبدا خوبی برای سفر به این کشور لاتین زبان باشند.

با توجه به آنچه گفته شد و با مرور درس های مربوط به بازاریابی سفر با استفاده از لباس های ورزشی و تشویق مردم به مسافرت به برخی کشورها می توان تدابیری برای استفاده حداکثری از رقابت های ورزشی برای توسعه توریسم تبریز به کار بست. با توجه به اینکه تیم تراکتورسازی احتمال دارد بتواند در رقابت های جام باشگاه های آسیا در سال 2018 شرکت کند، یکی از استراتژی های ممکن برای تبلیغ رویداد تبریز 2018 می تواند این باشد که روی لباس این تیم تبلیغاتی برای تشویق سفر به تبریز درج شود. این موضوع می تواند در مورد سایر باشگاه های آسیایی نیز که در رقابت های آسیایی شرکت می کنند، صادق باشد و همچنین روی لباس تیم ملی سایر رشته ها نیز قابلیت چنین فعالیت های تبلیغی و بازاریابی وجود دارد.

1